Uni ja norskamine

Konsultatsioonid

Uneapnoe sündroomiga inimese hingamisteed on magamise ajal lõtvunud või kokku vajunud. Sellega kaasneb ka norskamine. Norskamise ajal väheneb õhuvool hingamisteedes, täieliku hingamiskatkestuse episoodi ajal ei saa kopsud üldse hapnikku. Hingamises tekivad pikad, isegi üle ühe minuti vältavad pausid.

Seetõttu ei maga inimene korralikult ega puhka end välja. Kurnatud on kogu keha. Hommikul on inimene väsinud ja uimane, pea võib valutada, vererõhk olla kõrge ja süda kloppida. Pikapeale harjutakse järjest halveneva tervisega ära mõtlemata uneapnoele kui tervist oluliselt kurnavale unehäirele.

Oluline teada

 • Norskamine on hingamishäire, millest on võimalik vabaneda.
 • Unetuse ehk insomniaga kaasneb uinumise eelne ärevus.
 • Unes sipleja on tihti väsinud ja unine, kuid sellega ei pea leppima.
 • Tukkumise ja päevase väsimuse taga võivad peituda unehäired.

Unearsti konsultatsioon

Und peab väärtustama igas elueas, hea uni on täisväärtusliku elu alus. Unearsti konsultatsioonil tutvub arst Sinu senise tervisliku seisundi ja kaebustega ning kaardistab unehäirele viitavad sümptomid. Konsultatsioonil on hea arstile kohe rääkida oma unega seotud harjumustest, magamamineku ja ärkamise aegadest, öistest ärkamistest ja muudest unekäitumistest. Kui oled unerohtude tarvitaja, räägi arstile, milliseid ravimeid ja kui kaua oled kasutanud.

Unearsti konsultatsioonile soovitame pöörduda, kui kaasnevad sageli just unetusega seostatavad enesetundehäired nagu unisus, väsimus, kurnatus, tähelepanuhäired ja keskendumisraskused, otsustusvõime ja töökiiruse vähenemine, tekivad pidevad muremõtted oma unekvaliteedi osas, meeleolumuutused ja ka kehalised muutused nagu südamekloppimine, valu südame piirkonnas ning pea tundub pidevalt nö paks.

Unearsti konsultatsioonile on oodatud täiskasvanud. Confidos on uneaegsete hingamishäirete diagnostikale ja ravile spetsialiseerunud dr Erve Sõõru. Unearsti konsultatsiooni tasu on 70 eurot.

Aega broneerima
Erve Sõõru

Dr Erve Sõõru

Unearst Doktorist lähemalt »
 • Margus LaurikMargus Laurik
 • Kai Rohulaid Kai Rohulaid

Margus Laurik

Kliiniline psühholoog, psühhoterapeut
Spetsialistist lähemalt »

Kai Rohulaid

Kliiniline psühholoog

Kliinilise psühholoogi konsultatsioon

Kliiniline psühholoog kasutab oma töös peamiselt tõenduspõhiseid kognitiiv-käitumisteraapia põhimõtteid ja tehnikaid. Teaduslikult on tõestatud selle mõju ka unetuse ravis.

Unerütmi ja und häirida võivate tunnete ning mõtete kindlakstegemise järel määratakse kindlaks vajalikud muutused voodisoleku aegades ning vajadusel õpetatakse oskusi toimetulekuks teatud mõtete ja suhtumistega.

Kliinilise psühholoogi konsultatsioonile soovitame pöörduda, kui unetuse sümptomid esinevad korduvalt, nt raskused uinumisega, probleemid une kestuse ja püsivused, unekvaliteedi häired ja võimetus magada, väsimus ja häiritud enesetunne esineb tihti ka päevasel ajal, meeleolumuutused suurendavad ärevust, pidurdamatust, tuju kõikumisi ja kergesti ärritumist. Konsultatsiooni hind on 70 eurot.

Aega broneerima

Neuroloogi konsultatsioon

Unehäirete põhjused võivad mõnikord olla seotud närvisüsteemi häirete või haigustega. Küllaltki sage probleem on rahutute jalgade sündroom, kuigi mõnikord võivad haaratud olla ka käed või mõni muu kehaosa.

Rahutute jalgade sündroomi peamised tunnused on kriipiv, torkiv tunne, justkui põletuse või kuumuse aisting, elektrivoolu surin või seletamatu ebamugavus jalgades, justkui „ussikesed roomaksid naha all“. Mõned inimesed kogevad ka tuima valu, mida aitab leevendada jalgade liigutamine või kõndimine.

Confidos on rahutute jalgade sündroomi diagnoosimisele ja ravile spetsialiseerunud neuroloog dr Toomas Toomsoo. Konsultatsiooni hind on 100 eurot.

Aega broneerima
Toomas Toomsoo

Dr Toomas Toomsoo

Neuroloog Doktorist lähemalt »
 • SleepAngel™ padjad
 • SleepAngel™ padjad

SleepAngel™ padjad

SleepAngel on Eestis toodetav maailma puhtaim padi, millel on tõestatud võime blokeerida pisikuid, baktereid, allergeene ja isegi viiruseid. Padjas on kasutatud unikaalset patenteeritud PneumaPure filtrit, mis ei lase mustusel, niiskusel, tolmulestadel ega haigusi levitavatel bakteritel padja sisse sattuda ja seda saastada. Samas võimaldab filter puhta õhu ära- ja juurdevoolu, et tagada padja mugavus ja pehmus.

Padi ei aja higistama, selle kattematerjal on niiskuskindel ja jääb seest puhtaks ka peale pidevat kasutamist (nt tugeva higistamise, ninaverejooksude või sülje voolamise korral ei imbu vedelikud kattematerjalist läbi).

Patja puhastatakse vaid pindmiselt niiske ja puhta lapiga, vajadusel desinfitseeritakse.

SleepAngel tooted sobivad kõigile, ent on eriti soovitatud:

 • kõikidele lastele ja täiskasvanutele
 • allergikutele, eelkõige (tolmu)allergia puhul
 • astma jt hingamisteede probleemide korral
 • unehäiretega inimestele ja ka neile, kes norskavad
 • tugeva higistamise korral
 • suu lahti magajale.

Confidos on võimalik endale soetada SleepAngel keskmise ja madalama kõrgusega patju suuruses 50x60 cm, samuti väiksemaid patju 40x60 cm, mis on sobivad ka lastele. Võimalik on teha ka eritellimusi erinevatele suurustele ja sisutäidetele. Samuti tellida tekke, madratseid (sh kahepoolset beebimadratsit) ja madratsikatteid. Hind 90€.