Kummutame ilumüüte: laseritest ilusüstideni 

04.04.2024

Tänapäeva infokülluses on kohati keeruline aru saada, mis vastab tõele ja mis mitte. Kuuleme tihti klientidelt põnevaid arvamusi, kuid need ei pruugi alati tõele vastata. Esitame meie esteetilise meditsiini valdkonna õdedele, kosmeetikutele ja arstidele viis tuntud ilumüüti ning selgitame välja, kas tegemist on fakti või müüdiga. 

#1 Botuliinisüstidest jääb sõltuvusse

Vastab üldarst dr Anett Ehrberg

Botuliintoksiin A, tuntud ka kui Botox, on neurotoksiin, mida toodab bakter Clostridium botulinum. Meditsiinis kasutatakse botuliintoksiini väga väikestes annustes, et saavutada lihaste lokaalne lõõgastumine. Botuliintoksiin toimib, blokeerides neurotransmitteri atsetüülkoliini seondumise lihasrakkude retseptoritega ja takistades lihaste kokkutõmbumist, mistõttu lihas lõdvestub ja tekib ajutine liikumatus. See omakorda silub nahka visuaalselt ja vähendab olemasolevate miimiliste kortsude sügavust. 

Kuna botuliintoksiini mõju on ajutine, kaob toksiini toime aja jooksul ja taastub lihase normaalne aktiivsus, seepärast on soovitud tulemuse säilitamiseks vajalikud regulaarsed raviseansid umbes 4–6 kuu tagant.

Lisaks esteetilisele kasutusele on botuliinisüstid efektiivsed ka teatud haiguste korral, näiteks krooniline migreen ja lihasspasmid. On leitud, et isegi raske depressiooni korral võib näolihaste lõdvestamine kurjusekortsu piirkonnas vähendada negatiivsete emotsioonide väljendamist, mis omakorda võib parandada meeleolu (Finzi, E., & Rosenthal, N. E., 2014).

Botuliintoksiin ei tekita füüsilist sõltuvust, mida iseloomustaks vajadus järjest suuremate annuste järele või võõrutusnähtude tekkimine aine kasutamise lõpetamisel. Kuna botuliinisüstide toime on ajutine, on esteetilise tulemuse säilitamiseks vajalikud korduvad protseduurid, kuid see ei tähenda füsioloogilist sõltuvust. Kui patsiendil tekib soov korrata protseduure ettenähtust tihedamini, on see seotud pigem isiklike veendumuste ja hoiakutega kui aine farmakoloogiliste omadustega.

Pikaaegsel kasutamisel võib botuliintoksiin tekitada lihasatroofiat, mis tähendab seda, et kui lihas ei saa regulaarselt kokku tõmbuda, võib see aja jooksul nõrgeneda või kaotada massi. Lihased aga arenevad ja säilitavad oma jõudu regulaarse kasutamise kaudu. 

Esteetilises kontekstis võib lihasatroofia olla mõnikord soovitud tulemus, eriti suurte lihasgruppide puhul – näiteks põhjustavad liigselt arenenud masseter-lihased (lõualihased) näo alumise osa laienemist ning hammaste krigistamist. Botuliintoksiini kasutamine vähendab visuaalselt selle piirkonna suurust. 

Kui aga otsmikulihasesse on oskamatult süstitud liiga suur kogus botuliintoksiini, halvamata kurjusekortsu piirkonda, on tulemus hoopis kulmude allavaje, mis annab näole väsinud või „raske“ ilme. Seepärast on alati oluline süstida otsmikku koos kurjusekortsu piirkonnaga. Kui süstida pikaajaliselt väga suuri Botoxi koguseid otsmikusse, väheneb sealne lihasmass püsivalt. See võib potentsiaalselt muuta nahka lõdvemaks ja vähendada toonust.

Soovimatute esteetiliste tulemuste vältimiseks on oluline kasutada botuliintoksiini mõõdukalt ja usaldada ainult kvalifitseeritud spetsialisti.

#2 Raseerimine muudab karvad tugevamaks ja paksemaks 

Vastab esteetilise meditsiini valdkonna õde ja kosmeetik Polina Sokolova

Karva paksus sõltub geneetikast ja õnneks või kahjuks raseerimine seda muuta ei saa. Siinkohal on hea näide juuksed – kui juuksed muutuksid tugevamaks, paksemaks ja tihedamaks pärast lõikust või raseerimist, lahendaks see paljude naiste probleemi. 

Raseerides lõikame karva lühemaks ja sellepärast võib see tunduda paksem, sest koonusekujulisest karvaotsast saab sirgelt lõigatud ots. 

Karvadel on kolm kasvufaasi: anageen, katageen ja telogeen. Anageen on aktiivse kasvu faas ehk karvad kasvavad kiiresti. Katageeni faasis valmistuvad karvad väljalangemiseks ja telogeeni faasis langevad välja. Iga karv, mida raseerida, kukub välja kindlal ajal ja asemele kasvab täiesti uus karv, mis tänu geneetikale ei saa olla paksem kui varasemalt. 

Laserepilatsiooni korral kasutatakse karvafolliikulite hävitamiseks laserkiirgust. See tähendab, et laserimpulss neeldub karvapigmenti, selle tulemusena hävib karvafolliikul, ning kuna karvad ei saa piisavalt toitaineid, aeglustub nende kasv ja juba pärast esimest protseduuri kukuvad need osaliselt välja. Kuuri lõpuks võib jääda alles 10–15% karvadest, kuid need on tunduvalt õrnemad. Kuna laser kahjustab karvakasvu soodustavaid struktuure, siis ei saa karvad enam sama tihedalt ega tugevalt tagasi kasvada. 

#3 Hüperpigmentantsioon on lihtsalt märk vananemisest 

Vastab esteetilise meditsiini valdkonna õde Britten Kaleva

Hüperpigmentatsioon ei ole alati märk vananemisest. Pigmendiprobleeme kohtame enda töös väga sageli ning põhjused pigmendi tekkeks on väga erinevad. Pigmentatsiooni võivad tekitada UV-kiirgus, nähtav sinine valgus, teatud ravimid, hormonaalne tasakaalutus, põletik. Selleks et pigmendiprobleemiga tegelema hakata, on vaja esmalt kindlaks teha, mis tüüpi pigmendiga on tegemist. 

Esialgu tasub pidada nõu spetsialistiga, kes saab vastavalt murele soovitada sobivaid toimeaineid ja/või protseduure. Toimeainete loetelu pigmendiprobleemide korral on küllaltki pikk ning koos kosmeetiku, esteetilise meditsiini õe või dermatoloogiga leiab iga klient individuaalse lahenduse. Pigmenti vähendavate protseduuride valik on samuti võrdlemisi lai ning saame lähtuda nii kliendi soovist kui ka probleemi keerukusest. Confido Esteetika ja laserravi kliinikus saab teha protseduure alates keemilistest koorimistest kuni IPL-i või laserravini välja. Kliendile kõige sobilikum protseduur selgub juba konsultatsiooni käigus.

#4 Ilusüstid muudavad näo ebaloomulikuks

Vastab esteetilise meditsiini valdkonna õde Triinu Lääne

Loomulike näojoonte säilitamisele keskendunud esteetikaspetsialistina võin kindlalt öelda, et õigesti manustatuna ja iga inimese unikaalset näostruktuuri hoolikalt arvesse võttes võivad ilusüstid parandada välimust ilma ebaloomulikku tulemust tekitamata.
Täiteaineid, botuliintoksiini ja muid nahka parandavaid süstitavaid aineid saab kasutada strateegiliselt, et lahendada konkreetseid probleeme, nagu mahukadu, kortsud ja nahatekstuuri ebakorrapärasused, säilitades samal ajal näo üldise harmoonia ja tasakaalu. Vastavalt kliendi näo anatoomiale ja esteetilistele eesmärkidele saame saavutada tulemusi, mis näivad pigem värskendavad ja noorendavad kui kunstlikud.
Patsientide jaoks on oluline valida kogenud ja kvalifitseeritud praktik, kes seab esikohale loomuliku näoilme ja kontuuride säilitamise. Õige tehnikaga ja pühendunud spetsialisti käe all tehtud ilusüstid aitavad saavutada nooruslikumat ja säravamat välimust, arvestades samal ajal iga patsiendi individuaalsust.

#5 Akne kaob vanusega 

Vastab esteetilise meditsiini valdkonna õde Britten Kaleva

Akne ei ole enam ammu vaid teismeliste probleem. Üha rohkem näeme, et ka kolmekümnendates ja neljakümnendates aastates täiskasvanud on hädas aknega. Kahjuks ei ole akne tekkepõhjused alati teada ning vahel jääbki lõpuni selgusetuks, miks akne inimesel vallandub. Akne teket mõjutavate tegurite loetelu on pikk: geneetiline eelsoodumus, hormonaalne tasakaalutus, mittesobilike nahahooldustoodete kasutamine, stress, teatud ravimid jpm. Akne olemus on krooniline rasunäärmete ületalitlus. Kui nahk toodab liiga palju rasu ning surnud naharakud ei irdu nahalt, võivad rasu ja surnud naharakud koguneda karvanääpsu, mis tekitab ummistuse (mustpead, valgepead), see viib sageli ka põletikuliste kollete tekkeni. Tõsi, aknet esineb sagedamini noortel ja teismelistel, kuna hormonaalsete muutuste tagajärjel hakkavad rasunäärmed tootma rohkem rasu ning see võib viia akne tekkeni, kuid pole ka harv, et rasunäärmete ületalitlust esineb vanematel inimestel. Kuna aknel on eri raskusastmed, siis peaks nõu pidama spetsialistiga, kes aitab valida sobiva ja efektiivseima lahenduse aknega tegelemisel. 

Lisaks siinsetele müütidele ringleb internetiavarustes veel väga palju sarnase sisuga eksitavat infot ja arvamusi. Soovitame enne järelduste tegemist alati küsida nõu spetsialistilt. 

Kui on iluprobleem, kuid te ei tea, millist teenust valida ja kust alustada, siis oleme valmis saanud ilukalkulaatori, mis pakub lahendusi. Ilukalkulaatori mõte on anda ette suund ja aidata kiiremini jõuda sobiva teenuseni. Selleks et saaksite tulla protseduurile kindlama meelega, soovitame alustada konsultatsioonist. Konsultatsioonide käigus selgitavad teenuseosutajad, mida teenus endast täpsemalt kujutab, samuti annab see kliendile võimaluse uurida erinevate kuulduste kohta.