Vaktsineerimine

Inimene puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismi immuunsüsteemil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Vaktsineerimise tulemusel kujuneb sarnane immuunsus, nagu nakkushaiguse läbipõdemisel. See tähendab, et inimese keha suudab hiljem vastava haigusega kokku puutudes kahjulikud mikroorganismid enne nende massilist paljunemist hävitada. Nõnda takistab vaktsineerimine nakkuse levimist.

Vaktsineerimisvajadus sõltub mitmetest faktoritest:

  • milliseid nakkushaigusi on inimene juba põdenud
  • milliseid vaktsiine on juba tehtud
  • millised on tööga seotud riskid
  • kas Eestis esineb ohtlikke haiguspuhanguid
  • kuhu plaanitakse lähiajal reisida.

Kõikide vaktsineerimist puudutavate küsimustega tasub pöörduda Confido perearsti või üldarsti poole, kes vajadusel korraldab teile uued vaktsineerimised.

HPV vastu vaktsineerimine

Otsi vabasid aegasid

Seda teenust võidakse hüvitada vabatahtliku tervisekindlustuse alusel.

HPV viirus ehk papilloomviirus on laialt levinud ning võib põhjustada meestel ja naistel pahaloomuliste kasvajate teket genitaalpiirkonnas (nt emakakaelavähk, genitaaltüükad) ning pea- ja kaelapiirkonnas. HPV vastu saab ennast vaktsineerida ning läbi selle on võimalik ära hoida 90% vähieelsetest seisunditest.

HPV vaktsiin annab kõige tõhusama kaitse, kui vaktsineerimisega alustada enne viirusega kokkupuutumist ehk vanuses 12–14 aastat. Alates 2024. a veebruarist saavad tasuta HPV vastu vaktsineerida 12–18-aastased tüdrukud ja poisid (12-17-aastastel lastel vajalik vanema nõusolek). Vaktsineerimine koosneb ühest süstist.

  • 2024. aastal võimaldatakse erandkorras tasuta vaktsineerimist ka noortele, kes said 19-aastaseks peale 1.02.24 ja jäid mingil põhjusel HPV vastu vaktsineerimata. Sellisel juhul vaktsineeritakse 2-doosiga minimaalselt 6-kuulise intervalliga.
  • Kui enne 1.02.24 ühe-doosilise skeemi järgi vaktsineeritud 12-18-aastased noored soovivad saada vaktsineeritud ka teise doosiga, siis on teine vaktsiin neile tasuta.

19. eluaastast alates on HPV-vastane vaktsineerimine tasuline. Vaktsineerimine koosneb 2–3 süstist, mis tehakse 12 kuu jooksul.

Kui noortele piisab ühest vaktsiinidoosist, siis hilisemas vanuses tuleks manustada kindla skeemi järgi kaks kuni kolm vaktsiinidoosi, mille hinda Tervisekassa ei hüvita.

Vaktsineerimine tuleks edasi lükata raseduse ajal või ägeda raske palavikuga haiguse korral. Imetamise ajal on vaktsineerimine lubatud.

Vaktsineerimise infoleht

Hind

Tallinn
Hind
HPV vastu vaktsineerimine
Täiskasvanutele
179 €
Tartu
Hind
HPV vastu vaktsineerimine
Täiskasvanutele
160 €
Teenus
Hind
HPV vastu vaktsineerimine
Tervisekassa
12–18-aastastele tüdrukutele ja poistele (vajalik vanema nõusolek). Vaktsineerimine koosneb ühest süstist.
0 €

Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.

BRONEERIMINE

Broneeri iseteeninduses

Seda teenust osutame

Confido Meditsiinikeskus
Veerenni 51, Tallinn
Confido Tartu Raatuse kliinik
6. korrus, Raatuse 21, Tartu
Rocca Al Mare kiirkliinik
Paldiski maantee 102, Tallinn
Viru Keskuse Kiirkliinik
Viru Väljak 4, Tallinn