Emakasisese rasestumisvastase vahendi ehk spiraali paigaldamine

Otsi vabasid aegasid

Seda teenust võidakse hüvitada vabatahtliku tervisekindlustuse alusel.

Emakasisene rasestumisvastane vahend (ESV) ehk spiraal on T-kujuline 3 -5 aastase toimega vahend, mis asetatakse rasestumise vältimiseks emakasse. ESV-sid on 2 tüüpi:

 • Metalli sisaldav emakasisene rasestumisvastane vahend – hoiab ära viljastumise, kuna mõjutab sperma ja munaraku liikuvust. Samuti vähendab see sperma võimet viljastada munarakku.
 • Hormooni sisaldav ESV sisaldab progestiini, mille toimel muutub emakakaela lima struktuur tihkeks, mis takistab sperma läbipääsu emakakaelast. Ka pärsitakse hormooni toimel emaka limaskesta kasvu ning osaliselt ka ovulatsioonide toimumist. Lisaks rasestumisvastasele kaitsele on hormoonspiraalil veel mõningad soodsad omadused- ta sobib hästi naistele, kellel on tugev menstruaalvere eritus ning tal on emaka limaskesta kaitsev efekt teatud ravikuuride jooksul, samuti menstruaalvalusid leevendav toime.

Kellele sobib spiraal?

 • Naistele, kes mingil põhjusel ei saa või ei soovi kasutada teisi rasestumisvastaseid vahendei
 • Naistele, kes soovivad rasedust vältida pikema perioodi jooksul
 • Hormonaalne ESV sobib vererohke menstruatsiooniga naistele
 • Imetavatele naistele
 • Sünnitamata naistele

Spiraali paigaldamine

Spiraal paigaldatakse naistearsti vastuvõtu käigus. Enne paigaldamist toimub arsti konsultatsioon, tehakse PAP test (kui seda ei ole tehtud viimase 3 a jooksul) ja suguhaiguste test ning veendutakse, et te pole rase.

Spiraali paigaldamine on reeglina valutu ning seda võib teha igal ajal, kuid selleks parim aeg on menstruatsiooni ajal ja vahetult peale menstruatsiooni. Pärast sünnitust võib spiraali paigaldada, kui emaka endised mõõtmed on taastunud, tavapäraselt on see ca 2 kuu möödudes sünnitusest. Abordijärgselt võib spiraali paigaldada kohe eeldusel, et infektsioon on välistatud.

Pärast paigaldamist

Emakasisene vahend annab kaitse raseduse eest kohe pärast paigaldamist, kuid soovituslik on hoiduda suguühtest 24h jooksul peale ESV paigaldamist. Pärast paigaldamist võib esineda alakõhuvalu, mida saate leevendada apteegi käsimüügi valuvaigistitega. Vaskspiraali paigaldamise järgselt peaks arvestama reeglina vererohkemate ja pikemalt kestvate menstruatsiooniga. Hormoonspiraali korral esineb paljudel naistel esimese 3-6 kuu jooksul pärast vahendi paigaldamist määrimist ja vähest veritsust lisaks menstruatsioonidele.  Spiraali kasutamise ajal tuleb käia regulaarselt naistearsti kontrollis, soovituslikult üks kord aastas.

Emakasisese rasestumisvastase vahendi vastunäidustused

 • Teadaolev või kahtlustatav rasedus
 • Äge või krooniline väikevaagna organite põletik
 • Alumiste suguteede infektsioon
 • Ebaselge päritoluga veritsus emakast
 • Emaka või emakakaela anomaaliad, k.a emakafibroidid, kui need moonutavad emakaõõne kuju
 • Emaka või emakakaela vähkkasvaja
 • Vere hüübimishäired
 • Wilsoni tõbi (vase ainevahetuse häire)

Kuidas emakasisene vahend paigaldatakse

Sõltuvalt paigaldajast võivad protseduuri detailid minimaalselt erineda. Tuppe asetatakse vaatluspeegel. Emakakael puhastatakse antiseptilise vahendiga. ESV paigaldatakse emakasse õhukese painduva plastiktoru ehk inserteri abil. Vajadusel võib enne vahendi paigaldamist teha emakakaelale kohaliku tuimestuse. Reeglina kontrollitakse ESV asetust emakas vahetult peale paigaldamist.

Võimalikud tüsistused

 • Väikevaagnaelundite põletik. Pöörduge arsti poole kui teil tekib püsiv alakõhuvalu, valu suguühte käigus, ebatavaline veritsus või halvalõhnaline voolus tupest.
 • Emaka perforatsioon (mulgustus). ESV võib tungida emaka lihaskesta või läbida selle. Tegemist on väga harva esineva tüsistusega ning kõige sagedamini juhtub see paigaldamise ajal. Sõltuvalt perforatsiooni ulatusest võib olla vajalik sekkuda emakat kontraheerivate ravimite manustamisega või operatsiooniga, mille käigus eemaldatakse ESV emakaseinast või kõhuõõnest.
 • ESV väljumine. Emakalihase kokkutõmbed menstruatsiooni ajal võivad ESV paigast nihutada või välja lükata. Kui ESV on paigast nihkunud, ei pruugi see enam ette nähtud viisil toimida, mistõttu rasestumise risk suureneb. Väljalanguse põhilised sümptomid on valu ja verejooks.
 • ESV-ga rasedus. Kui olete rasestunud ja soovite rasedust säilitada, on soovitav ESV eemaldada. Kui vahendit ei eemaldata esineb iseenesliku abordi ja enneaegse sünnituse riski suureneme. Hormoonspiraaliga rasestumise korral on suurenenud emakavälise raseduse suhteline risk.
 • Aneemia. Vaske sisaldav ESV võib suurendada menstruaalvere hulka ja seega ka aneemia riski.

Tähelepanu! Spiraali paigaldamise jaoks on vajalik günekoloogi või ämmaemanda nõustav vastuvõtt, kes aitab teil valida sobivaima rasestumisvastase vahendi. Vastuvõtu käigus broneeritakse teile soovi korral spiraali paigaldamise/eemaldamise protseduuri aeg. Teenuse hind ei sisalda günekoloogi/ ämmaemanda vastuvõttu või rasestumisvastast spiraali – selle saate soetada retsepti alusel apteegist.

Seda teenust osutame

Confido Meditsiinikeskus
Veerenni 51, Tallinn

Hind

Teenus
Hind
Kestus kuni
Spiraali paigaldamine
100 €
30 min
Spiraali eemaldamine
80 €
30 min
Spiraali eemaldamine ja uue paigaldamine
150 €
60 min

Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.

BRONEERIMINE

Broneeri iseteeninduses