Peavalukeskus

Peavalu on närvisüsteemi kõige sagedasem häire. Umbes pooltel täiskasvanutel esineb aasta jooksul peavalu, kellest enamik leiab leevenduse arsti poole pöördumata. Samas võivad peavalud olla sedavõrd tugevad või sagedased, et need häirivad oluliselt igapäevatoimetusi.

Peavalu saab täpse diagnoosi alusel tõhusalt ravida

Confido peavalukeskuses käsitleme peavaluravi terviklikult. Peavaluravi teekond algab neuroloogi vastuvõtust, kus selgitatakse välja peavalu põhjused, pannakse diagnoos ja koostatakse raviplaan, et taastada peavalust mõjutatud elukvaliteet. Tõhus peavaluravi eeldab täpset diagnoosi. Confidos on väga head diagnostikavõimalused ning saame teha kõiki vajalikke uuringuid (nt vereanalüüsid, MRT, KT, lumbaalpunktsioon). Määratud diagnoosi põhjal koostab neuroloog raviplaani, mille elluviimisse kaasatakse terve asjatundjate tiim.

Peavaluravi meeskonda kuuluvad lisaks neuroloogile:

  • patsient
  • peavaluõde
  • füsioterapeut
  • psühholoog

Patsiente jälgib ja nõustab peavaludele spetsialiseerunud neuroloogiaõde ehk peavaluõde, kes annab nõu, mida on eluviisis vaja muuta, et vähendada peavalu vallandajaid. Samuti hindab peavaluravimite mõjusust ja kõrvaltoimeid ning teeb neuromodulatsiooni protseduuri, mis on tõhus viis peavalu ennetamiseks ja leevendamiseks.

Füsioteraapias kasutatakse mitmesuguseid tehnikaid (funktsionaalse liikumise harjutused, kiropraktika, massaaž ja vajadusel kuivnõelaravi protseduurid ehk dry needling), mis aitab parandada pehmete kudede ja liigeste liikuvust ning tasakaalu.

Peavaluravis on oluline roll ka psühholoogil, kes rakendades psühhoteraapiat õpetab emotsioone oskuslikult juhtima ja igapäevaeluga toime tulema.

Peavalu ravivõimalused

Peavaluravimid ja toidulisandid

Peavaluravimeid on kahte sorti: ühed ravivad ägedat valu ja teisi võetakse peavalu ennetamiseks.

See, millist arstimit peavaluraviks valida, oleneb muu hulgas soost, vanusest, kaasuvatest haigustest, ravimi kõrvaltoimetest ja sellest, kui sageli ning kuidas eelistatakse ravimit manustada.

Migreeniatakki on võimalik lisaks tavalistele käsimüügi valuvaigistitele spetsiaalsete ravimitega – triptaanidega. Teiste peavalude puhul neist abi ei ole.

Kõige uuemad, nn bioloogilised ravimid, on spetsiaalselt migreeni ennetamiseks, sest need blokeerivad migreenivalu põhjustavat neuropeptiidi.

Peavalu ennetavad ravimid on oma olemuselt kas vererõhu-, meeleolu- või epilepsiaravimid.

Terviklikus peavaluravis soovitame ka toidulisandite tarvitamist.

Eluviis

Üldine tervislik eluviis on peavalude ennetamise ja ravi kindel vundament, seepärast nõustavad ning motiveerivad meie spetsialistid Teid kõigi vajalike elustiilimuudatuste asjus. Vaatame üle nii toitumise, unerežiimi kui ka füüsilise koormuse.

Näiteks tuleb migreeni puhul arvesse võtta, et isegi mõni tervislikku dieeti kuuluv toiduaine võib olla peavalu vallandajaks.

Samuti mõjutab peavalu vallandamist unehügieen. Näiteks on paljudel peavalupatsientidel abi sellest, kui heita magama ning ärgata alati ühel ja samal ajal. Uni peaks olema ka kvaliteetne ja paraja kestusega.

Peavaludest võitu saamisel on tähtsal kohal ka regulaarne ja kehatüübile sobiv füüsiline koormus – aeroobne, intervall- või jõutreening.

Botoxi süstid

Süstid on efektiivsed kroonilise migreeni ravis. Krooniline migreen tähendab seda, et migreenihood esinevad kuu jooksul rohkem kui pooltel päevadel.

Botox blokeerib valuaistingut edasi kandvad virgatsained, mõjudes valu vaigistajana. Migreeniravis on Botoxit vaja süstida iga kolme kuu tagant otsmiku-, oimu-, kukla-, kaela- ja õlapiirkonda. Ravimit süstitakse naha alla peenikese nõelaga ja valu on tavaliselt minimaalne. Protseduur kestab umbes 20 minutit ja seda viib läbi spetsiaalse koolitusega arst.

Närviblokaadi süstid

Mõnikord aitab peavalust jagu saada või seda ennetada närvide juurde tehtavad tuimestavad ehk närviblokaadi süstid. Kõige sagedamini kasutatakse närviblokaade kuklapiirkonnas, kuid alternatiivina on võimalik neid teha ka otsmiku- või oimupiirkonda.

Eriti vajalikud on närviblokaadid juhul, kui suukaudsed või veenisisesed ravimid pole andnud tulemust või kui neil on kõrvaltoime. Sageli eelistavad rasedad traditsioonilistele peavaluravimitele just närviblokaade.

Meditatsioon

Meie psühholoog võib õpetada Teid mediteerima, kuna teadusuuringud näitavad üha enam, et mediteerimine leevendab valu ja parandab enesetunnet. Meditatsiooni ajal väheneb talamuse ehk valusignaale edastatava peaaju piirkonna aktiivsus.
Kui mediteerite iga päev 20 minutit, siis avaldub soodne mõju juba pärast neljandat päeva.

Kognitiiv-käitumuslik ravi

Sagedased häirivad peavalud võivad põhjustada hirmu, ärevust ja kahjulikke käitumismustreid. Meie psühholoogi pakutav kognitiiv-käitumuslik ravi on tõhus viis, mis aitab Teil selliseid emotsioone reguleerida ja paremaid toimetulekumehhanisme juurutada.

Mis kõige olulisem: kognitiiv-käitumusliku ravi tulemusel väheneb ka peavalu ise.

Füsioteraapia

Füsioteraapias kasutatakse mitmesuguseid tehnikaid, mis parandavad pehmete kudede ja liigeste liikuvust ning tasakaalu aidates sellega peavalusid leevendada. Spetsialist õpetab tegema harjutusi iseseisvalt või kasutab eesmärgi saavutamiseks näiteks kiropraktika, massaaži või kuivnõelaravi võtteid.

Massaaž ning eriti peamassaaž sobib nii migreeni kui ka pingetüüpi peavalu puhul. Meie füsioterapeut otsustab pärast läbivaatust, missugust tüüpi massaaž Teile kõige paremini sobib. Õige massaaži toimel vähenevad peavalude sagedus ja kestus ning paraneb uni.

Kiropraktika puhul parandab spetsialist käte abil Teie kaelaliigeste liikuvust.

Kuivnõelaravi protseduuri käigus sisestab füsioterapeut Teile lihastesse peened nõelad ja seejärel liigutab neid, et lihastes tekiksid lokaalsed tõmblused. Selle tulemusel lihaspinge väheneb. Kuivnõelaravist on abi pingetüüpi peavalu ja kaelast lähtuva ehk tservikogeense peavalu korral.

Füsioterapeudi juhendamisel lõdvestate ja pingutate lihaseid ühekaupa. Nii hakkate märkama, kuidas stressi ajal lihased lähevad pingesse, ning õpite sellest pingest vabanema.

Neuroloogi vastuvõtt (peavalu)

Otsi vabasid aegasid

Peavalu on närvisüsteemi kõige sagedasem häire. Umbes pooltel täiskasvanutel esineb aasta jooksul peavalu, kuid enamik leiab lahenduse arsti poole pöördumata. Samas võib peavalu olla sedavõrd tugev või sage, et häirib oluliselt igapäevatoimetusi ning vajab arstlikku sekkumist.

Peavalu diagnoosimiseks ja raviks soovitame aja broneerida neuroloogi vastuvõtule. Vastuvõtu käigus selgitatakse välja peavalu põhjus ja vastavalt diagnoosile (nt migreen, kobarpeavalu, pingepeavalu jne) koostatakse raviplaan, et taastada peavalust mõjutatud elukvaliteet. Peavaluravi meeskonda kuuluvad neuroloog, peavaluõde, füsioterapeut, psühholoog.

Konsultatsioonile võib pöörduda ka eksperthinnangu saamiseks varasemale diagnoosile või raviplaani korrigeerimiseks.

Vajadusel pakume diagnoosi täpsustamiseks täiendavaid uuringuid lisatasu eest.

Palun täitke peavaluküsimustik kindlasti enne neuroloogi visiiti – nii saab arst juba eelnevalt tutvuda Teie peavalu tekkepõhjuste ja iseloomuga.

Hind

Teenus
Hind
Neuroloogi vastuvõtt (peavalu)
Tallinn
110 €
Neuroloogi vastuvõtt (peavalu)
Tartu
100 €

Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.

Seda teenust osutame

Confido Tartu Raatuse kliinik
6. korrus, Raatuse 21, Tartu
Confido Meditsiinikeskus
Veerenni 51, Tallinn

BRONEERIMINE

Broneeri iseteeninduses