Röntgen

Röntgenuuring on laialt levinud esmane uurimisviis, kus röntgenülesvõte saadakse röntgenkiirgust kasutades. Uuringut tehes võetakse arvesse patsiendi anatoomilisi iseärasusi, et viia uuringust saadav kiirgusdoos miinimumini. Lastele röntgenuuringuid teostades kasutatakse selleks kohandatud väiksema kiirguskoormusega programme ja tehnikaid.

Tähelepanu!

  • Röntgenuuringu läbiviimisel kasutatakse ioniseerivat kiirgust. Panustame pidevalt kiirguskoormuse vähendamisele, et uuringud oleksid võimalikult minimaalse kiirgusdoosiga.
  • Röntgenuuringule suunab teid raviarst ja alati on vajalik saatekiri (ka tasulise teenuse korral).
  • Teostame uuringuid ka Tervisekassa lepingu raames.

Raseduse ajal ei teostata röntgeniuuringud ilma erakorralise meditsiinilise näidustuseta.

Röntgen

Röntgenuuring on laialt levinud esmane uurimisviis, kus saadakse röntgenülesvõte kasutades röntgenkiirgust. Kuna tegemist on ioniseeriva kiirgusega, siis uuringule on vajalik saatekiri. Saatekirja uuringule annab perearst või raviarst.

Röntgenuuringuid tehakse peamiselt tugi- ja liikumiselundkonnast (liigesed ja luud), hindamaks võimalikku luulist traumat, selle paranemist või liigese kulumist. Sageli uuritakse ka rindkere, hindamaks kopse võimalike põletikuliste ja muude muutuste suhtes.

Röntgenülesvõte ja selle kirjeldus salvestatakse riiklikus Pildipangas. Lisaks salvestatakse uuringu vastus ka digiloos. Vajadusel saab meil teostatud uuringud kaasa USB-andmekandjal, maksumus 25 eurot (sisaldab andmekandja hinda).

Röntgenuuringuid teostame elava järjekorra alusel, soovi korral saab uuringu aja ette broneerida. Eelisjärjekorras teostame uuringuid kiireloomulistele patsientidele ja võimaluse korral lastele.

Uuringu läbiviimine

Röntgenuuring ei vaja eraldi ettevalmistust, kuid uuritavast piirkonnast tuleb eemaldada riided, ehted, prillid jms. Pange selga riided, mida on lihtne eemaldada.

Röntgenuuringu teostab radioloogiatehnik, uuringu teostamine on kiire ning ei põhjusta üldiselt ebamugavust. Uuringu teostamise ajal tuleb olla hetke liikumata.

Tähelepanu! Äge sinusiit ei vaja piltdiagnostikat, vaid ravi. Ägeda sinusiidi kahtlusel ninakõrvalkoobastest/ peapiirkonnast röntgenuuringut ei teostata.

Oluline info

  • Röntgenuuring annab väikese ioniseeriva kiirgusdoosi, kui kahtlustate rasedust, siis informeerige sellest enne saatekirja saamist oma ravi-/perearsti.
  • Lasteuuringutel ja teistel abivajavatel peab olema kaasas 1-2 saatjat. Laps peab olema koostöövõimeline ja järgima talle antavaid juhiseid. Saatja/abistaja peab olema vähemalt 18-aastane ja ei tohi olla rase.
  • Teostame ka pikatelje ülesvõtteid nii lülisambast (skolioosihindamine jne) kui ka alajäsemetest.
  • Meie keskuses ei teostata läbivalgustusi ehk röntgenoskoopiaid.
  • Uuringu tulemustest kuulete oma pere- või raviarstilt.

Hind

Teenus
Hind
Röntgeniülesvõte rindkerest
30 €
Röntgeniülesvõte luust või liigesest
30 €
Röntgeniülesvõte lülisambast
30 €
Röntgeniülesvõte kõhust
30 €
Röntgeniülesvõte vaagnast
30 €
Röntgeniülesvõte jäseme telje mõõtmiseks või täispikkuses lülisambast
(üks ülesvõte)
45 €
Uuringu salvestamine andmekandjale
Ainult vajadusel!
25 €

Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.