Seksuaalsel teel levivad haigused

Tervisetestid on vajalikud mitmesuguste viirushaiguste ning sugulisel teel levivate haiguste tuvastamiseks. Põhilised viirushaigused, millesse nakatumist kindlaks määrata või välistada on koroonaviirus ja gripp.

Sugulisel teel levivate haiguste testimine aitab tuvastada seksuaalsel teel levivaid infektsioone, näiteks HIV, klamüüdia, gonorröa jne. Nende testimiseks on loodud spetsiaalsed testimispaketid.

Erinevate sugulisel teel levivate nakkuste diagnoosimine (nt klamüüdia, gonorröa, HIV), üks analüüs

Seda teenust võidakse hüvitada vabatahtliku tervisekindlustuse alusel.

Klamüdioos on kõige sagedamini esinev sugulisel teel leviv haigus Eestis, mille tekitajaks on rakusisene bakter Chlamydia trachomatis (k.a.LGV). Nagu ka teiste suguhaiguste puhul, levib nakkus vaid otsesel sugulisel kontaktil. Peamiselt põhjustab klamüüdiabakter meestel kusiti ja naistel emakakaela põletikku. Haigus võib aga kahjustada ka neelu, pärasoolt, ja kusepõit. Klamüdioosile on väga iseloomulik haigustunnusteta kulg. See tähendab, et inimene on nakatunud, kuid tal ei kujune haigustunnuseid. Nii kulgeb klamüüdia nakkus 75% nakatunud naistest ja 50% nakatunud meestest. Klamüdioosi põhilisteks haigustunnusteks naistel on valulikkus urineerimisel ja suurenenud vooluse teke tupest. Võib esineda menstruatsioontsükliväliseid veritsusi ja vahekorrajärgseid kontaktverejookse. Meestel on sümptomiteks kipitus-kihelustunne kusitis ja valulikkus urineerimisel, vahel harva ka eritis kusetorust. Pärasoole nakatumisel võivad kujuneda valulikkus või eritis (ka veritsus) pärasoolest. Kui haigustunnused kujunevad, siis umbes 7-21 päeva peale nakatumist. Ravimata juhtudel võib klamüüdioos põhjustada tõsiseid tüsistusi ja kaugtagajärgi – viljatus ja kroonilised kõhuvalud naistel ning eesnäärme põletik meestel. Haiguse läbipõdemine ei põhjusta immuunsust klamüdioosi suhtes ning nakatuda võib korduvalt.

Gonorröa on sugulisel teel leviv haigus, mille põhjustajaks on bakter nimega Neisseria gonorrhoeae ehk gonokokk. Haigus kandub haigestunud inimeselt teisele üle sugulise vahekorra ajal, kontaktil peenise, tupe, suu või pärakuga. Peamiselt põhjustab gonokokk meestel kusiti ja naistel emakakaela põletikku. Haigus võib aga kahjustada ka neelu, pärasoolt, kusepõit. Naistel on kõige sagedasemad kaebused halvalõhnaline voolus tupest, kaasneda võib ka sisemiste suguteede (emakas, munajuhad, munasarjad) põletik, mille tunnusteks on valu alakõhus, kehatemperatuuri tõus, või ka kuseteede põletik, millest annavad tunnistust urineerimise sagenemine ja valulikkus. Emakakaela haigestumise korral võib olla veritsust tupest, veritsus võib tekkida ka peale vahekorda või selle ajal. Pärasoole põletiku tunnuseks võivad nii naistel kui ka meestel olla valulikkus pärasooles, valulikkus roojamise ajal, eritis pärasoolest või sügelus päraku piirkonnas. Umbes pooltel kõigist nakatunud naistest ja 10-20%-l nakatunud meestest ei esine mingeid haigustunnuseid. Haigustunnuste puudumisel on nakatunud inimesed siiski nakkusohtlikud teistele ja neil endil võivad kujuneda haiguse kaugtagajärjed. Nakkuse saamisest haigustunnuste avaldumiseni kulub keskmiselt 2-5 päeva, harvadel juhtudel kuni 14 päeva. Pikaks ajaks ravimata jäänud gonorröa põhjustab kroonilist suguteede põletikku, mis võib olla hilisema viljatuse põhjuseks nii meestel kui naistel. Haiguse läbipõdemisel ei teki immuunsust gonorröa suhtes ning nakatuda võib korduvalt.

Seda teenust osutame

Confido Meditsiinikeskus
Veerenni 51, Tallinn

BRONEERIMINE

Broneeri läbi klienditoe
Broneeri läbi broneerimisvormi

Broneeri aeg läbi broneerimisvormi EST

Teenus:

Erinevate sugulisel teel levivate nakkuste diagnoosimine (nt klamüüdia, gonorröa, HIV), üks analüüs