Nahaaluse rasestumisvastase implantaadi paigaldamine ja eemaldamine

Otsi vabasid aegasid

Õlavarre siseküljele vahetult naha alla paigaldatav implantaat on rasestumisvastane vahend, mis toimib kuni 3 aastat. Implantaati tohib paigaldada ja eemaldada ainult spetsiaalse väljaõppe läbinud arst. Rasestumisvastane toimeaine etonogestreel on paigutatud väikesesse pehmesse painduvasse plastikvardasse pikkusega 4cm ja läbimõõduga 2mm, millest see igapäev kindlates kogustes vereringesse imendub.

Implantaat aitab vältida rasedust emakakaela lima spermatosoididele läbipääsmatuks muutmise teel ning pärsib osadel naistel ka ovulatsiooni. Implantaat on väga efektiivne kasutajast sõltumatu rasestumisvastane vahend, mis toimib kuni 3 aastat- selle kasutamisel rasestub aasta jooksul vähem kui üks naine 1000-st.

Implantaadi eemaldamise järel taastub viljakus enamasti  3 – 4 nädala jooksul.

Tähelepanu. Esmalt tuleb broneerida ämmaemanda või günekoloogi nõustav konsultatsioon. Seal aidatakse teil leida sobivaim rasestumisvastane vahend. Vastuvõtu käigus broneeritakse teile vajadusel implantaadi paigaldamise või eemaldamise aeg. Implantaati saate osta retsepti alusel apteegist. Implantaadi paigaldamine toimub günekoloogi vastuvõtul. Teenuse hind ei sisalda implantaati.

Kellele implantaat sobib?

Implantaat sobib igas vanuses naistele, kes soovivad pikaajalist raseduse vältimist:

 • Sünnitanud ja mittesünnitanud naised
 • Rinnaga toitvad naised, kes vajavad tõhusat rasestumisvastast vahendit
 • Naistele, kellel on vastunäidustused östrogeeni sisaldavate vahendite osas  nt kombineeritud rasestumisvastased tabletid, tuperõngas ja plaaster.
 • Ülekaalulised naised (kuid sageli implantaadi varasema asendamise vajadus)
Rasedusvastase implantaadi paigaldamine

Enne implantaadi paigaldamist tuleb veenduda, et te pole rase. Implantaat paigaldatakse mittedomineeriva käe õlavarre siseküljele. Nahk õlavarrel puhastatakse ja tuimestatakse valuvaigistava süstiga. Spetsiaalse aplikaatori abil sisestatakse implantaat naha alla. Sisestamiskohale asetatakse plaaster ja rõhkside, et vältida verevalumi teket. Paigaldamise järgselt arst palpeerib implantaati naha all ja õpetab ka Teid seda tegema. Õigesti paigaldatud implantaati on võimalik naha all tunda pöidla ja sõrme vahel.  Kuigi implantaati võib paigaldada igal ajal, on selleks parim aeg 1.-5. menstruatsiooni päev.

Pärast paigaldamist

Protseduuri järgselt asetatakse implantaadi paigaldamise kohale verevalumi tekke vähendamiseks plaaster rõhksidemega, mille võite eemaldada 24 tunni möödumisel. Plaastri kandmise vajadus võib esineda mõne päeva jooksul paigaldamise järgselt- sellisel juhul vahetada plaastrit igapäevaselt.

Vastunäidustused

Enne implantaadi paigaldamist tuleb arstiga konsulteerida. Implantaadi vastunäidustused:

 • allergia toimeaine (etonogestreeli) või implantaadi koostisosade suhtes
 • tromboos
 • kollatõbi, raske maksahaigus või maksakasvaja
 • rinnanäärme- või suguelundite vähk või on kahtlus sellele
 • ebaselge põhjusega tupekaudne verejooks
Kõrvalmõjud

Nii nagu iga ravimiga, võib ka rasestumisvastase implantaadi kasutamisel esineda kõrvaltoimeid.

 • Muutused menstruatsiooni verejooksudes. Menstruatsiooni pikkus, sagedus ja laad võivad muutuda. Esimese kolme kuu menstruatsioonide laad ennustab sageli edasiste menstruatsioonide mustri. Kui kaasnevad muutused segavad Teie igapäevaelu, on võimalus lasta implantaat eemaldada.
 • Implantaadi paigaldamisel või eemaldamisel võivad tekkida verevalumid, valu, turse või sügelus paigaldamise/eemaldamise piirkonnas. Harvematel juhtudel võib sisestamise kohas tekkida põletik või mädanik ning võib moodustuda arm.
 • Implantaat on naha all sõrmedega katsudes tuntav, kuid vahel võib implantaat algsest sisestuskohast mujale liikuda. Sellisel juhul võib asukoha määramiseks olla vajalik piltdiagnostika ning eemaldamine võib vajada suuremat kirurgilist sisselõiget.
 • Munasarjadesse võivad tekkida vedelikuga täidetud põiekesed ehk tsüstid, mis üldjuhul kaovad iseenesest ning harva tekitavad nad kerget kõhuvalu. Väga harvadel juhtudel vajavad tekkinud tsüstid meditsiinilist sekkumist.
 • Tromboos ehk verehüübe teke veresoones. Kuigi implantaadi puhul on tromboosirisk väikesem kui raseduse ajal või rasestumisvastaseid tablette kasutades, tuleb võimalike tromboosi sümptomite korral koheselt arstile pöörduda. Võimalikud tromboosi viited on: tugev valu või paistetus ühes jalas, valud rindkeres, hingeldus ja veriköha.

Seda teenust osutame

Confido Meditsiinikeskus
Veerenni 51, Tallinn
Confido Tartu Raatuse kliinik
6. korrus, Raatuse 21, Tartu

Hind

Teenus
Hind
Kestus kuni
Ämmaemanda nõustav konsultatsioon
35 €
30 min
Günekoloogi konsultatsioon
30 min
Paigaldamine
120 €
30 min
Eemaldamine
120 €
30 min
Implantaadi eemaldamine ja uue paigaldamine
200 €
60 min

Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.

BRONEERIMINE

Broneeri iseteeninduses