Narkoosis endoskoopilised uuringud

  Gastroskoopia

  Gastroskoopia on seedetrakti ülaosa endoskoopiline uuring, mis võimaldab vaadata söögitoru, mao ja kaksteistsõrmiksoole limaskesta painduva torukujulise optilise instrumendi (endoskoobi) abil. See uuring võimaldab selgitada kaebuste (näiteks ülakõhuvalu, iiveldus, oksendamine, neelamishäired) põhjuseid ja leida haiguslikke muutusi söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles. Gastroskoopia käigus on võimalik vajadusel võtta proovitükke (biopsiaid), mida hiljem mikroskoobiga uurida.

   • Gastroskoopia ohutuks läbiviimiseks peab magu olema tühi, seetõttu ei tohi süüa, juua ega suitsetada 6 tundi enne uuringut. Tarvitatavad ravimid tuleks siiski vähese veega ära võtta.
   • Eemaldatavad hambaproteesid, keeleneedid, huulerõngad jms tuleb enne uuringut eemaldada.
   • Teavitage arsti enne uuringut kindlasti kõikidest verd vedeldavatest ravimitest (nt Xarelto, Marevan, Plavix), et minimimeerida tekkida võivat verejooksu riski.
   • Võimalusel võtke uuringule kaasa nimekiri tarvitatavatest ravimitest ja nende doosidest.
   • Marevani tarvitamise korral öelge arstile viimane INR-i määramise kuupäev ja INR-I väärtus.
   Sulge
  • Enne uuringut tuimestatakse tavaliselt neel, kui ei esine allergiat lidokaiinile. Uuringu läbiviimiseks tuleb patsiendil lamada vasakul küljel. Endoskoop viiakse suu kaudu söögitorru, makku ja kaksteistsõrmiksoolde ning õhuga laiendades on võimalik leida neis organeis esinevaid haiguslikke muutuseid. Uuring kestab tavaliselt umbes 5 minutit ning ei ole valus. Samuti ei ole valus võimalike biopsiate võtmine. Küll aga võib uuring olla ebamugav. Hingamisele keskendumine, sügavalt ja rahulikult sisse-välja hingamine aitab uuringut paremini taluda. Samuti proovige vältida neelatamist, välja arvatud juhul, kui arst seda palub. Uuringu ajal võib tekkida ebamugavustunne ülakõhus ning vallanduda okserefleks. Kuna magu on tühi, ei ole vaja karta oksendamist. Samuti võite uuringu ajal tunda ebamugavustunnet kõris, kuid hingamisteed on vabad kogu uuringu vältel  ja hingamistakistust ei teki.

   Vajadusel viiakse eelneval kokkuleppel uuring läbi narkoosis. Sellisel juhul süstib anestesioloog patsiendile enne uuringut veresoonde uinutavat ravimit. Juhul, kui protseduur viiakse läbi narkoosis, tutvuge palun eelnevalt anesteesia infolehega, mis saadetakse broneeringu kinnituskirjaga

   Kui uuring on viidud läbi narkoosis, jääb patsient vähemalt tunniks päevaravipalatisse jälgimisele. Samal päeval ei tohi juhtida autot, sest manustatud tugevatoimeline rahusti vähendab oluliselt reaktsioonikiirust. Hea, kui saate uuringule kaasa võtta saatja, kes hoolitseb teie kojujõudmise eest. Kui olete uuringule tulnud üksi, tellige kojuminekuks takso.

   Sulge
   • Võite tunda kerget kurguvalu ja täiskõhutunnet õhu viimise tõttu makku. Enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul. Juhul, kui arst ei ole teisiti öelnud ja teie neel ei ole lidokaiiniga tuimestatud, võite kohe peale uuringut süüa ja juua. Kui on kasutatud tuimestust lidokaiiniga, tuleb ravimi mõju kadumine ära oodata, et vältida vedelike ja toidu sattumist hingamisteedesse. Tavaliselt kulub selleks ca 20-30 minutit.
   • Juhul, kui uuring viidi läbi narkoosis, siis võite peale uuringut tunda narkoosiravimite toimel unisust ning peate jääma ca 90 minutiks meditsiinilise jälgimise alla. Sama päeva jooksul ei tohi juhtida autot, kasutada rasketehnikat või tööriistu ega teha tähtsaid otsuseid (allkirjastada juriidilisi dokumente vms).
   Sulge
  • Gastroskoopia on suhteliselt ohutu protseduur, tüsistused tekivad harva ja võivad olla järgmised:

   • Verejooks proovitükkide võtmise järgselt on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi
   • Söögitoru, mao või kaksteistsõrmiksoole perforatsioon ehk mulgustus on väga haruldane komplikatsioon, mis vajab kirurgilist ravi.

   Kui Teil tekib veel küsimusi gastroskoopia kohta, küsige palun lisateavet oma raviarstilt või õelt. Juhul, kui Teil pärast uuringut tekib tugev kõhuvalu või verejooks, võtke viivitamatult ühendust hädaabinumbril 112 või pöörduge lähimasse haigla erakorralise meditsiini osakonda.

   Sulge

  Uuringud sisaldavad kliinikus COVID-19 antigeeni kiirtesti, mis teostatakse enne uuringut.

  Gastroskoopia uuringule suunab patsienti raviarst.

  Gastroskoopia
  Hind alates 650 €
  Gastroskoopia ja kolonoskoopia
  Hind alates 1200 €

  Seda teenust osutame

  Confido Meditsiinikeskus
  Veerenni 51, Tallinn