Gastroskoopia
Otsi vabasid aegasidGastroskoopia on seedetrakti ülaosa uuring endoskoobi abil. Endoskoop on painduv peenike toru, mille otsas on kaamera.
Gastroskoopia võimaldab hinnata söögitoru, magu ja duodeenumit (kaksteistsõrmiksoolt). Uuring võimaldab selgitada kaebuste (näiteks kõrvetised, ülakõhuvalu, neelamishäired, oksendamine, kaalulangus, aneemia) põhjuseid ja leida haiguslikke muutusi söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles. Gastroskoopia käigus saab võtta biopsiad, teostada polüpektoomiaid või vajadusel teatud tüüpi raviprotseduure.
- Enne gastroskoopiat peab patsient olema vähemalt 6 tundi söömata ning vähemalt kaks tundi enne protseduuri tuleb lõpetada vee joomine (teed ega kohvi palume uuringupäeval enne protseduuri mitte juua). Kui varasemast on teada mao tühjenemise häireid (nt gastroparees), peab paastumise periood olema pikem, vahel ka kuni 12 tundi või kauem.
- Samal päeval enne protseduuri ei tohi kindlasti tarvitada piimatooteid!
- Tarvitatavad ravimid, eriti vererõhuravimid, tuleb hommikul võtta skeemi järgi aga vähese veega.
- Diabeedi tõttu võib vaja olla korrigeerida diabeediravimite annuseid, sõltuvalt söögi kogusest ja protseduuri teostamise ajast.
- Eemaldatavad hambaproteesid, keele- ning huulerõngad tuleb enne protseduuri eemaldada.
Uuringule suunavat arsti ja endoskopisti tuleb kindlasti teavitata võimalikest tarvitatavatest verevedeldajatest (nt Marevan, Xarelto, Plavix).
Marevani tarvitamise korral on vaja teada viimase INR-i määramise aeg ning INR-i väärtus. Enamasti pole verevedeldajate tarvitamise katkestamine enne protseduuri vajalik, kuid uuringut läbiviiv arst peab nendest teadlik olema.
Gastroskoopia kestab ca 5-10 minutit, on ebamugav, kuid ei ole valus. Kokku kulub Confidos tavapärasele sedatatsioonita uuringule ca 30 minutit, seda koos ettevalmistuse ning esmaste uuringutulemuste tõlgendamisega.
Kui allergiat lidokaiinile ei esine, siis tuimestame enne protseduuri neelu Xylocain spray-ga, mis teeb gastroskoopia veidi talutavamaks. Protseduuri ajal palume patsiendil keskenduda hingamisele ning proovida mitte neelatada. Hingata saab kas suu või nina kaudu, nii nagu patsiendile mugavam on, hingamisteed on uuringu ajal vabad.
Uuringu käigus lamab patsient vasakul küljel ning endoskoop liigub suust neelu kaudu söögitorru, makku ja kaskteistsõrmiksoolde. Neelust alla liikudes tekib enamasti okserefleks, mis tavaliselt möödub, kui endoskoop jõuab makku. Oksendamist reeglina ei teki, kuna magu on tühi. Kui makku on siiski jäänud toitu, tuleb gastroskoopia koheselt katkestada, vältimaks potentsiaalselt eluohtliku aspiratsiooni (toidumasside sattumist hingamisteedesse) teket.
Gastroskoopia ajal pumpab arst seedetrakti endoskoobi kaudu õhku või CO2, et paremini hinnata limaskesta. Sellega kaasnevad enamasti puhitustunne ja röhatised, mis mööduvad kiiresti.
Gastroskoopia käigus võtame praktiliselt alati biopsiad maost ning kaksteistsõrmiksoolest, see on patsiendile valutu ja ohutu. Biopsiad võimaldavad hinnata seedetrakti ülaosa limaskesta muutusi ning diagnoosida haigusi, mis on silmale nii öelda nähtamatud.
Vajadusel saame gastroskoopia teha nii, et patsiendile on eelnevalt manustatud rahustit (midasolaam). See ei ole anesteesia, patsient on protseduuri ajal ärkvel, kuid ravim aitab veidi lõõgastuda. Peale sedatatsiooni peab patsient ca 1 h meie juures toibuma ning samal päeval ei tohi juhtida autot ega teha tähelepanu nõudvaid tegevusi. Enamus gastroskoopiaid tehakse sedatatsioonita, tegemist on hästi talutava, kuigi ebameeldiva protseduuriga.
Vajadusel viiakse eelneval kokkuleppel uuring läbi narkoosis. Sellisel juhul tutvuge palun eelnevalt anesteesia infolehega, mis saadetakse broneeringu kinnituskirjaga.
Kui uuring on viidud läbi narkoosis, jääb patsient vähemalt tunniks päevaravipalatisse jälgimisele. Samal päeval ei tohi juhtida autot, sest manustatud tugevatoimeline rahusti vähendab oluliselt reaktsioonikiirust. Hea, kui saate uuringule kaasa võtta saatja, kes hoolitseb teie kojujõudmise eest.
Pärast uuringut võite tunda narkoosiravimite toimel unisust ning peate jääma ca 90 minutiks meditsiinilise jälgimise alla. Sama päeva jooksul ei tohi juhtida autot, kasutada rasketehnikat või tööriistu. Soovituslik on puhata ning mitte tööle naasta.
Gastroskoopia järgselt võib esineda puhitust, gaase ja kõhu- ja kurguvalu. See on gastroskoopia uuringu järgselt normaalne. Valu ja ebamugavustunne peaks mööduma mõne tunni jooksul, kuigi kurk võib valus olla ka veel järgmisel päeval.
Peale gastroskoopiat olulisi piiranguid söömisega alustamisele ei ole. Süüa võib kohe, kui neelutuimestus on üle läinud, ca 20-30 minuti möödudes. Seda selleks, et vältida toidu ja vedelike sattumist hingamisteedesse.
Kui gastroskoopia käigus neelutuimestust kasutatud ei ole, võib söömise-joomisega alustada kohe.
Esmased uuringutulemused kommenteerib gastroskoopia teinud arst kohe peale protseduuri, täpsemalt kommenteerib tulemusi patsiendi uuringule suunanud arst. Kui gastroskoopia käigus on võetud biopsiaid, siis nende vastuste valmimine võtab ca 3-4 nädalat ning tulemused kommenteerib patsiendi uuringule suunanud arst. Kui patsient on uuringule suunatud perearsti poolt, siis kommenteerib biopsiavastused perearst.
Gastroskoopia tüsistused. Gastroskoopia on suhteliselt ohutu protseduur. Peamisteks tüsistusteks on kas verejooks või perforatsioon (seedetrakti seina mulgustus). Tüsistused tekivad väga harva ning on peamiselt seotud kas polüpektoomiate või raviprotseduuridega.
Biopsiate võtmisega kaasnev veritsus on minimaalne ning peetub iseenesest. Seedetrakti perforatsioon on raske tüsistus, mis vajab enamasti operatsiooni.
Kui gastroskoopia järgselt esineb kõrge palavik, külmavärinad, must tõrvalaadne väljaheide, õhupuudus, pidev oksendamine, vere oksendamine, tugev valu kõhus või rinnus tuleb kutsuda kiirabi või pöörduda lähimasse EMO-sse.
Gastroskoopia uuringu läbiviimiseks on vajalik arsti saatekiri
Gastroskoopia uuringule suunab patsienti meie gastroenteroloog. Patsient ise uuringut broneerida ei saa. Tasulisele gastroenteroloogi vastuvõtule saab pöörduda saatekirjata.
Kui teil on perearsti saatekiri, palun broneerige aeg telefonil 1330 või kirjutades info@confido.ee ning andke saatekirjast teenindajale teada. Perearsti saatekirjaga on uuring teile tasuta. Uuringu eest tasub teid suunanud perearst Tervisekassa kaudu.
Tervisekassa poolt rahastatud gastroskoopia uuring
Tervisekassa poolt rahastatud vastuvõtule saavad patsiendid tulla ainult läbi e-konsultatsiooni. Selleks peab patsiendi perearst (või eriarst) tegema e-konsultatsiooni saatekirja ning meie gastroenteroloogid otsustavad saatekirjal oleva info põhjal, kas gastroenteroloogi visiit on vajalik või tehakse ainult e-konsultatsiooni otsus, andes võimalikud uuringu- ja ravisoovitused elektroonselt.
Kui gastroenteroloogi otsusel on patsiendil vaja vastuvõtule tulla, broneerib vastuvõtuaja ja võtab patsiendiga ühendust meie eriala assistent.
Hind
Gastroenteroloogi vastuvõtt
Gastroskoopia
Gastroskoopia narkoosis
Gastroskoopia ja kolonoskoopia
Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.