Narkoosis endoskoopilised uuringud

  Koloskoopia

  Koloskoopia on seedetakti alaosa uuring, mis võimaldab endoskoobi abil uurida kogu jämesoolt. Uuring aitab arstil välja selgitada patsiendi kaebuste põhjused ja leida nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles (polüübid, kasvajad, põletikulised soolehaigused, hemorroidid). Koloskoopia on jämesoole uurimiseks informatiivsem kui radioloogilised uuringud ning võimaldab uuringu käigus võtta biopsiaid või eemaldada polüüpe.

  • Koloskoopiaks valmistumine algab nädal enne planeeritavat uuringut. Koloskoopia läbiviimiseks peab jämesool olema väljaheitest puhas. Soole puhastamiseks kasutatakse nii madala kiudainesisaldusega dieeti kui lahtistit.
   Soole põhjalik ettevalmistus on oluline, et koloskoopia oleks võimalikult informatiivne ning sooles esinevad muutused ka nähtavale tuleksid.

   Ravimite tarvitamine enne uuringut

   • 7 päeva enne uuringut tuleb lõpetada rauapreparaatide tarvitamine.
   • Uuringule suunav arst kirjutab teile lahtisti retsepti. Ostke ravim apteegist välja vähemalt neli päeva enne uuringut, siis jõuate vajadusel veel arstiga ühendust võtta, kui retsepti apteegis ei peaks olema.
   • Teavitage uuringule suunavat arsti tarvitatavatest ravimitest. Ettevaatus on vajalik verevedeldajate (nt Marevan, Plavix, Xarelto) ja teatud juhtudel ka diabeediravimitega.
   • Tarvitatavad ravimid tuleb tavapäraselt ära võtta. Seda ka narkoosis protseduuri korral!
   • Informeerige arsti ka oma ravimiallergiast ja kroonilistest haigustest.
   Sulge
   • 4 päeva enne uuringut tuleb menüüst välja jätta suure kiudainesisaldusega toiduained, nt puuviljad, marjad (väikeseseemnelised marjad, viinamarjad, kiivid), juurviljad, köögiviljad (tomat, kapsas, kurk), seened, pähklid, seemned, täisteratooted (pudrud, leib, müsli)
   • Söögiks sobib näiteks keedetud või aurutatud valge kala, keedetud kana, piimatooted, munad, juust, sai, margariin, kartul, nisujahust küpsised, pastatooted, tarretis, köögiviljadeta puljong ning jäätis.
   • Koloskoopiale eelneval päeval võib süüa kerge kiudainetevaba hommikusöögi. Lõunasöögiks võib tarvitada läbipaistvat tükkideta tarretist, mahlajääd, läbipaistvaid kummikomme. Seejärel tuleb koloskoopiani paastuda. Juua tuleb rohkelt vedelikke (näiteks taimeteed, vett, mineraalvett, õunamahla, limonaadi, spordijooke). Vältida tuleb punast värvi jooke. Nõrkuse või halva enesetunde korral võib teele lisada suhkrut.

   Uuringueelsel päeval tuleks vett tarvitada vähemalt 1,5-2 liitrit.

   Sulge
   • Lahustage lahtisti (Fortrans, Eziclen, Cololyt, Moviprep, Picoprep) vees vastavalt pakis olevatele juhistele ning lähtudes sellest, kas koloskoopia toimub enne- või pärastlõunal.
   • Alustage soole tühjendamisega uuringule eelneva päeva pärastlõunal, sõltuvalt sellest, mis kell järgneval päeval uuring toimub.
   • Kui uuring on planeerinud järgmise päeva ennelõunaks, tuleks lahtistit hakata tarvitama eelneva päeva pärastlõunal umbes kell 14:00 ning samal päeval tuleb ära tarvitada kogu lahtisti.
   • Kui uuring toimub järgmise päeva pärastlõunal, jagage lahtisti kogus pooleks. Pool kogusest jooge eelneva päeva õhtul, teine pool uuringupäeva varahommikul, vähemalt 4-5 tundi enne uuringut.
   • Narkoosis protseduurid toimuvad ennelõunal ning seetõttu ei tohi uuringu päeva hommikul juua ei vett ega lahtistit.
   • Joodava lahtisti kogus on suur (tavaliselt 2-4 liitrit) ning lahtisti omapärane soolakas-lääge  maitse võib tekitada iiveldustunnet ja vastikust. Lahtisti tuleb siiski kogu mahus ära juua. Abi võib olla, kui joote lahust külmalt (näiteks lisate jääkuubikuid või maitse muutmiseks sidrunimahla).

   Vajadusel võib patsient broneerida ka vastuvõtu või telefonikonsultatsiooni endoskoopiaõe vastuvõtule koloskoopia ettevalmistuse juhiste saamiseks. Tegemist on tasulise teenusega.

   Sulge
  • Uuringuks palutakse teil riietusruumis riietada lahti alakeha ning panna jalga ühekordsed uuringupüksid. Uuringu ajal lamab patsient protseduurilaual vasakul küljel, põlved kõverdatult vastu rinda. Endoskoop viiakse päraku kaudu jämesoolde ning soolt vee ning CO2-ga laiendades hakkame aegalselt toruga edasi liikuma. Mõnikord palume patsiendil protseduuri käigus asendit vahetada, see on valutu ja ohutu ning aitab skoopi lihtsamalt teatud soolelingudest edasi viia. Vajadusel võetakse koloskoopia käigus biopsiaid või eemaldatakse polüüpe, mis saadetakse edasi laborisse. Mõlemad protseduurid on valutud.

   Peale protseduuri võite tunda vähest kõhuvalu või -puhitust, enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul.

   Uuring kestab kokku umbes 30 minutit ning peale uuringut võib patsient koheselt lahkuda.

   Vajadusel viiakse eelneval kokkuleppel uuring läbi narkoosis. Sellisel juhul süstib anestesioloog patsiendile enne uuringut veresoonde uinutavat ravimit. Juhul, kui protseduur viiakse läbi narkoosis, tutvuge palun eelnevalt anesteesia infolehega, mis saadetakse broneeringu kinnituskirjaga

   Kui uuring on viidud läbi narkoosis, jääb patsient vähemalt tunniks päevaravipalatisse jälgimisele. Samal päeval ei tohi juhtida autot, sest manustatud tugevatoimeline rahusti vähendab oluliselt reaktsioonikiirust. Hea, kui saate uuringule kaasa võtta saatja, kes hoolitseb teie kojujõudmise eest. Kui olete uuringule tulnud üksi, tellige kojuminekuks takso.

   Sulge
  • Arst teavitab patsienti koloskoopia tulemustest kohe peale uuringut. Histoloogia vastused saabuvad umbes 2-3 nädalat peale uuringut ning vastuseid näete koos arsti kommentaariga digiloost, kui just uuringut läbiviinud arstiga ei ole teisiti kokku lepitud. Juhul, kui patsient on suunatud koloskoopiale perearsti poolt, lähevad histoloogia vastused otse perearstile.

   Kestva kõhupuhituse korral soovitame võtta Espumisani.

   Kui arst ei ole teisiti öelnud, võite kohe peale uuringut süüa-juua.

   Kuna jämesool on uuringueelsel päeval tühjendatud, ei pruugi järgmisel päeval tekkida roojamisvajadust, muretsemiseks pole põhjust.

   Sulge
  • Koloskoopia käigus tekib tüsistusi harva, kuid võimalikud tüsistused on
   verejooks proovitükkide võtmise või polüpektoomia järgselt (mis on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi) ja sooleseina perforatsioon ehk mulgustus. See on väga harvaesinev komplikatsioon, kuid mis enamasti vajab kirurgilist ravi.

   Juhul, kui peale uuringut peaks tekkima palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, tuleb viivitamatult helistada hädaabinumbril 112 või pöörduda lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda.

   Sulge

  Koloskoopia uuringule suunab patsienti raviarst.

  Seda teenust osutame

  Confido Meditsiinikeskus
  Veerenni 51, Tallinn