Bartholini tsüsti eemaldamine suguelunditelt

Otsi vabasid aegasid

Tsüste on erinevaid ning nad võivad tekkida igal pool kehas. Seetõttu nimetatakse ühiselt tsüstiks põiekeselaadset moodustist, mis on üldiselt eraldatud kestaga teda ümbritsevatest kudedest ning täidetud vedelikuga. Ülidselt on tsüstid healoomulised ja ei vaja ravisekkumist, vahel võib aga tsüst segada igapäevaelu ning vajada kirurgilist ravi.

Bartholini nääre paikneb tupe sisekäigu piirkonnas ning vastutab tupe niisutamise eest. Selle näärme ummistumisel tekibki tsüst, mida kutsutakse Bartholini tsüstiks. Bartholini tsüstid on suhteliselt sagedased ning tihti on nad väikesed ja valutud. Mõnikord muutub tsüst valulikuks või põletikuliseks ning võib tekkida vajadus tsüsti kirurgiliseks eemaldamiseks või avamiseks.

Tekkepõhjused

Bartholini tsüsti teke ei ole seotud vanuse või muude tervisenäitajatega. Bartholini tsüst formeerub, kui nääre ummistub- mõnikord on selle põhjuseks infektsioon või piirkonna vigastus. Mõnikord võib Bartholini tsüst ka infitseeruda ning sellisel juhul formeerub mädakolle ehk abstsess. Abstsessi korral teostatakse tavapäraselt mädakolde avamine, sest põletiku foonil tsüsti kirurgiline eemaldamine ei ole reeglina võimalik.

Conifdos teostame Bartholini tsüsti kirurgilist ravi nii lokaal kui ka üldanesteesias.

Operatsiooni eelselt

Operatsiooniks valmistumine ei nõua Teilt erilist ettevalmistust. Kui operatsioon teostatakse üldanesteesias, palume kinni pidada operatsiooni osakonna poolt saadetud juhistest! Operatsioonile tulija meelespeaga saad tutvuda SIIN.

Operatsiooni käigus

Operatsioon kestab 60 minutit ning teostame seda nii lokalses kui ka üldanesteesias. Operatsiooni käigus teeb arst limaskestale väikse lõike, mille kaudu opereeritakse välja tsüst koos teda ümbritseva kestaga. Mõnikord tsüst avaneb operatsiooni käigus, sellisel juhul lastakse tsüsti sees oleval vedelikul välja voolata ning eemaldatakse tsüstist järele jäänud kapsel ehk kest. Operatsiooni alal teostatakse hemostaasi ehk veritsuse peatamist kasutades elektienergiat ning haav õmmeldakse kihiti. Bartholini tsüsti operatsioonil kasutatakse resorbeeruvat õmblusmaterjali ning hilisem õmbluste eemaldamine ei ole vajalik, kuna õmblusmaterjal sulandub ise.

Operatsioonijärgselt

Operatsioonijärgselt viiakse teid ärkamistuppa taastuma ning kui tüsistusi ei teki, saate hea enesetunde puhul 2 kuni 6 tunni möödudes koju.

Võimalikud tüsistused

  • Verejooks haavast
  • Hematoomi ehk verevalumi formeerumine opereeritud alasse- mõnikord võib olla vajalik korduv operatsioon, mille käigus avatakse verevalum, avastatakse hematoomi tekitanud veritsuse koht ning õmmeldakse või kõrvetatakse vastav piirkond
  • Põletik, mis vajab antibakteriaalset ravi
  • Mädapõletiku ehk abstsessi formeerumine- vajab reeglina mädakolde kirurgilist avamist
  • armistumine

Operatsioonijärgselt ja reziim

Sõltuvalt operatsiooni kulust selgitab Teie raviarst operatsioonijärgsed soovitused. Operatsiooni järgselt võib piirkonnas tajuda kerget ebamugavust või valulikkust mõne päeva vältel. Vajadusel saate kasutada käsimüügis müüdavaid valuvaigistavaid preparaate. Mõnikord peab arst vajalikuks ka operatsioonijärgse antibakteriaalse ravi. Vähene määriv voolus operatsiooni alast on ootuspärane paari nädala jooksul. Intiimpiirkonda tuleb pesta igapäevaselt sooja voolava veega, tugevaid seepe ega dushigeele kasutada ei tohi.

Paranemine toimub 2-4 nädala jooksul ning selle aja vältel ei ole soovitatav:

  • Elada suguelu
  • Kasutada tampoone ja menstruaalanumat

Asukohad

Confido Meditsiinikeskus
Veerenni 51, Tallinn

Hind

Teenus
Hind
Günekoloogi vastuvõtt
110 €
Bartholini tsüsti eemaldamine suguelunditelt
Alates 950 €

Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.

BRONEERIMINE

Broneeri iseteeninduses