Üldkirurgia

Üldkirurgia on lai eriala, mis tegeleb naha ja pehmekoe,  kõhuseina, endokriinsüsteemi ning süvendatult seedetrakti haiguste diagnostika ja (kirurgilise) raviga.

Sapipõie eemaldamise operatsioon ehk koletsüstektoomia

Otsi vabasid aegasid

Sapipõis on väike kotikujuline elund, mille peamine ülesanne on talletada ja kontsentreerida sapiteedest eraldunud sappi. Sapp on seedimiseks vajalik seedemahl, mida toodetakse maksas ning mis aitab toitu seedida ja rasvu emulgeerida, et neid saaks seedetraktis paremini töödelda. Kui sapipõies olev sapp koguneb ning mõned selle komponendid kristalliseeruvad ja ladestuvad, võivad moodustuda sapikivid. Sapikivid on tahked osakesed, mis võivad olla erineva suuruse ja kujuga. Need võivad olla väikesed nagu liivaterad või suured nagu herned.

Sapikivide tekkimisele aitavad kaasa mitmed riskifaktorid, näiteks:

  • Kolesterooli liig: Kui sapipõies on liiga palju kolesterooli, võib see kristalliseeruda ja moodustada kive.
  • Bilirubiini liig: Kõrge bilirubiini tase võib põhjustada pigmendi kivide moodustumist
  • Sapphapete tasakaalustamatus: Kui sapipõies on ebapiisavalt sapphappeid, võib tekkida lubjastunud sapp, mis võib lõpuks kivideks muutuda.
  • Geneetika: Mõnel inimesel võib olla geneetiline eelsoodumus sapikivide tekkeks.
  • Ülekaal ja dieet: Ülekaalulisus ja kõrge rasvasisaldusega dieet võivad suurendada kolesterooli sisaldust sapipõies.
  • Vanus ja sugu: Sapikivid on sagedasemad naistel ja inimestel, kes on vanemad kui 40 aastat.Sapikivid võivad olla asümptomaatilised, kuid mõnikord võivad need liikuda sapiteedesse, mis võib põhjustada sapikoolikuid (tugev valu paremas ülakõhus), sapiteede põletikku või muid tüsistusi, mis võivad vajada sapipõie eemaldamise operatsiooni.

Kui sapikividega seotud sümptomid tekivad, tuleb pöörduda arstile. Sapipõie eemaldamine ehk koletsüstektoomia võib olla vajalik, kui patsiendil esineb sapikivide teket, sapipõie põletikku (koletsüstiiti) või muid sapipõiega seotud probleeme.

Kuigi sapipõis mängib olulist rolli rasvade seedimises ja toitainete omastamises, pole see elund inimese seedimiseks hädavajalik. Pärast sapipõie eemaldamist (koletsüstektoomia) võtab maksa eritatud sapp otse ühise sapijuha kaudu seedekulglaste seedimise abistamiseks. Pärast sapipõie eemaldamist peab inimene mõnikord toitumisega kohandama, et vähendada sapiteede rõhku seedimiseks vajaliku sappi korral.

Koletsüstektoomiat võib läbi viia kahel peamisel viisil:

  • Laparoskoopiline koletsüstektoomia: Enamasti eelistatud meetod, kus tehakse mitu väikest sisselõiget kõhule ning sapipõis eemaldatakse laparoskoobi (õhukese toru koos kaameraga) ja spetsiaalsete kirurgiliste instrumentide abil.
  • Avatud koletsüstektoomia: Mõnel juhul, kui laparoskoopiline meetod ei ole võimalik, võib teha suurema sisselõike kõhule sapipõie eemaldamiseks.

Operatsiooni tüüp sõltub konkreetsest patsiendi seisundist ja muudest meditsiinilistest teguritest. Oma raviteekonda alusta kirurgi vastuvõtult!

Asukohad

Confido Meditsiinikeskus
Veerenni 51, Tallinn

Hind

Teenus
Hind
Kestus kuni
Kirurgi vastuvõtt
Enne operatsiooni
110 €
30 min
Sapipõie laparoskoopiline operatsioon (narkoosis)
Alates 2100 €

Teenuste eest saad tasuda ka mitmes osas, järelmaksu või väikelaenuga. Loe lähemalt SIIT.

BRONEERIMINE

Broneeri iseteeninduses