Intiimtervis

Ennetamine

Iga naine ja mees peaks oma intiimtervist regulaarselt kontrollima, isegi siis, kui otsesed kaebused puuduvad. Nutikas on probleeme ennetada ja juba varakult oma tervise kaitseks vajalikke samme astuda. Olgu selleks siis naistel eale ja elustiilile vastav rasestumisvastaste vahendite valik, regulaarse menstruaaltsükli tagamine, tsütoloogilised uuringud kasvajaliste muutuste varajaseks avastamiseks, üleminekuea vaevuste leevendamine ja palju muud.

Mehed peavad tervisemurede vältimiseks ja südamerahu saamiseks käima meestearsti juures kontrollis. Eesnäärmevähk on Eesti meestel enim diagnoositud kasvaja.

Oluline teada

 • Mehe tervise uuring on mõeldud igas eas meestele.
 • Naise intiimtervise regulaarne kontroll on vajalik igas eas naistele.
 • Intiimtervise kontrollimiseks pöördu meie perearsti, naistearsti või uroloogi konsultatsioonile.
 • Uuringute ja analüüside tasu ei sisaldu konsultatsiooni hinnas.

Regulaarne günekoloogiline läbivaatus

Vähemalt kord aastas peaks iga naine käima günekoloogilisel läbivaatusel ja seda isegi siis, kui otsesed kaebused puuduvad. Läbivaatusel kontrollitakse naise intiimtervist, antakse nõu rasestumisvastaste vahendite kasutamise, seksuaalsel teel levivate nakkuste vältimise ja vajalike tervist hoidvate ennetavate tegevuste kohta.

Läbivaatusel tehtav PAP-test aitab varakult tuvastada rakumuutuseid emakakaela limaskestas, mis võib olemuselt olla vähieelne seisund ja mille foonil võib areneda 10–15 aasta jooksul pahaloomuline kasvaja. Regulaarsetel günekoloogilistel läbivaatustel on võimalik selliseid muutuseid varakult avastada.

Günekoloog teeb läbivaatuse raames ka ultraheliuuringu. Vajadusel soovitatakse vähi päriliku riski hindamise geeniuuringut.

Regulaarset günekoloogilist läbivaatust teeb günekoloog või meie peremeditsiini eriarstid, kes on täiendanud ennast günekoloogia erialal ja kel on pikk kogemus naiste intiimtervise jälgimisel. Emakasiseste rasestumisvastaste vahendite ja implantaadi paigaldamist teostab günekoloog.

Günekoloogilise läbivaatuse tasu peremeditsiini eriarsti vastuvõtul on 50 eurot, naistearsti vastuvõtul 70 eurot.

Aega broneerima
 • Dr Ailen AluriDr Ailen Aluri
 • Dr Urve PappaDr Urve Pappa
 • Dr Eve KivistikDr Eve Kivistik

Dr Ailen Aluri

Naistearst, günekoloog Doktorist lähemalt »

Dr Urve Pappa

Naistearst, günekoloog
Doktorist lähemalt »

Dr Eve Kivistik

Peremeditsiini eriarst
Doktorist lähemalt »

kiss

Raseduse vältimise nõustamine

Meie peremeditsiini eriarstid või günekoloog abistab seksuaaltervise küsimustes, tutvustab erinevaid rasestumise vältimise võimalusi ning vahendeid, aidates välja valida sobivaima lahenduse.

Rasedusest hoidumine peaks olema teadlik ning tervist säästev otsus. Tänapäeval on raseduse vältimiseks mitmeid erinevaid võimalusi, näiteks kondoom, rasestumisvastased tabletid, plaastrid, rasestumisvastane tuperõngas, implantaat, emakasse paigaldatav vask- või hormoonspiraal, tupeküünal või -vaht.

Kõigi nende vahendite puhul tuleb arvestada kõrval- ja koostoimeid, tõhusust, pidada silmas isiklikku tervisepilti, vanust ja mitmeid muid tegureid. Aitame Sul teha hoolikalt läbimõeldud sobivaima valiku, et tagada tervisele kõige ohutum ja just Sinu eelistustele vastav, ent piisav kaitse soovimatu raseduse eest. Emakasiseste rasestumisvastaste vahendite ja implantaadi paigaldamist teostavad meie günekoloogid dr Ailen Aluri ja dr Urve Pappa.

Perearsti konsultatsiooni tasu on 50 eurot, günekoloogi konsultatsioonil 70 eurot.

Aega broneerima

Nahaaluse rasestumisvastase implantaadi paigaldamine

Õlavarre naha alla paigaldatav implantaat on üha populaarsem rasestumisvastane vahend, kuid implantaati tohib paigaldada ja eemaldada ainult spetsiaalse koolituse läbinud arst. Nahaaluse implantaadi korral on vahendi toimeaine paigutatud väikesesse pehmesse painduvasse plastikvardasse, millest see aja jooksul kindlates kogustes vereringesse imendub.

Implantaat sobib igas vanuses naistele, nii sünnitanud kui ka mittesünnitanud, samuti rinnaga toitvatele naistele, kes vajavad tõhusat rasestumisvastast vahendit. Ühtlasi sobib implantaat neile, kellele naissuguhormooni östrogeeni sisaldavad vahendid, nagu näiteks pillid, tuperõngas ja plaaster on vastunäidustatud. Implantaati võivad kasutada ka naised, kelle kehamassiindeks on enam kui 30.

Arst paigaldab implantaadi spetsiaalse nõela abil naha alla õlavarre siseküljele, kuhu see võib jääda kuni kolmeks aastaks. Paigaldamine pole valulik, sest eelnevalt nahk tuimastatakse. Paigaldamine günekoloogi vastuvõtul maksab 100 eurot.

Aega broneerima
 • Dr Ailen AluriDr Ailen Aluri
 • Dr Urve PappaDr Urve Pappa

Dr Ailen Aluri

Naistearst, günekoloog Doktorist lähemalt »

Dr Urve Pappa

Naistearst, günekoloog
Doktorist lähemalt »

Hea teada

 • Protseduur on enamasti valutu. Seda teostatakse kohaliku tuimestusega.
 • Paar päeva pärast protseduuri on soovitatav vältida kehalist pingutust ja hoiduda seksuaalelust.
 • Rasestamist ärahoidev toime ei saabu kohe protseduuri järel. Vähemalt kolme operatsioonile järgneva kuu jooksul soovitatakse kasutada alternatiivseid rasestumisvastaseid meetodeid. Enne nendest loobumist on vaja teha seemneanalüüs veendumaks, et protseduur on andnud täieliku kaitse. Organism võib ise rekanaliseerida seemnejuhad u 2% juhtudest.
 • Vasektoomia ei mõjuta seksuaalfunktsiooni ega tõsta terviseriske.

Mehe steriliseerimine (vasektoomia)

Mehe steriliseerimine (vasektoomia ehk seemnejuha katkestamine) on mehepoolne rasestumise vältimise meetod, mille raames suletakse naha väikeste sisselõike/lõigete kaudu mõlemast munandist väljuvad seemnejuhad. Sellega blokeeritakse spermatosoidide jõudmine spermasse ja kogunemine seemnepõiekestesse. Lihtne pisioperatsioon annab ligi 100% kaitse rasestumise vastu. Oluline on teadvustada, et steriliseerimine on põhimõtteliselt tagasipöördumatu meetod.

Steriliseerimist võib Eesti Vabariigi seaduse järgi teha vähemalt 35-aastasele mehele või mehele, kel on vähemalt kolm last või muu meditsiiniline näidustus. Vasektoomiat teostavad uroloogid dr Aare Mehik ja dr Toomas Tamm. Steriliseerimise teostamiseks pöörduge uroloogi konsultatsioonile.

Protseduur kestab 20-30 minutit, patsienti jälgitakse pärast 40 minutit.

Protseduuri maksumus 450 €
Protseduuri kestus 20-30 minutit

Emakakaelavähivastane (HPV) vaktsineerimine

Emakakaelavähk on noorte naiste (15–44aastaste) seas surma põhjustavate pahaloomuliste kasvajate hulgas nii Eestis kui ka kogu Euroopas teisel kohal. Emakakaelavähi tekkepõhjus on nakatumine inimese papilloomiviiruse ehk HPVga, mis levib sugulisel teel. Papilloomiviiruseid on üle saja tüübi, vähki tekitab neist vaid osa.

Emakakaelavähist hoidumiseks on võimalik end vaktsineerida. Vaktsineerimine ei välista emakakaela vähki haigestumise võimalust, kuid vähendab seda oluliselt. Sõltuvalt vanusest koosneb vaktsineerimine 2–3 süstist, mis tehakse 12 kuu jooksul.

Emakakaelavähi ehk HPV-nakkuse vastast vaktsineerimist soovitame eelkõige neidudele, ent ka ülejäänud naistele tagab vaktsineerimine kaitse enamlevinud emakakaelavähki põhjustavate viiruste vastu. Loen lähemalt »

girl

 • Dr Toomas TammDr Toomas Tamm
 • Dr Aare Mehik Dr Aare Mehik

Dr Toomas Tamm

Uroloog
Doktorist lähemalt »

Dr Aare Mehik

Uroloog
Doktorist lähemalt »

Mehe tervise uuring

Kõik mehed peaksid regulaarselt meestearsti juures kontrollis käima, et võimalikult vara avastada sagedasemate eesnäärmehaiguste riske, põieprobleeme ning sugutrakti toimimist- ja seksuaalelu mõjutavaid tõsisemaid terviseprobleeme.

Väga levinud on ka eesnäärmega seotud terviseprobleemid. Seetõttu peaksid igas eas mehed, kuid eriti keskealised mehed kontrollima regulaarselt eesnäärme seisundit, et võimalikult vara tõsisemad terviseriskid tuvastada. Oluline on pöörduda arsti juurde, kui tajutakse ise muutust munandi ehituses, sest munandivähk on väga kiiresti arenev haigus. Julgelt tuleb arsti poole pöörduda ka siis, kui on sugulisel teel leviva haiguse kahtlus.

Confidos teostavad mehe tervise uuringut tuntud uroloog dr Toomas Tamm ja rahvusvahelise kogemusega dr Aare Mehik. Kahtluste või probleemide korral soovitame kohe pidada arstiga nõu, kes aitab otsustada, milliseid täpsemaid uuringuid ja analüüse vaja on. Uroloogi konsultatsiooni tasule lisandub analüüside tasu.

Tutvu ka teiste uuringutega:
Eesnäärme uuring »
Seksuaalsel teel levivate haiguste tuvastamise pakett »

Aega broneerima
Arstid saavad patsiendi jaoks oluliselt rohkem ära teha, kui ta probleemide ilmnedes jõuab arsti juurde võimalikult vara.