Oluline info gripivaktsiini kohta

04.11.2022

Mis on gripp?

Gripp on hingamisteede viirushaigus, mis levib hooajaliste puhangutena kogu maailmas. Eestisse jõuab gripp tavaliselt novembris-detsembris ja hooaeg võib kesta kuni maikuuni. Nakkusallikaks on haige inimene.  Haige ohustab teisi päev enne sümptomite ilmumist, nakkavuse periood kestab kuni 7 päeva, väikelastel kuni 21 päeva. Viirus levib tavaliselt aevastamisel või köhimisel vabanevate piiskade abil. Viirused võivad levida ka erinevatel pindadel olevate pritsmete kaudu, aga ka pesemata kätega enda või kellegi teise suud või nina puudutades.

Haiguse tundemärkideks on kiirelt tõusev kõrge palavik, peavalu, kuiv köha ja/või nohu, väsimus ja nõrkus, lihase- ja liigesevalu. Gripiga võivad kaasneda rasked probleemid nagu kopsupõletik ja krooniliste pulmonaalsete ning kardiovaskulaarsete haiguste ägenemine.

TASUTA gripivaktsiin

Gripivaktsiin kaitseb tõhusalt gripi vastu. Hooajaliste puhangutena leviva gripiviiruse vastu soovitame nii täiskasvanuid kui ka lapsi alates 6. elukuust vaktsineerida igal sügisel. Kõikide meie juures teostatud vaktsineerimiste kohta teeme märke sinu vaktsineerimispassi. 

2022. hooajal gripivastane vaktsineerimine alljärgnevatel isikutel tasuta:

  • 60-aastastele (1962 ja varem sündinud) ja vanematele isikutele
  • lapsed vanuses 6 kuud kuni 7 eluaastat (k.a.) (2015 ja hiljem sündinud)
  • rasedad

8-19 aastased lastel, kellel on terviseseisundi tõttu kõrgenenud risk raskeks haigestumiseks (südameveresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet ja obstruktiivne kopsuhaigus), palume pöörduda vaktsineerimiseks oma perearsti juurde. 

Ninna pihustatav gripivaktsiin (2 - 18. a lastele)

Väikelapsed (0-5 a) kuuluvad gripi riskirühma, sest gripp põhjustab tihti lastel tüsistusi, millest sagedasemad on bakteriaalsed kõrva- ja kopsupõletikud. 2.- 18. aastastele lastele pakume võimalust teha ninna pihustatav gripivaktsiin.  Vaktsiini pihustatakse mõlemasse ninasõõrmesse. Vaktsiini manustamise ajal saab laps normaalselt hingata, seega ei ole vajadust aktiivselt sisse hingata või nina kaudu õhku sisse tõmmata. Lapse jaoks on selline vaktsineerimine mugavam.

Korraga võib teha nii gripi- kui koroonviiruse vastast vaktsiini

Gripivaktsiini ja COVID-19 vaktsiini tegemise vahele pole vaja kindlat ajavahemikku jätta ning need võib teha ka samal päeval. Küll aga tuleks silmas pidada, et kui erinevad vaktsiinid tehakse samal päeval, siis tuleks kahe vaktsiini võimalike reaktsioonide tuvastamiseks süstida need erinevatesse õlavartesse. Vastava kinnituse on andnud Eesti Immunoprofülaktika ekspertkomisjon.

Vaktsineerimine on vastunäidustatud munavalgu või mõne muu vaktsiini koostisosa ülitundlikkuse korral ja ägeda palavikuga kulgeva haiguse korral.

Kus saab end vaktsineerida?

Gripi vastu vaktsineerimiseks palume eelnevalt aeg broneerida. Confido kiirkliinikutes on võimalik end vaktsineerida ka elava järjekorra alusel.

Broneeri aeg: