Botoxist puust ja punaseks

25.04.2023

Confido üldarst Anett Padul teeb selgeks, mis on botuliinisüstide puhul müüt ning mida tasub tõsiselt võtta. Samuti kirjeldab ta sammuhaaval, milline protseduur välja näeb.

Tänapäevane esteetilise meditsiini lähenemine lähtub loomuliku ilu maksimeerimisest ja säilitamisest.

Dr Anett Padul, Confido üldarst

Mis vahe on botuliini- ja täitesüstidel?

Botuliinisüstid sisaldavad botulismitoksiini (toxinum clostriidi botulinii). Tegemist on lihaselõõgastiga, mis nõrgendab ajutiselt lihaste tegevust. Pärast süstimist blokeerib toksiin impulsi ülekande närvilõpme ja lihaskiu vahel. Toime tulemusel blokeeritakse sihtlihaste kokkutõmme. Kuna paljud kortsud tekivad näolihaste aktiivsest tööst, siis nende lihaste tegevuse nõrgendamisel miimilised kortsud silenevad. Toime kestab, kuni ülekanded ja lihastegevus on taastunud – kolm kuud kuni pool aastat –, ning see sõltub inimese eripäradest, süstitud doosidest, füüsilisest aktiivsusest jms. Seejärel lihasetöö taastub ja nahal olevad kortsud tulevad tagasi. Järjepideval süstimisel need küll silenevad.

Täitesüstide peamine koostisaine on seevastu hüaluroonhape. Neid kasutatakse enamasti kortsude täiteks ja näokontuuride modelleerimiseks. Täitesüstid ei lõõgasta miimilisi lihaseid. 

Kas botuliinisüstid tähendavad liikumatut nägu ja kummalist välimust või on see aegunud müüt?

Tegemist on siiski minevikku jääva nähtusega. Liikumatu ja kummaline näoilme on liigsete dooside ja vale paigutuse tulemus. Tänapäevane esteetilise meditsiini lähenemine lähtub loomuliku ilu maksimeerimisest ja säilitamisest. Eesmärk ei ole emotsioonitu nägu, vaid nooruslikum ja värskem ilme ning spetsialisti kohustus on valida konkreetsele näole sobivad kogused ja süstekohad.

Kui kaua botuliinisüstide protseduurist taastumine aega võtab?

Enamasti taastumisaega ei ole ja inimene võib kohe tööle naasta. Sisuliselt ongi tegu protseduuriga, mida saab soovi korral teha lõunapausi ajal. Pärast protseduuri võib süstitud piirkonnas esineda punetust ja vähest turset. Samal päeval ei tohi süstitud piirkonda puutuda ega meikida. See võib põhjustada toksiini migreerumist, mis võib põhjustada tulemuse asümmeetriat ja laugude allavajet. Paari päeva jooksul tuleks vältida suurt füüsilist koormust, sauna, spaad ja alkoholi.

Kas süste saab teha igal ajal või mõjutab seda näiteks päike?

Botuliinisüste saab teha aastaringselt ja toksiin ei nõrgesta naha vastupanu päikesele. Kuna süstimisel on tekivad väikesed nahavigastused, siis on kindlasti vaja kanda SPF50 päikesekaitsekreemi. Süstimine on populaarne just enne suve, sest suvel on rohkem kissitamist ja päikese käes olemist. Botuliinisüste ei tehta raseduse ja imetamise ajal, sest ei ole teada, kui palju see loodet mõjutab.

Milline näeb välja botuliini süstimise protseduur?

„Kuna toksiini kogused on väga väikesed, kasutan süstimiseks insuliinisüstalt ja -nõela, mis on meditsiinis üks peenemaid. Tavaliselt on tegu kolme piirkonnaga – kulmudevaheline n-ö kurjusekorts, otsmiku horisontaalkortsud ja silmade väliskülje kortsud. Lisaks saab botuliinitoksiiniga ravida näiteks suuümbruse kortse, nina horisontaalkortse, krobelist lõuga ja kaela. Olenevalt piirkonnast on süstid naha- või lihasesisesed. Protseduur on üsna valutu ja enamasti tuimastust vaja ei lähe."

Süstimine kestab mõne minuti. Enne seda puhastan korralikult naha, märgin ära süstekohad ja nõustan patsienti. Pärast protseduuri selgitan kodust režiimi. Kõik kokku kestab umbes 30 minutit. Kõrvaltoimeid esineb harva, ent levinumad neist on turse ja sinikad süstimiskohtades. Tavaliselt taanduvad need kahe kuni kümne päeva jooksul. Esmane tulemus on näha kolme kuni nelja päeva möödudes, maksimaalne kümme päeva pärast süstimist. Vajadusel saab inimene tulla kahe nädala pärast järelkonsultatsioonile, et teha parandusi. Pärast süsti tuleks vähemal ühe ööpäeva vältida trenni ning kolm kuni neli päeva vältida spaas käimist.

Loe lisaks: