Soolatüükad ja konnasilmad on kanged kaduma
Erinevaid nahatüükaid ja nahamoodustusi võib ilmneda kõikidel inimestel erinevas vanuses. Tegemist on healoomuliste moodustistega, mida tihti põhjustab inimese papilloomiviirus.
Soolatüükad on viiruslikud konarlikud ebatasase tiheda pinnaga käsnjad nahamoodustised, mille keskosas võib näha väikseid musti täppe – tromboseerunud pisikesi veresooni. Soolatüükad võivad tekkida kogu kehale, näo piirkonda ja genitaalidele, kuid kõige sagedamini paiknevad need jala- või käelabadel. Soolatüükaid põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV).
Inimese papilloomiviiruse (HPV) nakkus on väga laialt levinud ja väga suur osa inimestest nakatuvad elu jooksul mõne HPV tüvega. Suurem osa HPV tüüpidest põhjustab healoomulisi muutusi nahal (nt soolatüükaid) ja limaskestadel (nt genitaalkondüloomid). Neid HPV tüvesid nimetatakse madala riskiga HPV tüvedeks. Osad papilloomiviiruse tüved ehk kõrge riskiga HPV tüved võivad aga põhjustada vähieelseid seisundeid ja pahaloomuliste kasvajate teket (Terviseamet, 2023).
Papilloomviirus levib inimeselt inimesele ja jõuab nahka tavaliselt läbi imeväikse kriimustuse. HPV- l on ~150 alatüüpi, neist 40 paiknevad eelistatult suguelunditel.
Konnasilmad on jala sarvkihipaksendid, mis ulatuvad sügavamale pärisnahka. Konnasilmad võivad asuda kandadel, jalataldadel, varvastel. Surve tüükale võib põhjustada valu. Need tekivad pikaajalisest survest või hõõrdumisest jalale – et nahka kaitsta, hakkavad naharakud tootma intensiivselt keratiini ja selle tulemusena moodustuvadki nahapaksendid ehk konnasilmad.
Konnasilmade tekkele aitab kaasa mittesobilike jalanõude kandmine - kui jaltsid on liiga kitsad või liiga laiad (libisemine ja hõõrdumine). Hõõrdumist võivad põhjustada ka jalanõude sees olevad õmblused või sokkide mittekandmine.
Kuidas päriselt konnasilmadest ja soolatüügastest vabaneda?
Konnasilmad ja soolatüükad on kahjutud ning lõpuks kaovad ka ilma ravita, kuigi lastel võib kuluda aasta või kaks ja täiskasvanutel isegi kauem. Kui soovite nahamoodustistest varem vabaneda, on selleks mitu viisi:
- Krüoteraapia ehk nahamoodustise külmutamine vedela lämmastikuga. Täielikuks eemaldamiseks on vajalik 3-6 protseduuri iga 1–3 nädala tagant (apteegist ostetud koduste vahenditega kauemgi).
- Laserravi ehk moodustise eemaldamine laseriga. Täielikuks eemaldamiseks piisab ühest protseduurist. Laserkiir eemaldab nahamoodustise täielikult, jätmata armi või see on vähemärgatav.
- Ravimid ja plaastrid. Arsti retseptiga või käsimüügist on saada mitmeid geele, mis toimivad nii, et nahamoodustis eemaldatakse kiht-kihi haaval. Lisaks on saadaval spetsiaalsed plaastrid. Oluline on olla järjepidev ning mitte ravi pooleli jätta.
Kõige sagedasemaks kaebuseks, miks murega lõpuks arsti juurde pöördutakse on tõsiasi, et ravikuur jäi pooleli või pikalt kestnud ravi ei ole tulemust anda. Paraku võitlus nende nahamoodustistega ongi aeganõudev. Kui selleks aga tahtmist pole, soovitame proovida laserravi. Protseduuri käigus suunab arst laserkiire moodustisele, mis aurustab moodustise, seejuures ümbritsevat nahka kahjustamata. Verejooksu ei teki, sest protseduuri ajal suletakse veresooned laserkiirega. Kokkupuute sügavust on võimalik täpselt kontrollida ja eemaldada ainult nahamoodustise kude. Eemalduse järgselt tekib nahale koorik, mis aja jooksul ise kaob. Piisab vaid ühest protseduurist.
Vaata lisaks: