Mis on soolatüügas?

01.04.2023

Soolatüügas on viirusliku (papilloomi viirused 1, 2, 4, 7) geneesiga papillomatoosne vohand nahal. Esinevad enamasti jäsemetel, eriti taldadel, varvastel, sõrmedel ja ka limanahkadel. Oma arengult on soolatüükad infektsioossed healoomulised epitelioomid (pealisnaha kasvajad), mis tekivad viiruse poolt põhjustatud epiteeli vohamisest ja papillomatoosist. Soolatüükad paranevad armistumiseta ja jätavad endast immuunsuse. Enamasti kannatavad selle haiguse all allergilised lapsed ja kuiva nahaga isikud.

Soolatüügas on kliiniliselt nööpnõelapea suurune või suurem nahavärvi kõvem sõlmeke, mille pind muutub ebatasaseks, võib lõheneda, sarvestuda ja sisaldada isegi verd. Olenevalt asukohast võivad soolatüükad erinevalt välja näha, näiteks esinevad klassikalised soolatüükad kätel ja sõrmedel, kuid silmalaugudel olevad tüükad on niiditaolise varrega ja meenutavad sageli fibroome. Habeme piirkonna niitjad tüükad aetake sageli ära ning tulemuseks on nende laialikülv. Sõrmede ja varvaste vahel olevad tüükad on oma asukoha kitsuse tõttu papillomatoossed, meenutades sageli sidekoelisi kasvajaid.

Taldadel olevad tüükad “pressitakse” keha raskuse mõjul naha sisse ja nad meenutavad mosaiikset kollet. Suu limaskestadel olevad tüükad on ümarad, pehmed papillomatoossed valkjas-hallikad vohandid. Peenisel ja suurtel häbememokkadel olevad soolatüükad on kas üksikult või paljukoldeliselt, on kõva konsistentsiga ja nahaga ühte värvust. Kui tüügas paikneb küüneplaadi kõrval, võib see kasvada ka küüneplaadi alla ja selle tagajärjel tekib küüneplaadi osaline hävinemine. Viiruslikud papilloomid võivad tekkida ka silma konjunktiividele, nina limaskestadele ja mujale kehale.

Kuna soolatüükaid põhjustavad viirused jätavad endast immuunsuse, võivad tüükad iseeneslikult paraneda nädalate, kuude või aastate jooksul, olenevalt indiviidist. Raviks võib kasutada vedelat lämmastikku (krüo e. külmaravi), sügavate tüügaste puhul on näidustatud laserkirurgiline või kirurgiline ravi. Kasutatakse ka kooriv-söövitavat ravi, näit. Duofilm lahust või tsütostaatilise toimega Aldara kreemi koos 10%-lise salitsüülhappe salviga. Suurte laialdaste tüügaste raviks soovitatakse ka kuumasid vanne (temp 52°C). Oluline on isiklik hügieen ja higistamise vähendamine.

Mõned nõuanded soolatüügaste leviku tõkestamiseks:

  • Ära näri sõrmeküüsi, kuna vigastatud nahalt pääseb viirus sisse.
  • Ettevaatlust raseerimisega, see soodustab viiruste levikut.
  • Käte regulaarne ja hoolikas pesemine on kohustuslik.
  • Soolatüügastele meeldib niiske keskkond, naha pind tuleb hoida kuiva ja puhtana.
  • Kanna jalanõusid ühiskondlikes pesemiskohtades.
  • Soolatüükaid nokkida ei ole hea, sest see levitab viirust.
  • Samuti võib soolatüügas levida küüneviili või pimsskiviga. Kui töötled tüügast, siis ära kasuta seda teistel nahapiirkondadel.

Artikkel avaldati esmakordselt www.vitaclinica.ee veebilehel.