Meeste osakaal esteetilises meditsiinis on kasvutrendis

24.10.2023

Meeste terviseteadlikkus on tõusuteel ning oma panuse on sellesse andnud ka erinevad teavituskampaaniad, mis juhivad tähelepanu meeste tervisele. Confido esteetilise meditsiini õde Elli-Maria Mäesalu räägib meeste peamistest ilumuredest ning jagab nõuandeid, kuidas hoida oma nahka.

Uuringute põhjal on meeste keskmine eluiga naistega võrreldes madalam ning seda mitmel põhjusel. Näiteks on meeste seas rohkem levinud alkoholitarvitamine ja suitsetamine, samuti soodustab meeste kõrgem testosteroonitase riskikäitumist ja ohtlike hobidega tegelemist.

Testosteroon on seotud ka nahaprobleemidega, suurendades rasueritust ja pooride ummistumist. Meestel on suurem risk ka naha enneaegseks vananemiseks, kuna nende profülaktiline käitumine on tihtipeale puudulikum kui naistel. Näiteks on ultraviolettkiirgus üks olulisemaid enneaegset vananemist mõjutavaid tegureid ja mehed kipuvad olema päikesekaitsekreemi kasutamisega üsna hooletud. Esteetilise meditsiini õe sõnul on naha puhastamine tulnud meeste päevakavasse pigem hiljuti. „Endiselt on ka neid, kelle jaoks tähendab näopesu vaid veega loputamist,“ ütleb Elli-Maria.

Mehed esteetilises meditsiinis

Esteetilise meditsiini õe sõnul tarbivad mehed tervishoiu- ja  dermatoloogiateenuseid võrreldes naistega tunduvalt vähem, kuid see trend on muutumas. Üha rohkem mehi paneb rõhku oma välimusele ning meeste osakaal mittekirurgilises esteetilises meditsiinis on kiiresti kasvanud. „Mehed hindavad protseduure, mis ei sega nende argipäeva, on kiired ega nõua pikka taastumisaega. Kuna meeste anatoomia erineb naiste omast, siis tuleb nii botuliinitoksiini– kui ka täitesüstide protseduuridel kasutada erinevaid tehnikaid,“ räägib Elli-Maria. „Meestel on suurem pealuu, rohkem skeletilihaseid, paksem nahk, unikaalne subkutaanse rasva jaotus ja tugevad näojooned – seetõttu on kõik vanusega seotud muutused paremini nähtavad ja silmatorkavamad, näiteks kortsud ja koemahu kadu,“ selgitab esteetilise meditsiini õde.

Peamised mured

Meestel on üks peamisi probleeme androgeenne alopeetsia, mis on tihtipeale pärilik. Kuid üha rohkem mehi soovivad sellele murele lahendusi leida. Selleks sobib hästi peanaha iPRF (plasmateraapia), mida nüüdseks toetavad ka mitmed teadusuuringus. Elli-Maria ütleb, et nad on näinud väga häid juuste kasvu taastamise tulemusi ja lisab julgutavalt: „Kui süstla tõttu võib protseduur esialgu hirmutav tunduda, on see meeste sõnul täiesti talutav.“ Esmaste tulemuste saavutamiseks tuleks läbida kolm protseduuri umbes kuuajase vahega ja poole aasta pärast hinnata kordusprotseduuride tarvidust. Esteetilise meditsiini õe sõnul võibki tulemusi tegelikult oodata umbes kuue kuu möödudes.

Elli-Maria näeb oma töös tihti ka follikuliiti ehk nahamädapõletikku ning seda nii habemes kui ka peanahal. Habeme piirkonnas tekitab lisaärritust ka raseerimine, mis soodustab põletikku folliikulis ja karvade sissekasvamist. „Testosterooni hulka kehas seostatakse rasueritusega ja meie ülesanne ongi mehi õpetada, kuidas puhastada ja hooldada oma nahka nii, et ei tekiks lisaärritust,“ selgitab esteetilise meditsiini õde.
„Oleme näinud ka seda, et mehi küll nahaprobleemid segavad, kuid nad ei tegele sellega. Kui pakkuda neile lahendusi, siis nad tegelikult rõõmustavad, et väljapääs on olemas,“ ütleb Elli-Maria. Seoses suurema rasueritusega näeb tihti ebapuhast ja akne ilmingutega nahka, mis samuti õõnestab mehe minapilti. Meestele pakutakse spetsiaalselt selliseid protseduure ja tooteid, mis annaksid tulemusi võimalikult kerge vaevaga. „Meeste seas on levinud arusaam, et rasune nahk ei vaja niisutust, kuid need on kaks täiesti erinevat asja,“ selgitab esteetilise meditsiini õde ning lisab, et hea päevane nahaniisutaja peaks olema igal meesterahval: „Mugavam variant meestele on kaks ühes ehk päikesekaitsefaktoriga niisutaja.“

Vananeva naha üks tunnus on kortsud. Meestel esineb tihti sügav vagu kulmude vahel ehk n-ö kurjusekorts. Seda lihast kasutatakse tegelikult teadmatult, lihtsalt keskendumise ajal. Seda esteetilist probleemi aitab lahendada botuliinitoksiin, mille protseduur võtab kõigest 10–15 minutit ning mõju kestab 3–6 kuud.

Kõige suuremat kahju teeb nahale päike. Paraku ei saa täielikult end päikese eest kaitsta, ka kõige hoolikamad kreemitajad mitte. Uuringutest on selgunud, et lausa 41% mehi ei kasuta päikesekaitsekreemi mitte kunagi! „Teatud seisunditega nahk, näiteks tugevalt kuperoosne nahk, ei talu päikest üldse,“ ütleb esteetilise meditsiini õde ning soovitab naha eest hoolitsemisel kindlasti kasutusele võtta päikesekaitsekreemi. „Õnneks teadlikkus päikese kahjulikkusest kasvab ning üha rohkem inimesi kasutab päikesekaitsekreemi iga päev,“ rõõmustab Elli-Maria.

Esteetilise meditsiini õde Elli-Maria on võtnud endale eesmärgiks teha olulist teavitustööd, et naha kaitsmine ja teadlikkus sellest nii naiste kui meeste seas kasvaks. „Soovime pakkuda naha kvaliteedi parandamiseks terviklikku ja lihtsat lähenemist, et keegi ei peaks tegema oma argielus suuri või ebamugavaid muutusi.“

Selleks et leida endale sobiv protseduur, soovitame alustada kosmeetiku konsultatsioonist. Konsultatsiooni käigus annab kosmeetik põhjaliku ja personaalse ülevaate naha seisundist, koostatakse individuaalne hoolduskava ning soovitatakse protseduure, mis annaksid parima võimaliku tulemuse.

Vaata lisaks: