Mullu jõudis Confidosse HPV vastu vaktsineerima 182 inimest
Inimese papilloomiviiruse ehk HPV vastu vaktsineerimisest räägitakse esmajoones tüdrukute puhul. Confido ämmaemand Anna Uretskaja selgitab, miks tuleks vaktsineerida ka poisse.
2022. aastal jõudis Confidosse HPV vastu vaktsineerima 182 inimest, kellest vaid 15 olid mehed. Ometi tasuks ka meestel ja poiste vanematel sellele mõelda. Kui naistel võib tekitada inimese papilloomiviirus enamasti emakakaela-, tupe- või häbemevähki, siis meestel võib see tekitada genitaaltüükaid ja erinevaid vähivorme, millest pahaloomulised on näiteks suu-, neelu-, peenise- ja pärakuvähk. Ent lisaks otsesele kasvajaohule kannavad mehed HPV-nakkust edasi, mistõttu tuleks vaktsineerida ka poisse.
Papilloomiviirus levib peamiselt sugulisel teel, näiteks vaginaalse, oraalse ja anaalse vahekorra kaudu, samuti otsesel kokkupuutel nakatunud inimese naha või limaskestadega. Kui inimene kannabki HP-viirust, ei tähenda see alati haigust. Enamikel juhtudel ei teki mingeid sümptomeid ja immuunsüsteem suudab viiruse paari aasta jooksul hävitada.
HPV vastu soovitatakse vaktsineerida noormehi enne seksuaalelu alustamist vanuses 11–12 eluaastat. Vaktsineerimisega võib alustada ka varem, üheksandast eluaastast, samuti võivad tulla hiljem end vaktsineerima ka mehed, kes ei ole poisieas seda teha jõudnud.
Loe lisaks: