EKSPERT SELGITAB: 8 levinumat müüti suguhaiguste kohta
Olenemata sellest, et tänapäeval on paranenud suguhaiguste õpetuse ehk veneroloogia kättesaadavus erinevates infokanalites, siis endiselt liigub mitmeid väärarusaamu sugulisel teel levivate haiguste kohta. Confido ämmaemand Liisa Merila selgitab, kuidas siis ikka täpsemalt on ja mis vastab tõele?
Müüt nr 1 – suguhaigused ei levi ainult sugulisel teel ja nakkuse võib saada ka mujalt (saunast, spaast, avalikust tualetist, sama rätikut kasutades jne)
Suguhaigused on sugulisel teel levivad haigused. See tähendab seda, et need levivad kõige sagedamini – kuid mitte ainult – seksuaalvahekorra kaudu. Suguhaiguste hulka kuuluvad bakteriaalsed, viiruslikud ja parasiitinfektsioonid. Bakteriaalsed sugulisel teel levivad infektsioonid ehk STLI-d on näiteks klamüüdia, gonorröa ja süüfilis. Viiruslikud on HIV, genitaalherpes, papilloomiviirus ehk HPV (ka kondüloomid), B- ja C-hepatiit. Trihhomoonast põhjustab algloom.
Suguhaigusi põhjustavad mikroobid elavad spermas, veres, tupesekreedis ja mõnikord ka süljes. Enamik organisme levib vaginaal-, anaal- või oraalseksi teel, kuid mõned, näiteks need, mis põhjustavad genitaalherpest ja kondüloome, võivad levida kokkupuutel nahaga ehk nahk-naha kontaktiga. B-hepatiiti võib saada, kui jagate isiklikke hügieeniesemeid, hambaharju, raseerimisvahendeid, pardleid jms kellegagi, kes on nakkuse kandja.
Seega võib lihtsustatult öelda, et suguhaigused levivad küll peamiselt seksuaalse kontakti kaudu (sealhulgas vaginaalse, anaalseksi ja oraalseksi kaudu), kuid mõned suguhaigused võivad levida ka mitteseksuaalsel teel, näiteks vere või veretoodete kaudu. Oluline on siinkohal kõigile lapseootel naistele südamele panna, et paljud suguhaigused, sealhulgas süüfilis, B-hepatiit, HIV, klamüüdia, gonorröa, herpes ja HPV võivad kanduda emalt lapsele ka raseduse ja sünnituse ajal.
Mis puudutab sauna, spaad ning avalikke tualette, siis üldiselt surevad bakterid ja viirused väljaspool keha minutite kuni tundide jooksul. Kuna herpesviirus sureb väljaspool keha kiiresti, on peaaegu võimatu nakatuda kokkupuutel tualettruumide, käterätikute või muude nakatunud isiku poolt kasutatavate esemetega. Sama kehtib ka teiste sugulisel teel levivate infektsioonide nagu süüfilis, HPV, HIV ja kubemetäide kohta.
Müüt nr 2 – suguhaigustesse nakatuvad peamiselt noored
Suguhaigustesse nakatuvad igas vanuses inimesed, kes elavad kaitsmata suguelu ja on vahekorras kontrollimata partneritega.
Müüt nr 3 – suguhaigustesse haigestuvad ainult seksuaalselt aktiivsed inimesed
Mitte ainult! Ka harvemini suguelu elavad inimesed võivad nakatuda sugulisel teel levivatesse infektsioonidesse. Vahel piisab kõigest ühest nakatunud partnerist. HIV, C-hepatiit ja B-hepatiit ning süüfilis levivad lisaks veel vere ja kehavedelike kaudu. Need haigused levivad nakkushaige verega saastunud nõelte ja süstaldega süstimisel ning torke- ja lõikehaavade kaudu või vereülekandel – seega kõigil toimingutel, mille käigus nakatunu verega saastunud terariist või nakatunu kehaeritis satub kontakti nakatumata inimese vereringega. Eriti on ohustatud inimesed, kes süstivad uimasteid kellegi teise kasutatud süstla või nõelaga. Ohustatud on ka tervishoiutöötajad. Lisaks võib HIV levida emalt lapsele raseduse ajal (platsenta kaudu), sünnituse käigus ja imetamisel.
Müüt nr 4 – kui partneril on suguhaigus, siis paistab see välja
Sugulisel teel levivate haiguste levinumad sümptomid on muutunud tupevoolus, kusitivoolus, suguelundite haavandid ja kõhuvalu. Samas võib inimesel suguhaigus olla ka ilma ilmsete haigusnähtudeta ehk sugulisel teel levivad haigused võivad esineda asümptomaatiliselt. Haiguse kandja levitab nakkust sellest olenemata. Seepärast on kontrollis käimine väga oluline tagamaks enda ja partneri ohutus.
Müüt nr 5 – esimese vahekorra ajal ei ole võimalik nakatuda
Esimene vahekord on nagu iga teine vahekord ja nakatumise eest kaitsevad vaid kaitsevahendid.
Müüt nr 6 – suguhaigused ei levi suuseksi kaudu
Orogenitaalse kontakti teel võivad levida Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, sh Lymphogranuloma venerum’i põhjustav Chlamydia trachomatis, Treponema pallidum, Herpes simplex’i viirus, inimese papilloomiviirus ehk HPV, inimese immuunpuudulikkuse viirus ehk HIV, B-hepatiidi viirus ning suure tõenäosusega ka C-hepatiidi viirus. Oroanaalse (analingus) kontakti teel võivad suud kasutavale partnerile üle kanduda erinevad soolestikust pärinevad bakterid (Salmonella, Shigella, Campylobacter) ja parasiidid (Giardia, Cryptosporidium) ning A-hepatiidi viirus. Analingus on levinud seksuaalpraktika meestega seksivate meeste seas. Heteroseksuaalsetes suhetes esineb nimetatud haigustekitajate ülekannet harva.
Müüt nr 7 – kondoom kaitseb 100% sugulisel teel levivate infektsioonide eest
100% kaitseb suguelu mitteelamine. Kondoom ei ole ideaalne, kuid vähendab oluliselt nakatumise riski. Näiteks levib genitaalne HPV nii sugulisel kui ka genitaalsel nahk-naha kontakti teel. Samuti tuleb ennetavalt kasuks monogaamia (üks kindel ja truu sekspartner).
Müüt nr 8 – suguhaigus kaob iseenesest
Sugulisel teel levivad haigused ei kao iseeneslikult ehk spontaanselt. Nende haigustega kaasnevad pikaajalised kõrvaltoimed ja suureneb terviserisk, seega on oluline ravida ennast ja ka oma partnerit. Et teada saada, kas Teil ja/või Teie partneril on sugulisel teel leviv infektsioon, on vajalik teha suguhaiguste test.
Saatekirja suguhaiguste testiks vaja ei ole.
Suguhaiguste teste saab teha Confido Meditsiinikeskuses Tallinnas, Tartu Raatuse kliinikus ning samuti kõikides Confido kiirkliinikutes, mis on mugavalt lähedal ja avatud ka nädalavahetusel. Kuni 26-aastastele (k.a) noortele on suguhaiguste testid noortekabinetis tasuta.