Täitesüstimine eeldab põhjalikku näo- ja huuleanatoomia tundmist

07.09.2022

Confido esteetilise meditsiini õde Elli Maria Mäesalu selgitab, millega peab arvestame huulte täiesüstimise puhul.

Huulte täitesüstimine kehaomase hüaluroonhappega muutub järjest populaarsemaks.
Tegemist on mittekirurgilise ja minimaalselt invasiivse esteetilise meditsiiniprotseduuriga, mida saab nimetada ka „lõunapausi protseduuriks“. Tegelikkuses vajab see küll veidi taastumisaega, kuid sisuliselt on võimalik üsna kohe naasta oma igapäevaelu ja tegemiste juurde. 

Hüaluroonhape on naturaalne suure viskoossusega polüsahhariid, mida leidub loomupäraselt meie keha kudedes ja eriti sügavamas nahakihis dermises ning mis annab nahale elastsust, prinkust ja nooruslikku välimust. Kuigi kõige suuremat hüaluroonhappe kontsentratsiooni on leitud sidekoes, siis enim leidub seda nahas.

Täitesüstide puhul valib spetsialist teile alati sobiva preparaadi ja koguse. Preparaadid erinevad oma viskoossuse poolest, ühed on suurema, teised väiksema hüaluroonhappe kontsentratsiooniga. See sõltub mitmest erinevast võtmetegurist – kas on vaja rohkem tõstet/toestust, täidlust, niisutust jne. See selgub juba põhjaliku konsultatsiooni ja vaatluse käigus. 
Kindlasti tuleks protseduuriks valida usaldusväärne kliinik ja väljaõppinud spetsialist, kuna protseduur eeldab põhjalikku näo- ja huuleanatoomia tundmist, et pakkuda parimat võimalikku tulemust ja minimeerida kõrvaltoimeid. 

Iluideaalid on subjektiivsed

Nägu jaotub mõtteliselt kolmeks sektoriks ja alumise osa olulisim esteetilisuse näitaja on huuled. 
Eri piirkondades on erinevad iluideaalid – Läänes hinnatakse ühtlaselt täidlast üla- ja alahuult, Kaukaasia päritolu rahvaste seas aga veidike väiksemat ülahuult ja täidlasemat alahuult. Seega on ilustandardid tihtipeale subjektiivsed, kuid läbi aegade on naise vormikad ja sümmeetrilised huuled olnud ilu ja nooruse etalon. Huuli on iidsetest aegadest rõhutatud ka punaka tooniga, et need näos kontrastsemalt välja paistaksid. 

Samuti on oluline kogu perioraalne piirkond ja selle muutumine. Aja jooksul võib mitmete tegurite tõttu huule kuju ja perioraalne piirkond muutuda ning nahakvaliteet langeda. Ninatipu ja huulepiiri vaheline ala pikeneb, andes näole vanema ilme. 
Huuled võivad, eriti põhjamaade kliimas, muutuda kuivaks ja rabedaks, kuna transepidermaalne veekadu on suurem. Samuti langevad vananedes suunurgad allapoole ja pehmekoe maht väheneb. Huuled muutuvad kitsamaks, kurvemaks ja kuivemaks. Hüaluroonhappesüstid on ideaalne valik, et lisada huultesse täidlust, rõhutada huulekontuuri ja Amori kaart (ülahuule keskosa), tõsta suunurki, parandada ebasümmeetriat ja vähendada perioraalseid kortsukesi. Koos botuliintoksiini toimega saab ideaalselt ravida ka n-ö igemenaeratust ja taastada herpesviirusest „ära söödud“ huulekontuuri. 

Täitesüstidega sümmeetrilisemaks

Protseduur sobib kõikidele täisealistele, kes tunnevad, et soovivad oma huulte juures midagi parandada või muuta. Konsultatsiooni käigus saab juba selgemaks, kas protseduur on näidustatud või tuleks valida hoopis mingi teine, sobilikum protseduur. Üldiselt soovitame huule täitesüste juhul, kui soovitakse lisada kerget volüümi, niisutatust ja sümmeetriat. Inimese näopooled on ebasümmeetrilised ja vahel võib esineda ka huulekuju ebasümmeetriat. Hüaluroonhappega saame ilusti näopooled harmoniseerida. 

Samuti saame parandada igemenaeratust. Vahel rullub ülahuul naeratades sisse, tekitades kitsa ja pinges ülahuule. Lõõgastades botuliintoksiiniga suusõõrlihast ja lisades hiljem huulde hüaluroonhappe täidet, muutub ülahuul täidlasemaks, ei rullu sissepoole ja katab paremini ära igemepiirkonna, muutes naeratuse harmoonilisemaks. Tihti muutub huulekontuur pärast korduvaid herpesviiruse infektsioone ebaselgeks, hüaluroonhappega saame muuta kontuuri konkreetsemaks. Aja jooksul muutuvad ka suunurgad n-ö nukramaks, täitega saame suunurki tõsta, muutes näoilme nooruslikumaks ja rõõmsamaks. Ei pea kartma ebaloomulikku tulemust, alati on eesmärk säilitada isikupära ja naturaalsus, rõhutades parimat. 

Protseduurist

Protseduurile peaks tulema 18-aastane või vanem isik, alaealistele me protseduuri ei tee. Samuti on vastunäidustus rasedus, imetamisperiood, süstepiirkonnas olev äge põletik (sh aktiivne herpes) ja allergia hüaluroonhappe suhtes. Kui on teada allergia lidokaiini vastu, siis seda sisaldavat preparaati ei valita. 

Enne protseduuri võiks mõelda oma visioonile ja probleemkohtadele. Umbes 48 tundi enne protseduuri peaks vältima alkoholi. Soovitame tulla protseduurile jumestuseta, kuid saame selle ka kohapeal eemaldada. Samuti ei tohi esineda aktiivset herpesviirust. Enne protseduuri võiks süüa midagi kerget, et vältida madalast veresuhkrutasemest ja psühholoogilisest hirmust tingitud pearinglust/minestamisetunnet. 

Pärast protseduuri peab arvestama tursega, mis intensiivistub õhtuks ja hakkab taanduma umbes järgmise päeva pärastlõunal. Tavaliselt võib tekkida ka hematoome/sinikaid, mida püüame igati vältida. Kodus võib kasutada jääkotte, sinikate leevendamiseks näiteks arnikat sisaldavat geeli ja vajadusel võib võtta ka valuvaigistit. Kindlasti ei tohi teha intensiivset trenni vähemalt 48 tundi, kuna see soodustab uute hematoomide ja tursete teket. Soovitame 48 tundi pärast protseduuri alkoholi mitte tarbida. Samuti ei tohi katsuda ja masseerida huuli. Infektsioonioht kaasneb iga meditsiinilise protseduuriga. Spaa- ja saunaprotseduure tuleb vältida vähemalt 48 tundi, otsest päikest ja intensiivset näomassaaži vähemalt kaks nädalat pärast protseduuri. Huuli võib masseerida umbes kahe nädala pärast, kui turse on taandunud. 

Tulemus ei ole kohene

Lõplikku tulemust võib hinnata umbes kuu aja pärast. Hüaluroonhape hakkab endasse vett koguma ja end n-ö paika seadma. Mõned, kellel on väga peenikesed huuled, võivad tahta rohkem volüümi, umbes 1,5–2 kuu pärast võime vajadusel lisaprotseduuri teha. 
Proovime alati arvestada klientide soove ja visiooni, kuid alati ei ole soovitud lõpptulemus 100% võimalik. Palju sõltub kliendi anatoomiast, naha kvaliteedist, vanusest, eripäradest jne. Tulles protseduurile kindla pildi või sooviga, peame me alati seadma selged piirid, et mitte ootuseid petta. Üldiselt püsib huulte täitesüst olenevalt preparaadist ja kliendist 6–18 kuud. Näiteks „sööb“ mõnel huul kiiremini hüaluroonhappe ära, teisel püsib jällegi täidlus kauem. Huulte täitmine hüaluroonhappega on kindlasti üks efektiivsemaid ja ohutumaid protseduure, mida saame pakkuda, et taastada huulte harmoonia, nooruslikus, sümmeetria ja täidlus. 

Autor: Elli Maria Mäesalu, Confido esteetilise meditsiini õde

Vaata lisaks: