Munasarjavähi diagnoosimine varajases staadiumis 

23.02.2023

Kõik naised, sõltumata oma vanusest, on ohustatud munasarjavähi tekkest. Kui munasarjavähk avastatakse varases staadiumis, mil vähk on piirdunud munasarjaga, elab kuni 90% naistest tõenäoliselt üle viie aasta. Dr  Olesja Vellend räägib uuest uuringust, mis aitab haigust varajaselt diagnoosida. 

Eestis diagnoositakse Vähiregistri andmetel igal aastal ~ 150 uut haigusjuhtu, millest 75% avastatakse juba kaugelearenenud staadiumis ning 90 neist on surmajuhtumid. Munasarjavähki diagnoositakse kahjuks enamasti siis, kui vähk on juba kaugelearenenud staadiumis sest  naised viivitavad sageli arsti poole pöördumisega. 

Diagnoosimise teeb keerukaks asjaolu, et varajases staadiumis munasarjavähil võivad sümptomid täielikult puududa. Teisalt on hoiatavad märgid lihtsasti segi aetavad teiste tervisemuredega. Tähelepanelik tasub olla kui esineb järgmiseid sümptomeid: 

  • kõhu suurenemine või püsiv kõhupuhitus (mitte lihtsalt kõhugaasid) 
  • söömisraskused, täiskõhutunne tekib kiirelt / kiiresti tekkiv täiskõhutunne 
  • kõhu- või vaagnapiirkonna valu 
  • pakiline urineerimistung või sagenenud urineerimine 

Varajases staadiumis munasarjavähk on suure tõenäosusega ravitav!

Naistearst dr. Olesja Vellend

IOTA ultrahelidiagnostika meetodi efektiivsus 

IOTA on rahvusvaheline uurimisgrupp, mis töötab välja munasarjavähi tuvastamise meetodeid. Gruppi kuulub üle 40 vähikeskuse igast maailma otsast. IOTA on loonud „Lihtsad reeglid“ terminite, määratluste ja mõõtmiste kohta, et kirjeldada adneksmasside sonograafilisi tunnuseid, mida kasutatakse munasarja kasvajate pahaloomulisuse riski hindamiseks. 

„Lihtsate reeglite" järgi hinnatakse ultrahelipilti munasarjamoodustisest. Ligikaudu 75% juhtudest määratakse, kas tegemist on hea- või pahaloomulise moodustisega munasarjas. Pahaloomulisuse riski täpsemaks hindamiseks kasutatakse matemaatilisi valemeid ja erinevaid mudeleid, kuhu lisatakse ultraheli andmed, patsiendi vanus ja munasarja onkomarkeri tulemused. (iotagroup.org, 2023) 

IOTA "Lihtsad reeglid":

IOTA mudel. B1. Unilokulaarne tsüst; B2. Tahkete komponentide olemasolu, max läbimõõt <7 mm; B3. Akustiliste varjude olemasolu; B4. Sile multilokulaarne kasvaja, maksimaalne läbimõõt < 100 mm; B5. Puudub verevool (värviskoor 1); M1. Ebaregulaarne tahke kasvaja; M2. Astsiidi esinemine; M3. Vähemalt neli papillaarset struktuuri; M4. Ebaregulaarne multilokulaarne tahke kasvaja; maksimaalne läbimõõt > 100 mm; M5. Väga tugev verevool (värviskoor 4). (iotagroup.org, 2023) 

Confido günekoloog - onkoloog dr Olesja Vellend on saanud vastava sertifikaadi IOTA uuringu läbiviimiseks. Eestis on ta teostanud üle 150 IOTA ultrahelidiagnostika ning seniste leidude võrdlemisel on selge, et meetod on efektiivne ning aitab munasarjavähki varajases staadiumis tuvastada. 

Keda ootame IOTA ultrahelidiagnostikale? 

Uuring on soovitatav igas vanuses naistele, kellel on tuvastatud munasarjamoodustised.  

Uuringule tasub pöörduda: 

  • Naistel, kellel on I põlvkonna sugulasel diagnoositud rinna- või munasarjavähk 
  • Enne operatsiooni, kui patsiendil on tuvastatud munasarja moodustis 
  • Naistel, kes on nooremad kui 49 aastat ja kelle munasarjad on suuremad kui 30-40mm, väikesed tsüstid komplitseeritud anamneesiga patsientidel 
  • BRCA1 ja BRCA2 geenide mutatsioonide kandjatel 
  • Munasarjade hüperstimulatsiooni  järgselt 
  • Endometrioosi diagnoosiga patsientidel 

Confidos on laiapõhjaliste kogemustega günekoloogid, kes on spetsialiseerunud erinevatele naise tervise probleemidele. Soovitame käia vähemalt kord aastas naistearsti juures kontrollis. Juhul kui teil on tuvastatud munasarjamoodustis, siis julgustame teid dr. Vellendi vastuvõtule pöörduma! 

Broneeri aeg naisteaarsti vastuvõtule