Dr Siim Schneider: Kinkige endale migreenivabad jõulud

09.12.2022
Autor: Confido neuroloogiakeskuse juht ja neuroloog dr Siim Schneider

Jõuluaeg pakub enamikule palju toredat, kuid migreeni all kannatavale inimesele võib see periood olla mõrkjasmagus. Nii mõnigi neist on täheldanud, et pühadega seoses migreeniatakid sagenevad. Sest just siis puututakse kokku igat sorti mõjuritega, mis valu vallandavad.

Õnneks on paljusid migreeni käivitajaid võimalik vältida. Tasub lihtsalt teadlikult tegutseda ning arvestada, et ennetus on parem kui ravi. Annan siin migreenipatsiendile seitse soovitust, kuidas jõuluajal migreeni vallandajatest hoiduda.

1. Vältige ostustressi

Üheks migreeniataki vallandajaks võib osutuda rahvarohke ostukeskus. Seepärast ärge jätke ostlemist viimasele minutile, vaid hankige jõulukingid juba varakult enne pühi. Hea lahendus on veebipoed, kuna need võimaldavad teil kingitusi otsida ja osta oma kodu vaikuses.

2. Te ei pea valmistama kõiki jõuluroogi ise 

Stressi vähendamiseks jagage külalistega enne jõulupidu omavahel ära, kes mida teeb ja toob, või tellige mõni toit restoranist. Jõululaua valmistamise muudab pingevabamaks ka see, kui teete osad road valmis juba eelmistel päevadel.

3. Hoiduge tugeva lõhna ja häiriva valguse eest 

Migreeni võivad vallandada hooajalised lõhnad (näiteks lõhnaküünlad ja okaspuud). Selliseid tugevaid lõhnu aitavad neutraliseerida piparmündisalv ja kohviubade nuusutamine.

Samuti tasub vältida eredaid ja vilkuvaid jõulutulesid. Kui te ei saa sellisest valgusest oma ümbruses hoiduda, siis on abi päikeseprillidest. Kes ütles, et neid võib kanda ainult päikselisel päeval?!

4. Sööge korrapäraselt ja tervislikult

Ärge unustage toituda regulaarselt ja täisväärtuslikult ning hoiduge ka jõuluajal rohke juustu, šokolaadi ja pähklite söömisest. Külla või reisile minnes võtke kaasa oma ravimid.

Kui tarvitate alkoholi, siis tehke seda mõõdukalt. Kindlasti vältige punast veini. 

5. Liikuge, lõõgastuge ja magage piisavalt

Pidage meeles, et jõuluajalgi tuleks iga päev teha vähemalt väike jalutuskäik ja/või venitusharjutusi. Stressiga aitavad peale küllaldase liikumise toime tulla ka meditatsioon, jooga ja teadlik hingamine.

Samuti säilitage unerežiim: hoolitsege selle eest, et magama heitmise ja ärkamise kellaajad ei varieeruks ka pühade ajal üle pooleteise tunni. 

6. Õppige seadma piire 

Te ei pea minema igale üritusele, kuhu teid kutsutakse. Olge nende suhtes valiv, et teil jääks aega puhkamiseks. Kui tunnete, et peate peolt varem lahkuma, siis tehke seda. 

Alati on kergem, kui kõrval on inimesed, kes mõistavad teie olukorda ja piire. Seega eelistage niisuguste kaaslaste seltskonda.

7. Küsige juba enne pühi nõu ka peavaluõelt 

Confido Meditsiinikeskus käsitleb migreeni terviklikult, seepärast kaasatakse patsiendi peavaluravisse vajaduspõhiselt spetsialistide tiim, kuhu kuuluvad peale neuroloogi veel näiteks unearst, füsioterapeut, kliiniline psühholoog ja peavaluõde.

Just koos peavaluõega saate põhjalikult üle vaadata kogu oma elustiili, kuna see mängib migreeni ennetamisel väga olulist rolli.