Kui südamel pole enam jõudu. Südamepuudulikkusega patsient peab regulaarselt arsti külastama.

01.08.2022

Eestis registreeritakse igal aastal üle 80 000 uue südame- ja veresoonkonna haiguse juhtumi. Seetõttu on meil väga palju inimesi, kellel on välja kujunenud südamepuudulikkus. Südamepuudulikkus on seisund, kus südamel ei ole enam jõudu verd nii palju edasi pumbata kui ta peab. 

Keskmine südamepuudulikkusega patsiendi vanus on 70 aastat, paraku kimbutab haigus ka nooremaid. Südamepuudulikkus tekib kui inimene on kokku puutunud mõne muu kroonilise seisundiga – näiteks hüpertoonia, diabeet või rütmihäired. Südamepuudulikkusega patsientide põhikaebusteks on füüsilise jõudluse langus, jalgade turse, õhupuudustunne, rütmihäired, öine ärkamine. Kui varem tuli patsient muruniitmisega- ja peenarde rohimisega ise toime, siis nüüd tekib neid tegevusi tehes pearinglus ja südamepekslemine. Kannatab ka vaimne tervis, mis sageli jääb tähelepanuta.

Kui inimesel on diagnoositud südamepuudulikkus

Südamepuudulikkusega patsiendid peavad arsti juures käima regulaarselt, kusjuures ei piisa vaid kardioloogi vastuvõtust. Lisaks tuleb külastada ka perearsti ja südamepuudulikkuse õde. Vastuvõttude sagedus sõltub patsiendi üldseisundist. Keskmiselt kutsutakse patsient uuesti vastuvõtule 1 – 3 kuu pärast.

Kuidas erineb kardioloogi ja südamepuudulikkuse õe vastuvõtt? Kardioloog aitab patsiendil südamepuudulikkuse haigusseisundi ägenemist ära hoida. Kardioloog nõustab, et vältida patsiendi korduvat  haiglasse sattumist, leevendab kaebuseid, annab ravisoovitusi, suunab. Südamepuudulikkuse õel on siinkohal toetav roll. Õde toetab patsienti, tutvustab raviarsti poolt määratud ravikorraldusi, selgitab ja teostab uuringuid.  Kahe spetsialisti koostööl on võimalik patsienti piisavalt toetada, et tal oleks võimalikult pikk ja mitmekülgne elu veel ees.

Mida tehakse südamepuudulikkuse õe vastuvõtul?

Südamekabineti vastuvõtul keskendub õde eelkõige patsiendi haigusloole. Õel on rohkem aega tegeleda patsiendiga individuaalselt ja aidata tal leida parim lahendus tervise hoidmiseks:

  • Üheskoos vaadatakse üle sümptomid ja kaebused.
  • Õde juhendab ja õpetab patsienti ohtlikke situatsioone märkama.
  • Jälgitakse määratud raviskeemi ja hinnatakse kõrvaltoimeid.
  • Vastuvõtul tehakse analüüse, EKG ja hinnatakse patsiendi funktsionaalset võimekust.
  • Südamepuudulikkuse õde teeb kardioloogiga-, perearstiga-, toitumisnõustajaga-, füsioterapeudiga ja teiste spetsialistidega tihedat koostööd.  

Kui teil või teie lähedasel on diagnoositud südamepuudulikus, siis on oluline regulaarselt meditsiinitöötaja juures käia. Südamepuudulikkusel ei ole ravi ja haiguse halvenedes pole võimalik olukorda tagasi pöörata. Sobiva aja saab kardioloogi ja südamepuudulikkuse õe juurde registreerida üleriiklikus patsiendiportaalis või Confido online broneeringusüsteemis.

Loe lisaks: