Maikuus uksed avanud Confido hambakliiniku juht ja hambaarst dr Natalja Mozessova lükkab ümber levinud müüte lapseootuse aegse hambaravi ja suutervise kohta.
Kuidas mõjutavad rasedusaegsed hormonaalsed muutused naise suutervist?
Hommikune iiveldus muudab suu keskkonna happeliseks ja lõhub hambaemaili. Kui iiveldus paari nädalaga ei möödu ja probleem on tõsisem, nii et naine oksendab kaks-kolm korda päevas, siis tuleb kindlasti pöörduda hambaarsti juurde ning teha hammaste ja igemete profülaktilist ravi. Hormonaalsed muutused võivad tekitada igemepõletikku, nii et vaatamata heale suuhügieenile võivad igemed veritseda rohkem kui tavaliselt ja olla pesemisel hellad. Tavaliselt esineb seda kõige sagedamini esimesel trimestril ja see möödub iseenesest teisel trimestril. Ent kui naine märkab, et igemete veritsus ikka kestab, peaks pöörduma hambaarsti poole.
Milline peaks olema naise rasedusaegne suuhügieen?
Tähtis on, et hambad oleksid puhtad. Ka raseduse ajal tuleb pöörata erilist tähelepanu profülaktiliste ladestuste, näiteks hambakivi, eemaldamisele ja suuhügieenile. Hambaid tuleb niiditada ja pesta hambapasta ja -harjaga vähemalt kaks korda päevas, isegi kui rasedus on keeruline. Mitte süüa ja näksida, kui iiveldab. Kui esineb pidevat oksendamist, tuleb võtta kasutusele lisameetmeid, näiteks loputada suud tavalise veega. Samuti võib kasutada pehmet harja ja lisada päeva kolmanda hambapesu või valida hambapesuks teise aja, näiteks mitte pesta kohe hommikul pärast ärkamist, vaid siis, kui iiveldus on möödas.
Ravida saab ka raseduse ajal
Kui palju saab naine oma hambaid raseduse ajal ravida?
Kuigi uuringud näitavad, et lapseni jõudev tuimestava ravimi hulk on ohutu, tuleb arvestada, et iga ravim või aine võib olla oht lapse tervisele. Seepärast soovitatakse kõiki protseduure läbi viia teisel trimestril, mida loetakse kõige ohutumaks. Mõnda protseduuri, nagu vältimatu hambaravi, võib teha ka esimesel ja kolmandal trimestril. Teatud protseduure, näiteks implantaatide paigaldamine, tuleks vältida mitte ainult psühholoogilistel põhjustel, vaid ka seetõttu, et protseduur on pikk ja lamamine võib häirida loote vereringet. Implantaadi paigaldamisega kaasneb ka profülaktika antibiootikumidega, mida samuti ei soovitata raseduse ajal ilma mõjuva põhjuseta teha. Seega, kuigi tuimestust võib küll teha, tasub kogu ravi planeerida raseduseelsesse aega, näiteks ära ravida kaariese või vajadusel eemaldada eemaldamistvajavad hambad. Röntgenuuringute puhul peab kasu üle kaaluma riskid. Väiksemaid hambapilte võib teha, kuid suuri 3D-uuringuid ja panoraampilte tuleks vältida.
Mis tuleks teha ära enne lapseootust?
Kui vähegi võimalik, soovitan enne raseduse planeerimist käia kaks korda aastas hambakivi eemaldamas, ravida ära kõik katkised hambad. Soovitan ka lapseootele jäädes tulla teisel trimestril kontrolli ja vajadusel lasta uuesti hambakivi eemaldada. Kui esimene trimester tekitab väga palju iiveldust, oksendamist ja igemeveritsust, siis tasub külastada hambaarsti, kes saab soovitada geele, mida kanda õhtul profülaktiliselt hammastele, et tugevdada ja remineraliseerida hambaemaili.
Hambavalu korral ei tohi hambaarsti külastust edasi lükata. Ei tasu karta, kui osutub vajalikuks teha süsti, parandada hambaauku, teha pilti või isegi hammas välja tõmmata, sest olemas on ravimid ja ravimeetodid, mis on lapse jaoks mõistlikult ohutud. Viimasel trimestril ei saa naine väga kaua lamada. Aga ka siis saab arstiga kokku leppida, et kümme minutit patsient lamab, siis istub ja seejärel võib uuesti lamada. Niimoodi saab ära teha kõik vajalikud toimingud, sest iga hambaarst teab, kuidas sellistes olukordades käituda.
Vahest arvatakse, et rasedus lõhub hambaid, kuid enamikel juhtudel pole rasedus seda põhjustanud, vaid pikk paus hambaarsti vastuvõttude vahel. Juhul kui enne rasedust pole mõnel põhjusel õnnestunud hambaarsti külastada ja see jääb ka vahele raseduse ajal ning vahetult pärast sünnitust, võib olla möödunud pikk aeg, mille jooksul võib suutervis halveneda. Aga selle aja jooksul tekkivad igemehaigused võivad teadusuuringute järgi viia enneaegse sünnituse ja lapse väikse sünnikaaluni.