Ärge peljake psoriaasi korral abi otsida

08.05.2024
Autor: Dr Pille Konno, dermatoveneroloog

Psoriaas on autoimmuunhaigus, mida iseloomustavad naha põletikulised lööbed ja millega võivad kaasneda mitmed tervisega seotud ja psühholoogilised katsumused, märgib Confido dermatoveneroloog dr Pille Konno. Seepärast on oluline harida avalikkust psoriaasi alal, et murda selle haigusega kaasnevaid müüte ja pakkuda paremat mõistmist ning toetust psoriaasiga inimestele.

Psoriaas on krooniline autoimmuunhaigus, mis mõjutab peamiselt nahka, kuid avaldub vahel ka liigestes. Lisaks sellele, et psoriaas tekitab füüsilist ebamugavust, mõjutab see ka elukvaliteeti, sest psoriaasiga inimestesse suhtutakse sageli pelglikult. Selleks pole põhjust ning ära tunda tasub psoriaasiga seotud müüdid.

Müüt nr 1: psoriaas on nakkav

Psoriaas ei ole nakkuslik, vaid autoimmuunhaigus. See tähendab, et keha loomulik kaitsesüsteem ei tee enda ja võõraste rakkude vahel vahet ning ründab ekslikult hoopis enda rakke. Seega ei levi psoriaas inimeselt inimesele füüsilise kontakti kaudu – ei käteldes, kallistades ega ka seksuaalsel teel. Kuna psoriaasiga inimesi peljatakse kõige sagedamini just nakkushirmu tõttu, on väga oluline hoopis psoriaasi põdevate inimestega suhelda ja neid sotsiaalselt kaasata. Ainult nii saab vähendada stigmat, mida psoriaasiga inimesed ühiskonnas kogevad.

Müüt  nr 2: psoriaas on lihtsalt kuiv nahk

Ei, psoriaas on palju enamat kui lihtsalt kuiv nahk. Tavaline naharakkude uuenemine toimub umbes 28 päeva tagant, ent psoriaasi korral võib see juhtuda vaid 4–5 päeva tagant. Nii lühikese tsükli tõttu ei jõua naharakud täielikult välja areneda. Moodustuvad naastud, mis on kaetud hõbevalge ketuga. Samamoodi võib psoriaas kahjustada küüsi, liigeseid jms. Paraku ei mõjuta psoriaas ainult nahka, vaid võib mõjutada lisaks üldist tervist, näiteks suurendada südame-veresoonkonnahaiguste, diabeedi ja teiste krooniliste haiguste riski. Sageli mõjutab psoriaas oluliselt ka elukvaliteeti, tekitades stressi, depressiooni ja ärevust.

Müüt nr 3: psoriaas on ravimatu

Kuigi psoriaas on krooniline haigus, leidub mitmeid ravivõimalusi, mis sümptomeid oluliselt leevendavad ja haiguse kulgu kontrolli all hoiavad. Tänapäevane psoriaasiravi tugineb põhjalikule arusaamisele haiguse seaduspäradest ja inimese immuunsüsteemist. Nii võib ravi keskenduda põletiku vähendamisele, nahalööbe leevendamisele ning elukvaliteedi ja üldise tervise parandamisele. Näiteks leidub ravimeid, mis vähendavad põletikku nahas ja pidurdavad nahka ründavate rakkude levikut. Väga oluline on läheneda igale inimesele individuaalselt ja kohendada raviplaani vastavalt vajadusele. Sageli on kõige tõhusam selline ravi, kus kasutatakse mitut ravimeetodit. Esimene samm on aga pöörduda dermatoveneroloogi vastuvõtule, mida saab teha nii riiklikus meditsiinisüsteemis kui ka Confidos. Enne pöördumist tasub täita psoriaasi küsimustik, et hinnata uuringute ja ravi vajadust.

Müüt nr 4: psoriaasi saab ravida dieediga

Ei ole selliseid teaduslikke tõendeid, mis seoksid psoriaasist paranemise mõne konkreetse dieediga, näiteks teatud toiduaine tarbimise või menüüst välistamisega. Küll aga leidub piisavalt tõendeid, et ülekaalulisus, alkoholitarvitamine ja suitsetamine muudavad psoriaasi ägedamaks ning nende tõttu võib haigus võtta raskema vormi. Seepärast on väga oluline, et psoriaasi all kannatav inimene toitub tervislikult ja tasakaalustatult, hoiab oma kehakaalu kontrolli alla ja teeb regulaarselt trenni.