Pulmonoloogiaõde: inhalaatori õige kasutamine on väga oluline

08.05.2024
Autor: Valeria Khrystych, pulmonoloogia õde

Astma ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK) on levinud haigused, mille ravis kasutatakse inhalaatoreid. Need on abivahendid ravimite viimiseks hingamisteedesse. Kui arst on ravimi hästi valinud, kuid patsient ei oska inhalaatorit õigesti kasutada, siis haigus ei parane.

Tänapäeval on palju erinevaid inhalaatoreid, mida astma- ja KOKi-haiged saavad oma igapäevaseks raviks kasutada: aerosool- ja pulberinhalaatorid, ühe kuni kolme toimeainega ravimid. Patsiendi jaoks võib olla eelis kasutamislihtsus, kuid ka muud faktorid (nt visuaalne või kuulmisega tagasiside saamine). Inhalaatorite kasutamine on mugav, kuid oluline on kasutada neid õigesti.

Ebakorrektset inhalatsioonitehnikat praktiseerib umbes 50% täiskasvanutest

Sageli tuleb visiitidel ette, et patsient kasutab inhalaatorit valesti ja teda tuleb juhendada. Enne ravimi inhaleerimist tuleb kõigepealt kops õhust võimalikult tühjaks hingata, et ravim mahuks hingamisteedesse. Ravimi sissehingamine peab olema jõuline algusest peale.

Sissehingamise efektiivsuse hindamiseks kasutatakse koolitustel spetsiaalseid vilesid. Kui ravim on kopsu hingatud, siis tuleb mõned sekundid hinge kinni hoida, et ravim saaks hingamisteedes oma toimet alustada, ja siis rahulikult välja hingata. Doose peab manustama ühekaupa. Steroidide inhaleerimise järel tuleb alati suud loputada suu seenhaiguste ennetamiseks.

Kuidas inhalaatorit valida?

Inhalaatori tüübi valikul tuleb arvestada, et kui patsiendil on vanust üle 60 aasta, võib sissehingamise efektiivsus olla väiksem. Halva koordinatsiooni või vähenenud lihasjõudlusega patsiendid (nt vanemaealised) ei pruugi mõnede inhalaatorite kasutamisega vahel ka üldse hakkama saada.

Inhalaatori valik sõltub patsiendi individuaalsest eripärast ning inhalaatori kasutamise lihtsusest ja maksumusest. Kõige olulisem on aga arvestada patsiendi võimete ja eelistustega. Oluline on, et patsiendile näidatakse korrektset inhalaatori kasutamise tehnikat ning kontrollitakse seda igal vastuvõtul. Samuti on apteegis ravimit väljastades soovitatav kontrollida, kas patsient kasutab inhalaatorit õigesti. Ka raviasutustes kontrollitakse inhalaatori kasutamise oskust ja ravijärgimust, enne kui hakatakse muutma raviskeemi.

Abivahendid

Doosilugeja võimaldab kasutajal selgelt aru saada, millal ravim on kanistrist otsa saanud. Eakatel ja lastel võib abi olla vahemahutist, mis võimaldab ravimiannust mugavamalt aktiveerida ja sissehingamist koordineerida. Abivahendi suurte mõõtmete tõttu võib selle transport olla keerulisem. Vahemahutit tuleb regulaarselt puhastada.

Lastel ja eakatel, samuti raskete haigusseisundite ja haiguse ägenemiste korral võib kasutada ravimi inhaleerimiseks nebulisatsiooniaparaate. Nebulisaatorid on elektri või mõne muu toiteallika jõul töötavad seadmed, mille abil viiakse ravimiosakesi vedeliku ja suure kiirusega gaasijoa abil hingamisteedesse. Tänapäeval on apteekides müügil ka kaasaskantavad nebulisaatorid.

Abiks on inhalaatorikoolitus

Üldine põhimõte on, et inhalaator peab haigele meeldima, sest kroonilise kuluga hingamisteede haigused eeldavad enamasti eluaegset ravi. Sagedamini eelistatakse ravimit, mida on lihtsam kasutada ja kergem kaasas kanda. Küsimuste korral tuleks õelt või arstilt nõu küsida. Ka kogenud inhalaatorikasutajate puhul soovitan põhimõtet „Kontrolli alati üle!“.

Eakamad vajavad sagedasemat hingamistehnika meelde tuletamist. Ka kahe või enama kaasuva haiguse, ülekaalu, südamepuudulikkuse, kognitiivsete häirete ja neuropaatiaga seondub halvem hingamistehnika.

Pulmonoloogiaõed pakuvad ka inhalaatorravi koolitust, kuhu patsient saab tulla nii pereõe või perearsti suunamisel või otse tasulisele vastuvõtule Confidosse (hind 20 eurot).

Kui astma ja KOK ägenevad (nt viirushaiguste või muude infektsioonide korral) ja vaja on muuta raviplaani, peaks ka patsient olema nendest võimalustest teadlik.

Enamikul juhtudel on ravile halvasti alluva haiguse põhjus patsiendi teadmatus ja oskamatus. Pulmonoloogiaõde aitab parima võimaliku ravitulemuse saavutamiseks omandada patsiendil vajalikud teadmised ja oskused:

  • Diagnoosi tundmine: arusaam ja teadmised diagnoosist
  • Baasravi ja hooravi eristamine: kuidas teha vahet baasravi ja hooravi vahel
  • Inhalaatori kasutamine: kuidas kasutada väljakirjutatud inhalaatorit
  • Ohud: mida vältida, et vähendada haiguse ägenemist
  • Haiguse hindamine: kuidas ära tunda ja hinnata haiguse ägenemist ning mida sel puhul teha