Kuidas aidata palavikus last, kui palavikuravim on otsas?

01.02.2023

Uudis, et laste palavikuravim on apteegis otsas, ehmatas paljusid väikelaste vanemaid. Confido õde Katrin Poom jagab nippe, kuidas palavik ise koduste vahenditega alla saada.

Tavaliselt kaitseb palavik nii suuri kui ka väikeseid inimesi haigustekitaja eest, aidates võidelda mõne viiruse või bakteriga. Seetõttu ei olegi tarvis kuni 38,5 kraadi suurust palavikku tingimata alandada – nii venib tervenemine vaid pikemaks. Loomulikult on palaviku talumine iga inimese puhul erineb ja tuleb lähtuda lapse üldseisundist. 

Millal palavikku alandada?

“Kindlasti ei tohi lasta palavikku tõusta 38,5 kraadini lastel, kellel on varem olnud palavikukrampe, samuti alla kolmekuustel imikutel, sest nende termoregulatsioon ei ole veel välja arenenud ja võib kiiresti eluohtlikuks muutuda,” ütleb Confido õde Katrin Poom ning õpetab, mida sel juhul teha. “Palavik tähendab, et organism kuumeneb üle. Sellisel juhul peab laskma kehal jahtuda. Kui palavikutõus vappekülmaga on lõppenud, tuleb eemaldada võimalikult palju riideid, et jahtuv kehapind oleks suurem.” Samuti peavad nii lapsed kui ka täiskasvanud vältima vedelikukadu ning piisavalt jooma.

Palaviku tõustes võivad  käed ja jalad külmaks muutuda. Kui muidu ei tohi palavikuga soojaprotseduure teha, siis sellisel juhul soovitab Poom need siiski ette võtta: “Organism reageerib jäsemete jahtumisega palavikule, sulgedes perifeerse vereringe. Sellisel juhul tuleks külmad käed ja jalad soojaks hõõruda või korraks sooja vette pista, kuni jäsemed soojaks muutuvad.”

Mähkmeis lastel tuleb mähkmed palavikuga kindlasti ära võtta, sest need hoiavad sooja väga tugevalt kinni. Poom juhendab edasi: “Kuna lastel on väga hea vereringe sääremajades, siis võib sinna asetada jahutavaid mähiseid – toasooja vette asetatud käterätiku või hoopis 20-protsendise alkoholilahusega niisutatud lapid. Sellise lahuse jaoks tuleb 40-protsendine viin lahjendada pooleks veega, ent vanemad peavad olema ettevaatlikud, et lahus lapse kätte ei satuks ja ta alkoholimürgitust ei saaks.” Jahutavaid mähiseid võib asetada ka laubale ja kuklale ning vahetada nii sageli, kuni need soojaks lähevad või ära kuivavad.

Räägime ka ravimitest. Milliste käsimüügi ravimitega tavaliselt palavikku langetatakse? 

Peamised on paratsetamool ja ibuprofeen, mida võib kasutada kordamööda, et hoida palavikku iga nelja tunni möödudes kontrolli all. “Apteegis on müügil ka aspiriin, mida kirjeldatakse palavikualandajana, kuid seda ei soovitaks üldse, sest see võib põhjustada mao limaskesta ärritust ja ninaverejookse. Alla 12aastastel lastel on aspiriin lausa keelatud!”, toonitab Poom.

“Paratsetamooli ja ibuprofeeniga preparaate leiab apteekides väga paljudes vormides – tabletina, küünaldena ja siirupina, mistõttu saab iga inimene valida oma lapsele parima,” räägib Poom. 

Sobilik annus sõltub lapse kehakaalust, mis paratsetamooli puhul on tavaliselt 15 milligrammi ühe kilo kohta kuni neli korda ööpäevas – iga 6 tunni järel ning ibuprofeeni puhul 10 milligrammi ühe kilo kohta kuni kolm korda ööpäevas – iga 8 tunni järel.

Oluline on, et ravimit antaks õigetes annustes. Iga ravimiga on kaasas ka ravimi infoleht, millega peaks kindlasti enne kasutamist tutvuma. Kui siirupeid ei ole apteegis saada, võib sama skeemi kasutades kasutada tablette purustatud kujul ja lahustades vabalt valitud vedelikus. 

Täpne juhis on perearstide ja apteekrite poolt koostatud ravimiameti veebilehel.

Kindlasti tuleks arstiga nõu pidada, kui palavik ei alane. Näiteks

  • helistades oma perearstile;
  • helistades perearsti nõuandetelefonil 1220 (hind kujuneb vastavalt helistaja telefonioperaatorile);
  • helistades tasulisele arsti nõuandetelefonile 1500;
  • helistades tasulisele lastearsti nõuandetelefonile 1599, kõneminut 1 eurot;
  • uurides perearstide ja apteekrite näpunäiteid ravimiameti veebilehelt.

Mõnikord tuleb abi otsida erakorralise meditsiini osakonnast. Katrin Poom loetleb: “Näiteks kui palavik ei lange koduste ravivõtetega alla 38,5 kraadi ning tõuseb pärast alandamist rutem kui kolme tunni möödudes üle 39 kraadi. Samamoodi võiksid nii suured kui ka väiksed otsida kiiresti abi, kui palavikuga kaasneb väga tugev peavalu, oksendamine või kuklakangestus.” Samuti siis, kui palavikuga tekivad krambid või teadvuse häired, aga ka kui laps hingab raskelt või häälekalt või keeldub joomast.