Mis on adenoid ja millal on näidustatud adenoidi eemaldamine lapsel?

28.02.2024

Adenoid on lümfaatilise koe kogum, mis paikneb nina taga asetsevas ninaneelus. Adenoid mängib olulist rolli organismi kaitsesüsteemis, tundes ära hingamisteede kaudu sisenenud haigustekitajad ja käivitades immuunsüsteemi vastuse. Alates sünnist kuni keskmiselt 6.–7. eluaastani hakkab lümfaatiline kude vaikselt suurenema, ent teismeeaks adenoid enamasti taandareneb iseeneslikult. Mõnel juhul võib suurenenud adenoidist tingitud kaebuste tõttu osutuda vajalikuks selle eemaldamine. Confido kõrva-nina-kurguarst dr Linda Sõber selgitab, millal on vaja adenoid eemaldada ja mida see endast kujutab.

Millal on vaja adenoid eemaldada?

Adenoidi eemaldamine on näidustatud juhul, kui adenoid tekitab oma suuruse tõttu lapsele kaebuseid. „Suurenenud adenoidist tingitud võimalikud kaebused on ninahingamise takistus ja suuhingamine, nasaalne hääl ehk nn ninakõla hääles, norskamine ja uneapnoe ning pikale venivad ja sagedased nohud. Lisaks võivad tekkida korduvad keskkõrvapõletikud või püsiv eritis keskkõrvast ehk nn limakõrv, mis omakorda põhjustab kuulmislangust,“ selgitab dr Linda Sõber.

Näidustuse korral tehakse adenoidide eemaldamise operatsiooni alates esimestest elukuudest kuni teismeeani välja, kuid tavaliselt jõuavad lapsed operatsioonile umbes 3–7-aastaselt. Oluline on arvestada sellega, et enamasti taastuvad väikesed lapsed operatsioonist kergemini kui suuremad lapsed. „Mida suurem on adenoid, seda rikkalikum on selle verevarustus ning seetõttu võib operatsioon olla keerukam ning taastumine veidi raskem ja valulikum,“ ütleb dr Linda Sõber.

Kuidas jõuda arstini?

Eeltoodud kaebuste korral on esimene samm pöörduda perearstile, kes vajadusel suunab edasi kõrva-nina-kurguarsti juurde. Ilma saatekirjata on võimalik pöörduda ka otse kõrva-nina-kurguarsti tasulisele vastuvõtule. Vastuvõtu käigus selgitatakse välja kaebuste põhjus ja adenoidi eemaldamise vajalikkus. Tallinnas ja Tartus pakub Condifo kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtuks ja adenoidi eemaldamiseks nii Tervisekassa rahastatud kui tasulisi vastuvõtuaegasid.

Operatsioone tehakse Confido Tallinna kirurgiakliiniku operatsioonikeskuses ja Tartu Raatuse kliinikus, kus töötavad õed, anestesioloogid, anestesistid, sterilisatsioonitehnikud, kirurgid ja assistendid, kes tagavad turvalise, privaatse ja professionaalse teenuse.

Adenoidi eemaldamise operatsioon ja sellest taastumine

Olemuselt ei ole tegemist keeruka operatsiooniga ja üldjuhul toimub see päevakirurgias. Adenoidi eemaldamise operatsioon toimub lapsel üldnarkoosis ja suu kaudu. Lapsevanem ei saa viibida lõikuse ajal operatsioonitoas, küll aga on võimalik olla lapse juures, kuni ta uinub ja samuti kohe pärast narkoosist ärkamist. Kui laps ärkab üldnarkoosist, võib ta olla rahutu ja segaduses, ninast ja suust võib tulla veresegust eritist ning esineda võib iiveldust ja oksendamist. Laps jääb operatsioonijärgsele jälgimisele umbes 3–6 tunniks, mille järel lubatakse ta hea enesetunde korral kodusele ravile. Kodus on oluline hoida rahulikku režiimi kuni kaks nädalat pärast operatsiooni.

Operatsioonist taastumise meelespea

  • Esimestel operatsioonijärgsetel päevadel on soovitatav süüa pehmemat ja jahedat toitu. Vältida gaseeritud jookide tarbimist.
  • Esimesel nädalal pärast operatsiooni tuleb vältida väga aktiivseid tegevusi, nagu jooksmist ja hüppamist.
  • Soovitatav on vältida kuuma vanni või sauna.
  • Pärast operatsiooni võib esineda norskamist, ninakinnisust ja turset, mis möödub tavaliselt nädalaga. Nuuskamine on lubatud operatsioonijärgsel päeval, kuid seda tasub teha ettevaatlikult ja ühel ninapoolel korraga, et vältida tugeva nuuskamisega kaasnevat veritsust.
  • Tavapärane on lapse kehatemperatuuri tõus kuni 37,5 kraadini. Kui palavik tõuseb üle 38,0 kraadi või laps kaebab kurguvalu, tuleb talle anda käsimüügist saadavat paratsetamooli.
  • Kui lapsel tekib veritsus ninast või suust, kutsuge kiirabi või pöörduge Tallinna Lastehaigla või Tartu Ülikooli Kliinikumi kõrvakliiniku erakorralisse vastuvõttu.
  • Lasteaeda või kooli võib tavaliselt minna nädal pärast operatsiooni.