TOITUMISNÕUSTAJA VASTAB: Miks muutuvad toidutalumatuse testid aina populaarsemaks?

09.06.2022

Üha enam soovivad patsiendid teha toidutalumatuse testi. Kas tegemist on trendiga? Juunis Confido Meditsiinikeskusega liitunud toitumisnõustaja Kärolin Vallimäe selgitab, mis võivad olla testimise aina populaarsemaks muutumise tagamaad. 

Ühelt poolt on toidutalumatuse testide populaarsuse kasv seotud sellega, et meil on Eestis võimalik neid teha. Teisalt räägitakse toitumise ja toidutalumatuse teemadel rohkem kui varem ning inimeste teadlikkus tervislikust toitumisest on paranenud. Toidutalumatuse väljaselgitamine ning mitmekesine toitumine on üks viis oma tervise eest hoolitseda. 

Lühidalt öeldes tähendab toidutalumatus, et organism ei suuda teatud toiduainet lõpuni lagundada. Selle tagajärjel võivad tekkida mitmed tervisemured, näiteks pidev väsimus, peavalud ja seedeprobleemid. Toidutalumatuse testimine on üks meetod, kuidas välja selgitada oma tervisemurede võimalikku põhjust. Küll aga arvatakse pärast toidutalumatuse diagnoosi teadasaamist, et nüüd ei tohi enam justkui mitte midagi süüa ning toidulaud muutub toitainete poolest vaesemaks. Tegelikult see nii ei ole ning omaalgatuslikult menüüs muudatusi teha ei ole soovitatav. Arvestada tuleks ka sellega, et mõnikord võib toidutalumatus olla tingitud mõnest muust terviseprobleemist. Seepärast tasub toidutalumatuse teemadel konsulteerida Confido toitumisnõustaja või -terapeudiga, et analüüsida testi tulemusi ning saada nõu, kuidas menüüd rikastada. 

Kärolin Vallimäe on omandanud toitumisnõustaja väljaõppe 2021. aastal ning spetsialiseerunud toidutalumatusele Annely Sootsi tervisekoolis. Ta on veendunud, et oma keha kuulamine ning teadlik tervislik toitumine on suurim heategu kehale. Kärolin usub, et tervislik eluviis on kõige lihtsam moodus enda eest hoolitsemiseks. Toitumisnõustajana soovib ta inspireerida inimesi tegema paremaid valikuid üks amps korraga, sest tervislik toitumine on maraton, mitte sprint.