Eesti Tervisemuuseumis avati uus näitus unest ja magamisest
Eesti Tervisemuuseumis avatud näitus „Uneversum. Näitus unest ja magamisest“ piilub magamistuppa ja pöörab tähelepanu une väärtusele ja tähtsusele meie igapäevases elus. Näituse konsultant on Confido kopsuarst ja unearst dr Erve Sõõru.
„Mul on väga hea meel, et Tervisemuuseum otsustas korraldada suurejoonelise näituse unest ja magamisest. See on oluline verstapost ka Eesti unemeditsiinis. Me alustasime erinevate erialade arstide-entusiastidena juba 25 aastat tagasi magamistoa ukse paotamist, et une teema Eesti meditsiini tuua. Liialt sageli ja kaua kohtasime kahtlevat ja pealiskaudset suhtumist,“ ütles näituse konsultant kopsuarst ja unearst Erve Sõõru. Arstina oli näituse ettevalmistamine põnev väljakutse. Interaktiivne näitus valmis koostöös muuseumi töötajate ja Dada AD-ga.
Näituse kuraator Ülle Kask lisab: „Nüüdseks võime kindlalt väita, et hea uni pole ajaraiskamine või luksus, mida endale aeg-ajalt rohkem lubada, vaid bioloogiline vajadus ning kõige vajalikum tegevus.“
Iga kolmas inimene Eestis on mõnel eluetapil unetusega kokku puutunud. Unehäirete esinemine on tõustutrendiga. Uneaja lühenemine ja kvaliteedi langus avaldavad mõju nii vaimsele kui füüsilisele tervisele, töövõimele ja ka oodatavale elueale. Und mõjutavad erinevad tegurid, sh päeva jooksul toimunud sündmused ja kogetud emotsioonid. Peamised kroonilise unetuse põhjused on ärevus, stress, depressioon ja mitmed kehalised haigused. Unehäired on õnneks ravitavad.
Une olulisust märkame enamasti alles siis, kui uni on kehv ja hommikuti ärgates väljapuhkamatuse tunne, mis mõjutab päevaseid toimetusi. Magamata inimene on hajevil ja halvas tujus, unustab palju ning tema stressitase ja risk haigestuda on kõrged. Igatseme tunnet olla päeval tõeliselt ärkvel ja öösel sügavas unes. Tervisemuuseumi unenäitus väärtustab und kui füüsilise, vaimse ning emotsionaalse stressi leevendajat ja võimekuse taastajat. Piilutakse magamistuppa ja vaadatakse, kuidas inimesed magavad ning mis toimub une ajal inimese kehas. Jagatakse häid soovitusi ja praktilisi näpunäiteid parimaks öiseks puhkuseks kõigile, kes soovivad oma unetervise eest hoolitseda.
Tervisemuuseumi näitusel kajastatake erinevaid teemasid alates une ajaloost, une füsioloogiast, bioloogilise kella ja unesurve rollist, und mõjutavatest teguritest, unearhitektuurist kuni unehäirete ja nende ravi meetoditeni. Uneversumi raames trükiti ka vahva raamat, mis on koostatud näituse tekstide ja illustratsioonide põhjal. Näituse tegemist toetasid Eesti Teadusagentuur, Eesti Kultuurkapital ja Muinsuskaitseamet.
Kõigile – nii lastele kui ka täiskasvanutele mõeldud näitus on avatud Eesti Tervisemuuseumis 14.04.2023–17.11.2024, T-P kell 10-18, Tallinnas, Lai 30.
Peatselt võib Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis tutvuda näitusega unenägudest ja inspiratsioonist ja Disainimuuseumis näitusega aja ja ruumi mõjust unele. Uneversum ootab avastamist!