COVID-19-ga seotud unehäiretest peab üle saama

19.03.2021

Täna on rahvusvaheline unepäev - hetk mõtlemiseks unele. Oleme elanud kogu maailma kammitseva COVID-19 pandeemiaga enam kui aasta. Ägeda respiratoorse sündroomi koroonaviirus 2 (SARS-CoV-2) levis Hiinast kiiresti üle maailma. Hiinas viidi läbi ka esimene COVID-19-ga seotud unehäirete uuring. Osalejatest ligi 35% teatas ärevuse sümptomitest, 20% depressioonist ja 18% dokumenteeris halba unekvaliteeti. Uuritavatest kolmandik olid suure pinge all töötanud tervishoiutöötajad. Ka meie inimesed sh lapsed ja tervishoiutöötajad võivad analoogselt unehäireid kogeda.

Mitmes uuringus on välja toodud unehäirete seos isoleerituse, karantiini, ärevuse, stressi või rahaliste kaotustega, mis olid seotud SARS-CoV-2 nakkuse ja ebakindlustunde mõjuga unele. Itaallaste hulgas läbi viidud küsitluses teatas 57,1% kehvast unekvaliteedist ja 41,8% märkimisväärsest ärevusest. Käesolevaks arvatakse, et väsimus, unisus ja REM (ingl rapid eye movement)-une käitumishäired on iseseisvalt seotud SARS-CoV-2 nakkusega. Samas unetust seostatakse ärvuse ja ebakindlal ajal valitsevate psühhosotsiaalsete teguritega.

Kodukontor ja stress võivad tuua ülekaalu. Kõik uneapnoe haiged peaksid kaalust alla võtma, kui nad on rasvunud, peaksid vältima stressi ja järgima tervislikke eluviise. Siiski, lisaks elukvaliteedile on nende patsientide päevase toimimise hindamine oluline. Ravimata uneapnoe on seotud halva tervise ning kardiovaskulaarse haigestumuse ja suremusega. 2020. aastal Suurbritannias läbiviidud uuring näitas ka kerge raskusastmega uneapnoe haigete (AHI skoor 5-14) pideva positiivrõhuga aparaadiga ravi (CPAP; ingl continuous positive airway pressure) saajate rühmas olulist elukvaliteedi tõusu. Peale uuringut soovis koguni 81% kerge uneapnoe haigetest ravi CPAP aparaadiga jätkata.

Taani ja USA teadlased leidsid, et ioonide homoeostaasi puudulikkus võib aidata kaasa neuroloogiliste haiguste ja kognitiiv-käitumuslike häirete tekkele. See on taaskord kinnituseks, et astrotsüüdid on ajufunktsiooni reguleerimise põhielemendid. Unehäired võivad olla neurodegeneratiivsete haiguste ühed olulisemad riskifaktorid. Seetõttu võiksid kõik arstid oma igapäevases töös küsitleda patsiente unehügieeni ja kvaliteedi kohta.

Õige toitumine, liikumine, vaimne tasakaal ja une regulaarsus – see kõik on nii tähtis. Hea uni on hea tervise alus. Soovin kõigile paremat und!

Dr Erve Sõõru MD, PhD. Confido meditsiinikeskuse kopsuarst ja unearst.