Confidos saadaval Novavaxi koroonavaktsiin

14.03.2022

Confidos on 9. märtsist 2022 saadaval uus koroonavaktsiin Nuvaxovid. Tegemist on traditsioonilise valgupõhise vaktsiiniga - seda vaktsiinimeetodit on kasutatud juba aastakümneid. Uus vaktsiin on saadaval valitud vaktsineerimispunktides.

Ravimifirma Novavax vaktsiin Nuvaxovid on esimene traditsiooniline valgupõhine koroonavaktsiin. Seda kasutatakse COVID-19 vastaseks immuniseerimiseks vähemalt 18-aastastel. Vaktsiini manustatakse kahe doosina, mille vahe on kolm nädalat. Nuvaxovidi võib vajadusel kombineerida ka teiste koroonavaktsiinidega esmases kuuris ja soovi korral kasutada tõhustusdoosina teiste COVID-19 vaktsiinidega tehtud esmase vaktsineerimiskuuri järel. Samas Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab Novavaxi just esmaseks vaktsineerimiseks. Nuvaxovidi ei soovitata hetkel alaealistele ega rasedatele.

Nuvaxovid koroonavaktsiini tööpõhimõte

Vaktsiin valmistab organismi ette SARS-CoV-2 viiruse vastu võitlema. Kui inimesele manustatakse vaktsiini, tunneb immuunsüsteem selle ära võõrvalguna ja hakkab selle vastu tootma kaitseks antikehi ja T-rakke. Kui vaktsineeritud inimene puutub hiljem kokku SARS-CoV-2 viirusega, tunneb immuunsüsteem ära viiruse pinnal oleva ogavalgu ja on valmis kiiresti viirust ründama. Antikehad ja immuunrakud hävitavad viiruse, hoides ära selle sisenemise keharakkudesse ja hävitades nakatunud rakud.

Nuvaxovid sisaldab koroonaviiruse pinnal leiduvat ogavalku ehk antigeeni, mis on toodetud laboris. Ogavalku toodetakse bakuloviiruse abil liblika (uitöölase) rakkudes. Lisaks sisaldab vaktsiin adjuvanti Matrix M, mis põhineb seebipuukoore ekstraktil. Adjuvant on aine, mis aitab tugevdada organismi immuunvastust vaktsiini suhtes. (www.vaktsineeri.ee. 14.03.22)

Kuidas erineb see vaktsiin teistest COVID-19 vaktsiinidest?

Nuvaxovid on niinimetatud traditsiooniline vaktsiin ehk see sisaldab juba valmis antigeeni - koroonaviiruse ogavalku. Teises seni kasutuses olnud vaktsiinides tehakse antigeenina toimiv ogavalk inimese kehas vaktsiini mRNAs oleva info põhjal (Pfizer- BioNTech Comirnaty, Moderna Spikevax ) või viirusvektorisse pakitud DNAs oleva info põhjal (AstaZeneca Vaxzevria, Janssen). (www.vaktsineeri.ee. 14.03.22)

Vaktsiini efektiivsus ja ohutus

Nuvaxovid on ca 90% efektiivne COVID-19 ärahoidmiseks 18-aastastel ja vanematel inimestel. Praegu ei ole piisavalt päriselu andmeid, et öelda täpselt, kui efektiivne on konkreetne vaktsiin uuemate viirusetüvede suhtes. Soovitame tutvuda tootjapoolsete andmetega ning esmaste uuringutulemustega.

Nii nagu teistel koroonavaktsiinidelgi, esineb ka Nuvaxovidil mõõdukaid ja kergeid kõrvaltoimeid. Tavapärased kaebused on peavalu, süstekoha tundlikkus ja valu, lihas- ja liigesvalu, iiveldus või oksendamine, väsimus ja haiglane enesetunne. Kõrvaltoimed kaovad enamjaolt 1-2 päeva jooksul.

Kellele soovitame Novavaxi vaktsiini?

Uus vaktsiin sobib hästi neile, kes senistes vaktsiinides on kahelnud. Paljud inimesed on seni mRNA ja viirusvektori vaktsiine kartnud. Nuvaxovid vaktsiin on valgupõhine ja seda meetodit on kasutatud juba aastakümneid.

14. märtsil teavitas Vabariigi Valitsus koroonapiirangute leevendamisest ja sellega seoses on paljud inimesed otsustanud ennast siiski mitte vaktsineerida. Confido paneb inimestele südamele, et haigus pole meie ühiskonnast kuskile kadunud. Vaktsiin ei pruugi ära hoida nakatumist, aga hoiab ära raske haigestumise, et patsient ei satuks intensiivravisse COVID osakonda. Lisaks nõuavad mitmed riigid jätkuvalt immuniseerimistõendit.

Broneeri vaktsineerimise aeg

Lisainfo:

Info uuendatud 14.03.2022