Autoloogne lipofilling ehk rasvkoe siirdamine: 5 küsimust plastika- ja rekonstruktiivkirurg dr Terje Arakule

06.03.2024

Selgitab Confido Tartu Raatuse kliiniku plastika- ja rekonstruktiivkirurg dr Terje Arak*

Kas tegemist on uue protseduuriga?

Kuigi rasva on inimkehasse siiratud juba üle saja aasta, sai see eriliselt tuule tiibadesse käesoleva sajandi alguses, mil avastati rasvkoe tüvirakud. Viimased on võrreldes luuüdiga lihtsamini kättesaadavad ning vanusega vähem mõjutatavad, ka on tüvirakkude sisaldus 1 g materjalis ligi 500 korda suurem.

Kas see on ohtlik?

Rasvkoe eri fraktsioonide kasutusala on lai, protseduurid on väikse riskiga ja kestva efektiga. Vastust küsimustele, mil viisil tekib hea efekt, kuidas seda suunata ja veelgi püsivamaks muuta, otsitakse pidevalt.

Milleks seda kasutatakse?

Oma rasva siirdamist ehk autoloogset lipofillingut kasutatakse edukalt koedefektide täitmiseks. Rinna taastamisel on sellel ka tõestatud tõenduspõhisus. Samal viisil saab korrigeerida trauma, haiguse või vananemise/kulumise foonil tekkinud pehmekoe moondeid-muutusi, sh arme.

Võitluses vananemisega on autoloogse lipofillinguga võimalik asendada pehmete kudede kaotatud mahtu näos ja/või muuta näonahka siledamaks rasvkoe kõige peenestatuma fraktsiooni sisestamisega pisikeste nõeltega naha sisse. Sel viisil saab aeglustada vananemise loomuliku protsessi ilminguid ka käenahal. Võrreldes sünteetiliste preparaatidega (fillerid) kestab mõju kauem, allergilisi reaktsioone ei teki.

Mille vastu autoloogne lipofilling veel aitab?

Kuna rasvkude on mitte ainult soojust hoidev kude, vaid ka ainevahetust, immuunsust ja veresoonte kasvu mõjutav endokriinne organ, on saadud häid tulemusi erinevate krooniliste haavandite, kiirituskahjustuste ja armistumisseisundite ravis. Lisaks on täheldatud positiivset efekti närvivalude ja tundlikkushäirete korral, süsteemsete sidekoehaiguste, sh luupuse kulus.

Kuidas seda teostatakse?

Protseduuri saab teha nii narkoosis kui ka kohaliku tuimastusega. Spetsiaalsete kanüülide ja süstaldega eemaldatakse reitelt ja/või alakõhult planeeritud kogus rasva, setitatakse-töödeldakse seda füüsikaliselt ning seejärel süstitakse. Doonorpinnale asetatakse surveside paranemise soodustamiseks. Pärast protseduuri tuleb siiratud piirkonnas kolme nädala jooksul vältida temperatuuri suuri kõikumisi ja mehaanilist survet. Suuremate täitmiste korral on vajalik kordusprotseduur kolme kuu möödudes püsivama tulemuse saavutamiseks.

 

*TÜK vanemarst-õppejõud, teostanud esimese rasvkoe süstitava siirde 2012. aastal.