Arsti ja patsiendi vaheline usaldus on väga oluline
22.01.2017
Eve Kivistik unistas pärast Tartu Ülikooli arstiteaduskonna lõpetamist küll naistearsti kutsest, kuid tänaseks on temast saanud hinnatud perearst. Lisaks sellele, et patsiendid temast lugu peavad, tunnustas Tallinna linnavalitsus teda 2016. aastal parima esmatasandi tervishoiutöötaja tiitliga.
Doktor Eve Kivistik, mis teeb teie arvates ühest perearstist hea perearsti?
Arvan et hea arst on see, kes teeb oma tööd südamega, pühendab patsiendile vajalikul määral tähelepanu ning on empaatiline ja hooliv.
Mulle meeldib tegeleda inimestega erinevas eas, kõigi tervisemurede ja -rõõmudega, mida elu neile erinevatel eluetappidel pakub.
Olete mitmekülgne arst. Lisaks n-ö tavapärasele perearstitööle teete vajadusel protseduure ja uuringuid, mida sugugi mitte kõik perearstid ei tee: liigesesiseseid süste, kinesioteipimist, günekoloogilisi läbivaatusi ja protseduure, nõelravi. Ühena vähestest Eesti perearstidest jälgite ka rasedaid. Miks?
Usaldus on tervisemurede korral üks olulisemaid asju üldse.Mulle meeldib, kui perearst saab patsienti perearstikeskuses aidata enamaga kui ainult eriarstile suunamise ja saatekirja kirjutamisega. Saan patsientidele paremaid ravivõimalusi pakkuda ja oma tööd mitmekülgsemaks teha, kui valdan erinevaid oskusi. Ja neid ka igapäevaselt kasutada saan. Käeline tegevus meeldib mulle väga. Eriti nauditav on protsess siis, kui patsient samuti sellesse panustab ning tablettide asemel ka muid ravimeetodeid proovida soovib. Kuidas te suhtute traditsioonilise lääne meditsiini kombineerimisse idamaade ja täiendmeditsiini tarkustega?
Mulle tundub tõhus valuravis tavapäraseid meetodeid nõelraviga kombineerida.Selliste funktsionaalsete seisundite korral, kus tõenduspõhisel meditsiinil suurt midagi pakkuda pole, võivad inimesele abistavaks osutuda just igasugused erinevad idamaade ja täiendmeditsiini võimalused. Mulle tundub tõhus valuravis tavapäraseid meetodeid nõelraviga kombineerida. Olen seda sageli proovinud ja tulemused on väga julgustavad. Mis on need asjad, mis perearsti töös rõõmu ei paku ning võiks olemata olla? Minu meele teevad mõruks tervishoiukorralduslikud probleemid. See, et esmatasandi arstiabi on alarahastatud, kui võrrelda raha hulka ülesannete rohkuse ja vastutusega. See tekitab pettumuse ja tunde, et perearsti tööd ei väärtustata. Pisut häirib ka perearstide ebaühtlane kvalifikatsioon. Nukraks teeb, kui kuuled ebakompetentsusest tingitud ebaõnnestumisest. Perearstidele mõeldud teenuste kvaliteedi jälgimise juhend on siinkohal suureks abiks. Olete aktiivse ja sportlikku elustiiliga. Kuidas te sellele rajal püsite? Vaimse töö tasakaalustamiseks üritangi nii palju kui võimalik liikuda ja sportida. Õnneks on mul ka sportlikud pereliikmed ja sõbrad, kellega ma meeleldi oma vähest vaba aega veedan. Eriliselt suuri sportlikke saavutusi mul elus ette näidata pole, ei noorusest ega praegusest ajast. Kooli ajal tegelesin võrkpalliga, hiljem vaimustusin tennisest, praegu naudin murdmaa- ja mäesuusatamist, jalgrattasõitu. On teil ka mõni selline hobi, mis erilise sära silmisse toob? Mulle meeldib keeli õppida ja lugeda. Olen õppinud inglise keele süvaõppega klassis. Kooliaegne inglise keele õpetaja suutis minus tekitada huvi inglise klassikalise kirjanduse vastu, tänu temale olengi saanud väärtkirjandust originaalkeeles lugeda. Räägin ka soome, rootsi keelt ja vene keelt. Rootsi keel meeldib neist enim. Tõelist rahuldust pakub reisimine, võimalusel valime perega erinevaid sihtkohti üle kogu maailma. Minu abikaasa Tiit Kivistik, kes samuti Confido Erameditsiinikeskuses patsiente vastu võtab, on veresoontekirurg ning ka tööga väga hõivatud. Ühised huvid pakuvad meile mõlemale ja lastelegi hea võimaluse koos aega veeta. Naudime seda väga.