Kuidas veeta puhkus nõnda, et tervis alles jääb?

05.02.2024

Käes kauaoodatud puhkuste periood, mis viib mõne meist Eesti metsade vahele või soojale maale, teise mägisele suusaretkele. Kuidas veeta puhkus nõnda, et tervis alles jääb?

Enne reisi tasub end alati esmalt kurssi viia infoga sihtpaiga kohta. Põhjalik ülevaade on välisministeeriumi lehel Reisi Targalt. Sealt leiab lisaks arstiabi ja haiguspuhanguid puudutavale infole teavet ka kohalike loodusõnnetuste, rahutuste ja reisiks vajalike dokumentide kohta, kõik need võivad eri viisidel tervist mõjutada. Samuti tuleks enda reis lehel registreerida, et ootamatute olukordade korral teaks riik appi tulla ja omakseid teavitada. Eriti oluline on see reisides riskipiirkondadesse.

Reisil olgu ravimid käsipagasis ja kaasas väikese varuga, sest juhtuda võib kõike. Näiteks läheb teinekord pagas kaduma või jääb lend tormi tõttu ära. „Enne reisi tuleks kindlasti tutvuda, millist meditsiiniabi saab kohapeal, sest igas riigis on oma reeglid,“ selgitab Confido Digikliiniku üldarst Hanna Rimm.

Sama oluline on ligipääs arstiabile koduses Eestis, eriti kui inimene juhtub olema väljaspool oma perearsti teeninduspiirkonda. Jah, hädaolukordadeks on kiirabi ja EMO, ent eriti just pühade ajal ei pruugi EMOs väga lihtsasti löögile pääseda. Samuti ei pruugi valveapteek linnast eemale sõites alati käepärast olla ning pühade ajal on keeruline ka retsepte pikendada. Seetõttu tasub esimese asjana enne väljasõitu mõelda nii retseptirohtudele kui ka käsimüügiravimitele, et kõik kotti kaasa saaksid.

Mida aga teha, kui last tabab noroviirus, mis levib rohkem just jahedamatel kuudel? Või kui maakodus tekitab hallitus külmetuse- või gripilaadseid sümptomeid? Mõlemal juhul tuleb vajadusel appi Confido Digikliinik, kus saab arsti kätte iga päev kell 9–21. „Eriti reisil pakub digikliinik head emakeelset alternatiivi kohalikule arstiabile. Digikliiniku arstidega saab ühendust telefoni- ja videokonsultatsiooni ning veebivestluse teel – viimased kaks suhtluskanalit vajavadki vaid wifit, võrreldes kalli kaugekõnega väljastpoolt Euroopa Liitu. Digikliinikus saab vajadusel pikendada retsepte, sagedamini vajatakse vererõhu- ja peavaluravimeid ning astmainhalaatoreid. Eesti digiretsept kehtib ka Soomes, Horvaatias, Portugalis, Hispaanias ja Poolas,“ räägib Rimm.

Vaktsiinide vajalikkus

Olulise asjana võiks enne reisi mõelda haiguste ennetusele, nimelt vaktsineerimisele. Olenevalt sellest, kas tee viib Skandinaavia suusaradadele või Kanaari saarte randadesse, tasub lehelt www.vaktsineeri.ee üle vaadata vaktsineerimisoovitused, mis on antud vastavalt reisi sihtkohale ja kestusele. Et kaitsesüstid jõuaksid tekitada vajaliku immuunsuse, võiks perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti pöörduda vähemalt neli nädalat enne reisi algust . Kui sihtkoht on eksootilisem, suunavad digikliiniku arstid inimese Confido reisimeditsiini kabinetti.

Kaitsesüstidele tasub mõelda Eestiski, et pärast pingelist kooli- või tööaastat viirused kohe esimesel vabal päeval maha ei murraks. Üks olulisemaid on gripivaktsiin. „Tegemist on ääretult nakkava hingamisteede viirusega, millesse haigestutakse kõige rohkem sügis- ja talvekuudel. Gripp annab endast märku näiteks palaviku, köha, kurguvalu, lihasevalude ja väsimusega ning vaktsineerimine on kõige tõhusam võimalus end haiguse eest kaitsta,“ julgustab Confido üldarst Mart Veerus inimesi end gripi vastu vaktsineerima. Ta lisab, et mõnevõrra kaitseb gripi ja teiste külmetushaiguste eest ka sage kätepesu ning haigete sõprade ja sugulaste vältimine.

Kust leida puhkuse ajal abi?

  • Kiiret abi saab küsida perearsti nõuandetelefonilt 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630) või Confido Digikliinikust, kus arstid vastavad iga päev kell 9–21 nii telefoni, veebivestluse kui ka video teel.
  • Tallinnas saab leppida kokku ka kohtumise Confido Kiirkliinikutes, mis on avatud esmaspäevast pühapäevani, samuti õhtuti. Kiirkliinikus saab teha ka kiireid analüüse, et veenduda põletikunäitajates ja alustada viivitamata ravi.