Eksperdid selgitavad: milliste muredega värsked emad kõige rohkem abi vajavad?

27.04.2022

Lapseootuse ja uue ilmakodaniku saabumisega kaasneb palju uut ja huvitavat ja samamoodi palju küsimusi, millele vastuseid on oodatust rohkemgi. Orienteerumine suures infotulvas võib osutuda keeruliseks, sest iga ema, sünnitus ja beebi on erinevad. Milliste muredega värske ema kõige rohkem abi võib vajada ning kelle juurde pöörduda, selgitavad Confido Meditsiinikeskuse ämmaemandad Eliise Kõosaar ja Sylvia Sulengo.

Muresid, millele naised enne sünnitust ei pruugi üldse mõelda, on mitmeid. Näiteks vaagnapõhjalihaste nõrkus pärast sünnitust ja imetamisega seotud probleemid. Samuti hemorroidid, mis võivad olla küllaltki ebamugavad. Paljudel tekib ka küsimus, et millal võib hakata trenni tegema ning millised harjutused on vahetult pärast sünnitust lubatud, et ei teeks oma kehale liiga. Abi saab ämmaemandalt, kes oskab neile küsimustele vastata ja just individuaalsetest eripäradest ja sünnituskogemusest lähtuvalt nõu anda.

Vaagnapõhjalihaste nõrkuse, lõtvuse ja lihastoonuse probleemide korral aitab aga hoopis naiste tervise füsioterapeut, samuti lahkliha rebenditest tuleneva valu ja liikumispiiratuse probleemide korral. Näiteks tasub kaaluda ühe tervikliku komplektina spetsiaalselt värskele emale mõeldud paketti, mille raames saab anda analüüsid ja küsida nõu ämmaemandalt, naiste füsioterapeudi vastuvõttu koos ultraheliga ning personaaltreeningu või keha poputava klassikalise massaaži kõik ühes.

Kui sünnitusjärgne baby blues on paljudele naistele teada, siis sünnitusjärgsest depressioonist teatakse vähem. Sünnitusjärgne depressioon saab osaks uuringute järgi koguni 10% värsketest emadest. On loomulik, et peale lapse sündi esineb esimestel nädalatel meeleolu kõikumisi, kurbust, nutuhoogusid ning unehäireid, kuid depressiooni sümptomid võivad jääda märkamata või avalduda oluliselt tugevamalt ning kesta kauem kui mõni nädal. Raskematel juhtudel võib tekkida ka olukord, kus lapse eest on keeruline hoolt kanda.

Suhetele ning toetavale abivõrgustikule tuleb erilist rõhku panna ning on oluline võtta vastu lähedaste abi ning olla ka ise piisavalt julge, et seda küsida.

Peale lapse sündi võib värske ema tunda suhtedünaamika muutumist. Uus ilmakodanik vajab palju tähelepanu ja hoolt ning sageli jääb ema ise ja tema vajadused tahaplaanile. Väga oluline on siiski säilitada ka värskel emal tervislikud harjumused: regulaarne söömine, liikumine, uni ning aeg lõõgastumiseks. Suhetele ning toetavale abivõrgustikule tuleb erilist rõhku panna ning on oluline võtta vastu lähedaste abi ning olla ka ise piisavalt julge, et seda küsida.

Vaata ka: