Laserepilatsioon võib kasu asemel kahju teha

08.09.2023

Confido Esteetika kliiniku vastutav õde Jekaterina Tšernitskaja selgitab, mis protseduur on laserepilatsioon ning miks on oluline teha seda usaldusväärses kliinikus. 

Laserepilatsiooni protseduuril kasutatavad laserid töötavad selektiivse fototermolüüsi põhimõttel. See tähendab, et laserimpulss neeldub karvapigmenti, mille tulemusena hävib karvafolliikul ning kuna karvad ei saa piisavalt toitaineid, aeglustub nende kasv ja juba pärast esimest protseduuri kukuvad need osaliselt välja.

Laserepilatsiooni eripära on see, et laser toimib ainult siis, kui karv on aktiivses kasvufaasis ehk anogeenis. Vahepeal on karvadel puhkefaas ja vahefaas, mistõttu tuleks soovitud tulemuse saavutamiseks teha 6–12 protseduurist koosnev laserepilatsiooni kuur.

Oluline on meeles pidada, et laserepilatsiooni kuuri ajal tohib ainult raseerida või kasutada raseerimis- või epileerimiskreemi. Protseduuride vahel ei tohiks vahatada ega karvu välja kitkuda, kuna karval peab olema juur, mille laser hävitab. Vastasel juhul ei anna protseduur soovitud tulemust.

Protseduuril on omad ohud

Laserepilatsiooni pakuvad mitmed kliinikud ja ilusalongid, mistõttu on oluline kontrollida, kas asutusel on olemas kehtiv tegevusluba ja sertifitseeritud seadmed ning teenuseosutajatel on meditsiiniline haridus ning nad on läbinud vajalikud koolitused. Laserseadmete riskiaste on C, mis tähendab, et laseriga on võimalik tekitada püsivaid kahjustusi. Seetõttu on vastava väljaõppeta spetsialisti külastades suurem oht kahjustada nahka.

Kõrvaltoimed võivad olla näiteks protseduurijärgsed nahapõletused ja villid, millest nahk heal juhul küll taastub, kuid armid võivad jääda terveks eluks. Ville ega põletushaavu ei teki, kui protseduur on tehtud õigesti. Kui aga probleem on tekkinud, tasuks kindlasti pöörduda uuesti oma teenuseosutaja poole, et kiiresti reageerida ja olukorda parandada.

Sagedased ja pigem ohutud protseduurijärgsed sümptomid võivad olla naha kerge punetus ja prefollikulaarne turse, üldine nahaärritus või tundlikkus, kuid need mööduvad ise.

Pigmentatsiooni vältimiseks tasub hoiduda päevitamisest enne ja päras protseduuri. Oluline on ka hügieeninõuete järgimine: seadmete ja tarvikute õige desinfitseerimine, mille eiramine võib kliendile kaasa tuua näiteks seeninfektsiooni.

Kes võib teenust osutada?

Tulenevalt Eesti Terviseameti otsusest tohivad esteetilisi mittekirurgilisi laserprotseduure teha üksnes tervishoiutöötajad ning teenust osutav ettevõte peab omama Terviseameti väljastatud tervishoiuteenuste osutamise tegevusluba. 2021. aastal tehtud Terviseameti sihtkontrolli

„Laserprotseduuride korraldus ilusalongides“ kokkuvõttes on öeldud, et laserepilatsioon võib kuuluda ka iluteenuse protseduuride hulka, mille puhul on tegemist pindmise protseduuriga. See tähendab, et protseduuri tehakse vähevõimsate laserseadmetega ning see on kergema iseloomu ja väiksemate terviseriskidega. Siiski peavad ilusalongi teenuseosutajad olema läinud vastavad koolitused ning seadmed peavad vastama nõutele.

Confido kliinikutes kasutusel olevad seadmed kuuluvad meditsiiniseadmete hulka ning seetõttu võivad teenust pakkuda ainult tervisehoiutöötajad, kes on registreeritud tervisehoiutöötajate riiklikus registris – ehk arstid ja õed.

Kodus või kliinikus?

Järjest rohkem on turule tulnud ka erinevaid kodus kasutatavaid seadmeid. Koduseks kasutamiseks mõeldud seadmete puhul on tegemist IPL-süsteemidega ehk fotoepilatsiooniga. Need seadmed on võrreldes kliinikutes kasutatavatega nõrgad ega ole piisavalt võimsad, et hävitada karvafolliikuli, mistõttu ei pruugi tulemus vastata ootustele. Lisaks on seadme kasutamine raskesti ligipääsetavates kohtades ebamugav ja protseduur võib võtta kauem aega. Kuigi nende seadmete pluss on kordades soodsam hind, tasub teada, et fotoepilatsiooniseadme välkude arv on piiratud ja paari aasta pärast tuleb soetada uus seade.

Kliinikus kasutatavad masinad on statsionaarsed, võimsad ja kiired, mis tagab parema ja püsivama tulemuse.

Vaata lähemalt: