Kuidas soovimatutest karvadest vabaneda?

10.02.2023

Kevade saabumisega pööratakse suuremat tähelepanu oma nahale ja eelkõige kehakarvadele. Karvade eemaldamine kehalt ei ole enam sugugi ainult naiste pärusmaa, vaid aina rohkem teevad seda ka mehed. Confido esteetilise meditsiini õde ja kosmeetik Polina Sokolova räägib erinevatest karvaeemalduse viisidest ning sellest, kuidas saavutada suveks kaunis ja sile nahk.

Erinevad karvaeemaldusviisid

Kehakarvade eemaldamise kaks põhilist viisi on epilatsioon ja depilatsioon. Epileerimisel eemaldatakse karv täies ulatuses, depilatsiooni korral eemaldatakse karv naha pinnalt. Viimasel juhul kasvab karv peagi tagasi, epilatsioon on aga kestvam lahendus.

Raseerimine on üks odavamaid meetodeid, aga paraku ka kõige lühiajalisema mõjuga. Raseerimisega kaasnevad tihti nahaärritus, sissekasvanud karvad ja „maasikajalgade“ probleem. Polina jagab kliendi lugu: „Ühel neiul olid jalad üleni täpilised, sest ta raseeris juba nüriks muutunud žiletiga ja ei olnud nahka pikalt koorinud ega kreemitanud. Tulemuseks oli nahaärritus, mis nägi välja nagu maasika pind – üleni täpiline.“

Keemiline depileerimine on karvade eemaldamine geeli või kreemiga. Kreemis sisalduv keemiline aine lahustab karva keratiini, mille tagajärjel murdub karv naha pinnalt. See meetod on lihtne, aga ei sobi allergikutele ega ka juhul, kui esineb päikesepõletust või muid nahaprobleeme – tegemist on siiski keemiaga. Seegi meetod on väga lühiajalise mõjuga.

Seevastu püsivamad on erinevad epileerimise viisid, kuid ilmaasjata ei öelda, et ilu nõuab valu. Karvasibula eemaldamisega kaasneb alati valulikkus, sest tegemist on pisikese traumaga. Karvanääps ja -sibul taastuvad 2–4 nädalat ja just sama pikalt püsib ka epilatsiooni tulemus (v.a foto- ja laserepilatsiooniga).

Vahatamine – populaarsed on suhkruvaha või sooja vaha kasutamine. Vahatamise eelduseks on vähemalt 5–6 millimeetri pikkune karv, et seda saaks vahaga eemaldada.

Elektriline epilaator on üks kõige valulikumaid karvaeemalduse viise. Karvad tõmmatakse välja ükshaaval ja seepärast on ka nahaärrituse oht suurem. Elektrilise epilaatori kõige suurem miinus ongi valu.

Fotoepilatsiooniga suunatakse valgusimpulss karvasibulale, mis puruneb. Püsiva tulemuse saavutamiseks tuleb protseduuri korrata 5–9 korda. Kehakarvadel on mitu kasvufaasi: aktiivne faas, puhkefaas ja väljalangemise faas. Epileerida tuleb korduvalt, et mõju avalduks kõikides faasides karvadele. Fotoepilatsiooni saab teha kodus, soetades selleks vajaliku seadme, või ilukliinikus.

Koduse fotoepilaatori eelis on soodsam hind (suurusjärk 300–500 eurot), aga miinus on kahtlemata asjaolu, et protseduuri tuleb teha regulaarselt (pärast esmast kuuri tuleb kord kuus protseduuri korrata). Ühtlasi tuleb arvestada, et see on veel üks lisaseade sinu kodus. Kliinikus protseduuri tehes on hind kallim, aga tulemused see-eest püsivamad.

Laserepilatsioon on kõige püsivama tulemusega karvaeemaldusmeetod, mida pakutakse vaid kliinikutes. Laserepilatsioon on ka kõige kallim karvaeemaldusmeetod, aga samas üsna valutu ja pikaajalise mõjuga. Lühiajaline dioodlaseri sähvatus mõjutab karvapigmenti melaniini, soojendades mõneks millisekundiks karvafolliikulit. Selle tagajärjel hävivad karva toitvad rakud, karv langeb välja ja lakkab kasvamast. Protseduur eemaldab olemasolevad karvad, hoiab ära uute kasvu ja sissekasvanud karvade tekke. Sõltuvalt patsiendi eripäradest väheneb pärast 6–10 protseduuri karvakasv jalgadel 80–99%.

Polina toob välja, miks pakub Confido just laserepilatsiooni: „Laserepilatsiooni tulemused on sisuliselt jäädavad – me lahendame kliendi mure, mitte ei tekita olukorda, kus tuleb protseduuridel käimisele regulaarselt aega kulutada. Laserepilatsioon on ohutu ja moodsad seadmed on viinud valuaistingud sisuliselt miinimumini. Tulemused on näha juba pärast esimest protseduuri!“

Kokkuvõttes tuleb arvesse võtta kolme tegurit: hind, tulemuste kestvus ja mugavus. Iga inimene saab leida just enda vajadustele sobiva meetodi. „Mistahes karvaeemaldusviisi puhul on oluline nahka niisutada ja teha seda regulaarselt. Pärast epilatsiooni on tähtis naha rahustamine,“ rõhutab Polina.

Spetsialist pääseb ligi piirkondadele, kust ise karvu eemaldada on keeruline

Polina toob naljatades välja: „Üsna paljud on kohmetud, kui tulevad epileerima bikiinipiirkonda. See on tundlik ja intiimne piirkond ning mõte võõra inimese ees jalad laiali ajada – see tundub piinlik. Kuid Confidos on tööl meedikud – keha on meie jaoks nii loomulik ning meid on õpetatud keskenduma just ilu ja tervise teemadele.” Kodus karvu eemaldades ei saa ise kõikjale ligi. Näiteks bikiinipiirkonna puhul on täiesti tavaline, et mõni karv jääb märkamata. Rannas olles ei taha aga keegi oma bikiinipiirkonnast üksikut karva leida.

Meeste puhul on tavapärane, et karvu soovitakse eemaldada rinnalt ja seljalt. Seljalt ei saa ise karvu eemaldada ja mõnikord jääb sellest piirkonnast karvade eemaldamine naise hooleks. Kui on soov oma naist sellest säästa, siis ongi lahendus laserepilatsioon. Kusjuures meeste valulävi erineb naiste omast, sellepärast on laserepilatsioon meeste jaoks väga sobilik.

Trendid karvaeemalduses ja kõige kindlamad valikud

Tihti teevad inimesed valiku koduste karvaeemaldusviiside kasuks, kuna see on soodsam. Samas on praegusel ajal isegi suurem väärtus aeg. Polina selgitab: „Enam ei soovita kulutada aega korduvatele tegevustele, mis on tüütud ja otseselt rõõmu ei too. Mõtle, kui kaua aega oma elust oled veetnud raseerides, mitu korda sisse lõiganud?”

Praegusel ajal on kõige populaarsemad karvaeemalduse viisid laserepilatsioon ja erinevad karvaeemalduskreemid. Kusjuures viimane neist on ootamatult menukas just meeste seas – seda kasutavad näiteks maanteeratturid, kes peavad oma jalad siledana hoidma. Piisab vaid kreemi peale määrimisest ja mõne minuti möödudes võib karvad lihtsalt ära pühkida. „Selle meetodi eelis on kindlasti lihtsus ja valu puudumine. Miinus on see, et karvad kasvavad peagi tagasi, mistõttu peab karvaeemalduskreemi kasutama regulaarselt. See ei ole püsiva tulemusega viis,” selgitas Polina. Laserepilatsioon on kõige rohkem fänne leidnud naiste seas. „Kui õigeaegselt teha toetav protseduur (ca kord 6-12 kuu tagant), siis karvad ei tule kaua tagasi. Ei teki sissekasvanud karvade probleemi ega maasikajalgu ehk tumedaid täpikesi nahale.” Nüüdseks on Confidos laserepilatsioonis käinud juba üle 230 kliendi ja vastu suve on huvi veelgi suurem. „Talvel sai oma sääred pükstesse ja sukkadesse peita, suvel sellest aga pääsu pole, ja suvekleitide kandmise aeg on juba varsti käes,” naljatleb Polina.

Vaata ka: