Suveeelne to-do-list ehk, mida oma tervise jaoks ära teha

02.05.2022

Suvi on kohe käes ning nüüd on aeg kibekiirelt suveks valmistuda, et saaksid puhkuseaega ja kaunist ilma muretult nautida. Confido spetsialistid ja arstid andsid enda poolt 5 soovitust, mida peab enda jaoks ära tegema:

1. Sea sammud laserepilatsiooni ja naudi muretult rannailma

Kuigi ka suvel võib laserepilatsioonis käia, tuleb pärast laseriprotseduuri vältida päikese käes olemist. Tasub juba praegu laserepilatsioonis ära käia, sest nii saad juba kohe ka esimesi siledaid tulemusi nautida. Pea meeles, kahe laserepilatsiooni protseduuri vahele peab jääma vähemalt kolm nädalat. Loomulikult võid ka kodus karvaeemaldusega tegeleda, aga spetsialist pääseb ligi kohtadesse, kuhu endal on keerulisem ligi pääseda. Ja keegi meist ei soovi poolikult tehtud bikiinipiirkonda! Loe laserepilatsiooni kohta lähemalt või broneeri aeg kohe SIIN.

2.Kui rannavorm on jäänud kättesaamatuks...

Suured muutused saavad alguse väikestest sammudest. Rannavormi saavutamiseks käivad tervislik toitumine ja kehaline aktiivsus käsikäes. Confido treener Grete Truu tegi väikse spikri: “Kui füüsiline keha on vormist väljas ja oled kõhn, siis keskendu teadlikule treeningule. Kui oled vormis, kuid soovid vabaneda liigsest keharasvast, siis suuna oma fookus just toitumisele. Juhul kui oled vormist väljas ja soovid ka kehakaalu langetada, siis võiksid nii täisväärtusliku toitumise kui ka regulaarsed treeningud muuta oma elu igapäevaseks osaks.“

Soovitame külastada Grete trenni Reality Check või ülitõhus 30 min treening Powerplate, mis sobivad nii meestele kui naistele!

3. Kosmeetik tuletab meelde suvise nahahoolduse 3 põhimõtet

Confido esteetilise meditsiini õde ja kosmeetik Jana Korenevski tuletab meelde: "Suvel tuleks oma nahka niisutada ja kasutada sobivaid päikesekaitsevahendeid. Intensiivne päikesekiirgus muudab naha kuivaks." Suvel eelista kergemaid kreeme ja meigivahendeid, nii ei muuda sa oma nahka liialt rasuseks. Enne suve tasuks veel ära teha naha sügavpuhastus ja koorimine.

Kaks teist tarkusetera enne suve Janalt: "Regulaarne koorimine eemaldab nahalt surnud naharakud, soodustab pigmendi ühtlast jaotumist ning muudab suvise jume säravaks. Tihtipeale unustatakse, et suvel tuleb ka seespidiselt oma nahka niisutada. Joo vett, ohtrasti!"

4. Viimane aeg teha puugivaktsiin ära – nii saavutad täieliku kaitse!

60% Eestis leiduvaid puuke kannavad haiguseid, millega nakatatakse ka inimesi. "Paraku ei piirdu puugid vaid metsa või põllulapiga - puuke leidub ka linnades, mistahes murulapil ja põõsas," selgitab vaktsineerimis- ja testimistegevuse juht Martin Talu. Ta lisab: " Puugivaktsiin kaitseb puukentsefaliidi vastu ning oluline on märkida, et ühest doosist ei piisa - täieliku kaitse jaoks peaks läbi terve kuuri!" Immuniseerituse saavutamiseks peab kahe esimese doosi vahele jääma 1-3 kuud. Seejärel tuleb teha tõhustusdoos aasta pärast ning hiljem korrata immuniseerimist iga kolme aasta pärast. Ühest vaktsiinidoosist ei piisa!

Lapsi vaktsineeritakse puukentsefaliidi vastu alates 1. eluaastast.

5. Melanoom võib tekkida ka ilma eelneva päikesepõletuseta - kontrolli oma sünnimärgid üle!

Eesti on melanoomi suremuse poolest Euroopas 9. kohal, igal aastal sureb haigusesse ligikaudu 60 inimest. Kõrge suremuse üks põhjuseid on melanoomi liiga hiline avastamine. Paraku tunnistavad paljud eestlased, et nad päiksekaitset ei kasuta.

Enne päevitushooaja algust tasub oma sünnimärgid üle kontrollida. Kui märkad, et mõni sünnimärk on asümmeetriline, eraregulaarse piiriga, erineva värviga või lihtsalt hiljuti muutunud, siis palun sea sammud kontrolli. 50-90% nahavähi juhtude põhjuseks on liigne ultraviolettkiirgus.

Sünnimärgi kontrolliks soovitame Dermtest uuringu tegemist. Uuringuga selgub, kas sünnimärgis on tunnuseid, mis viitavad nahavähile, melanoomile või nende tekkele ning vastavalt sellele otsustatakse, kas sünnimärk tuleb eemaldada või on vaja edasi jälgida. Vajadusel või soovi korral saab Confido nahaarst sünnimärgi eemaldada kirurgiliselt või ka laseriga.

6. Sinu esmaabikapp vajab täiendust!

Sinu kodune esmaabikapp vajab aeg-ajalt täiendust ning enne suve tuleks see kindlasti ära teha. Suvel juhtub kõige rohkem traumasid ja pisiõnnetusi, mis vajavad plaastreid, haavasidumisvahendeid või lihtsalt valuvaigisteid. Esmaabikapi täiendamisel tasub vaadata erinevate apteekide soovitusnimekirjasid - nii oled kõigeks valmis. Enne suve tee kindlasti ka väike inventuur - jälgi ravimite ja vitamiinide kõlblikkuse kuupäevasid. Aegunud ravimid vii apteeki, mitte ära viska olmeprügi hulka.

Kodusesse apteeki peaksid kuuluma: ravimid, mida kasutad regulaarselt ning mida vajad - aegajalt, valuvaigistid ja palavikualandajad, termomeeter, antiseptik, põletusgeel või jahutav geel põletushaavadele, haavageel, vatitikud ja puuvillavatt (desinfitseerimiseks), plaastrid, side, kurgutabletid, loperamiidi sisaldavad tabletid (kõhulahtisuse sümptomaatiline ravi) ning probiootikumid. Suvel on kõige tähtsam roll just põletushaavade ravil ning plaastritel.

7. Sinu välimine ilu saab alguse sinu sisemusest. Külasta vaimse tervise spetsialisti!

Vaimne tervis on saavutanud nii olulise rolli, et see ei puudu enam ühestki soovitusloendist. Reaalsus on see, et vaimse tervise mured kimbutavad paljusid ning sellest rääkimine ei ole enam tabuteema. Suvega kaasneb teatav muretus ja puhkuse tunne, kuid puhata tasub teadlikult ning võtta aega just iseendale.

Confido tegevusterapeut Heldi McCaskill toob välja: "Kevad ja suvi on hea aeg, et saada uut energiat ning viia ellu plaanid, mis on ootele jäänud. Kevadega kaasneb teatav positiivsus - rakenda seda ka enda era- ja tööelus." Heldi lisab, "kui tunned, et igapäevategevused on siiski rõhuvad ja sul esineb ärevust või meeleoluhäireid, siis ära pelga spetsialisti poole pöörduda!"

Kui sa vaatasid seda nimekirja ja tekkis tunne, et vist ikkagi ei taha seda suve, siis mõtle niipidi - soojad suveõhtud ja kaunid matkarajad ootavad avastamist! Tee seda teadlikult ja tervelt.