Rohkem kui iluküsimus – rinnakirurgia aitab lahendada mitmeid terviseprobleeme

02.05.2024

Rinnakirurgia ulatub esteetikast kaugemale, see võib olla näidustatud rindade healoomuliste muutuste ja pahaloomuliste kasvajate kirurgiliseks eemaldamiseks või mõne muu meditsiinilise probleemi lahendamiseks. Confido rinnakirurg-mammoloog dr Merje Jürisson-Pors selgitab, millistes terviseküsimustes on abi rinnakirurgiast.

Rindade healoomuliste ja pahaloomuliste moodustiste eemaldamine

Sagedasemad healoomulised muutused, mis võivad vajada kirurgilist sekkumist, on fibroadenoomid, papilloomid ja tsüstide sees paiknevad tuumorid.

Selliste healoomuliste moodustiste eemaldamisega ei kaasne suurt operatsioonitraumat ja paranemine on kiire. Operatsioonid toimuvad päevakirurgia osakonnas, kuhu saabutakse hommikul, operatsioon tehakse üldanesteesias ja sama päeva õhtul lubatakse patsient ambulatoorsele ravile. Sõltuvalt töö iseloomust on võimalik tööle naasta juba järgmisel päeval.

Eemaldamist võivad vajada ka rinnanahal, -areoolil või -nibul asetsevad nahaga seotud muutused (nt neevused, nahanäsad, ateroomid ehk rasunäärme ummistused). Sellised operatsioonid tehakse samuti päevakirurgia osakonnas kohaliku tuimastusega ning pärast protseduuri või operatsiooni saab kohe naasta tööle või oma igapäevaste toimetuste juurde.

Pahaloomuliste kasvajate ravis on eesmärk võimalusel rinna säilitamine. Oskuslik onkoplastiliste kirurgiliste tehnikate valdamine võimaldab ka suuremamahulise näärmekoe osalise eemaldamise järel säilitada rinna esteetilise kuju. Kui rind on vaja onkoloogilisi ravijuhiseid järgides siiski eemaldada, kuulub tänapäevase ravi juurde ka rindade taastamine sama operatsiooni käigus.

Rinnanäärmete profülaktiline eemaldamine ja samas etapis taastamine võib osutuda vajalikuks, kui naisel on varasemalt diagnoositud rinnavähi suurt tekkeriski põhjustav geenimutatsioon (BRCA1, BRCA2 jt).

Rinnakirurgiast võib olla abi füüsiliste ja vaimsete terviseprobleemide korral

Nii nagu iga naine on unikaalne ja ilus, nii on ka kõigil erinev rindade kuju ja suurus. Mõnel juhul on kirurgiline ravi vajalik rindade suuruse ja kuju erinevuse korrigeerimiseks. Juveniilne rinna hüpertroofia ja rindade kaasasündinud asümmeetria võivad olla naiseks sirguvale neiule suur füüsiline ja psühholoogiline probleem. Tavaliselt tehakse selliseid operatsioone alates 18. eluaastast ja operatsioonimeetod valitakse koostöös rinnakirurgiga.

Samuti aitab rinnakirurgia suurte rindade korral, et leevendada aastaid kestnud valu ja raskustunnet ülaselja, kaela- ja õlavöötme piirkonnas või leevendada rinnavoldi piirkonna ekseemi ja haudumust. Rindade suurus võib seada piiranguid ka sobiva riietuse leidmisel, sportimisvõimaluste valikul ja viia avalike saunade, basseinide, jõusaali külastamise vältimiseni.

Peab arvestama, et kehakaalu tõustes muutuvad ka rinnad suuremaks ja raskemaks ning vastupidi, kaalu langetamisel rindade kuju muutub ja suurus väheneb. Ülekaalu korral peaks langetama kaalu soovitud eesmärgini. Stabiilse kehakaalu korral püsib soovitud ravitulemus kauem.

Rinnavähendusoperatsiooni kasuks otsustamisel peab arvestama, et operatsioonitrauma on suur ja paranemine võib võtta 3–4 nädalat. Ülekaal, suitsetamine, sidekoe nõrkuse sündroom, kaasuvad haigused (nt diabeet) jt riskifaktorid võivad pikendada paranemisperioodi ja mõjutada oodatavat ravitulemust.

Küsimuste ja murede korral tasub pöörduda arsti või ämmaemanda poole

Rindadega seonduvate terviseküsimustega on naistel võimalik pöörduda nii rinnakabinetti kui ka rinnakirurgi ehk mammoloogi vastuvõtule.

Rinnakabineti kogenud ämmaemanda vastuvõtule on oodatud naised, kes soovivad nõustamist rinnatervise alal ja õppida ise oma rindu regulaarselt kontrollima. Vastuvõtule võib pöörduda ka kaebuste puudumisel rindade regulaarseks kontrolliks.

Rinnakirurgi vastuvõtule on oodatud naised, kellel esineb rinnakaebusi: rindade valulikkus, tihendid rindades, eritis rinnanibust, rinnanaha ja -nibu muutused, rinnapunetus ja haavandumine, lühikese ajaga süvenev ühe rinna kuju muutus. Samuti on oodatud kõik naised, kes sooviksid oma rindade suurust ja kuju korrigeerida, et suurendada enesekindlust ja rahulolu iseendaga.

Rinnakirurgi vastuvõtule on oodatud ka mehed, kes soovivad rinnanäärmekoe eemaldamist ehk günekomastia operatsiooni.