Nahk korda valgusteraapia abil

03.02.2023

Probleemse naha korral on valgusravist palju abi, alustades aknest ja lõpetades vananemisvastase efektiga. Kuidas see protseduur välja näeb ja millega seda kombineerida?

Valgusravist e. valgusteraapiast on abi väga paljude nahamurede korral ning eri tüüpi valguste lainepikkus mõjutab nahka erinevalt. „Näiteks mõjutab sinine valgus naha pindmisi põletikulisi protsesse ja aitab kergete kuni mõõdukate põletikuliste lesioonide ravis,“ räägib Confido dermatoloogiaõde Britten Kaleva. Ta lisab, et sinine valgus on ka tõhus aknet tekitava bakteri vastu. 

Roheline valgus rahustab nahka, vähendab punetust ja on abiks kuperoosse või rosaatseaga naha puhul. Kaleva lisab: „Rohelise valgusega saab rahustada näohooldusprotseduuridest ärritunud nahka, aga sellest on abi ka pigmentatsiooniprobleemide korral.“

Veel sügavamale nahakihtidesse mõjub kollane valgus, mis pinguldab ja toniseerib nahka. „Kollane valgus stimuleerib kollageeni tootlikkust, tänu millele on sel nahka pinguldav efekt. Veidi väheneb ka rasunäärmete ületootlikkus, mis aitab vähendada põletikuliste kollete teket nahas,“ räägib Kaleva ja lisab, et ka kollasest valgusest on abi pigmentatsiooniprobleemide korral.

Kõige sügavamale nahka mõjub punane valgus, mis kiirendab verevarustust ja vähendab rasunäärmete tootlikkust. Tänu sellele tekib nahas vähem põletikulisi koldeid ning samas suureneb kollageeni tootlikkus. Vananemisilmingutega võitlemisel on punane valgus väga tõhus, sest nahk muutub täidlasemaks, vähenevad peenikesed kortsud ja nahk pinguldub.

Kuidas näeb välja valgusteraapia?

„Enne valguse sisselülitamist puhastan naha kosmeetikast ja kreemidest ning asetan silmadele kaitseprillid. Suunan valguse konkreetsesse piirkonda, kus soovin nahka valgusega mõjutada,“ räägib Kaleva. Tavaliselt kestab valgusteraapia 10–20 minutit. Selle aja sees võib tunda nahal kerget soojust, kuid ei midagi enamat. Kui siiski juhtub, et tekib kipitus, põletustunne või muu ebamugav aisting, tuleb teraapia peatada ning kontrollida nahareaktsiooni ja inimese enesetunnet.“

Kui tihti valgusteraapiat teha?

Teraapiate hulk sõltub nahaprobleemist ja eesmärgist. Kuna nahamured on võrdlemisi komplekssed, kombineeritakse valgusravi tavaliselt teiste protseduuridega. Näiteks akne korral võib valgusravist kasu olla ka üksi, kuid Kaleva soovitab teha ravi koos naha happekoorimisega, sest siis on efekt suurem ja tulemus parem: „Happekoorimisega saame eemaldada nahalt surnud naharakud ja koorida epidermist, kanda nahale sobilikud aktiivained ning mõjutada nahka valgusega.“ 

Valgusravi vastunäidustused on epilepsia, naha või silmade ülitundlikkus valgusele, rasedus ja fotosensibiliseerivate ravimite kasutamine.