Mida teha, kui kõrv on lukus?

06.09.2022

Üheks peamiseks kuulmislanguse põhjuseks on kõrva kogunenud vaigu ummistus, mille tõttu võib esineda kuulmise langus või tunne, nagu kõrv oleks lukus. Confido õde Kristel Roose selgitab, miks vaikummistus tekib ning kuidas sellest lihtsalt ja ohutult vabaneda.

Vaikummistuse tekkepõhjuseks võib olla nii kõrvavaigu liiga rohke moodustamine, kui ka kiire kuivamine ja väliskuulmekäigu halb tühjenemine. Soodustavaks teguriks on ka kitsas ja käänuline väliskuulmekäik.

Kõrvavaigu konsistents ja hulk on üsnagi individuaalne. Pehme vaik eraldub kergesti, seevastu kuiv ja kõva vaik kaldub moodustama ummistust. Kui kõrvavaik sulgeb väliskuulmekäigu täielikult, tekib kuulmise langus. Sageli juhtub see näiteks peale ujumist või pesemist, kui vesi on sattunud kõrva ja paisutab kõrvavaiku, mis selle tagajärjel sulgeb kuulmekäigu lõplikult.

Kuulmekäik on väga õrn ja selle kodusel puhastamisel vatitikuga võib seda kergesti vigastada või vaiku sügavamale lükata. Kuigi vaikummistus ise ei tekita kõrvas püsivaid kahjustusi, soovitame 1–2 korda aastas pöörduda asjatundjate poole kõrvade loputamiseks õigel ja ohutul moel.

Oluline on meeles pidada, et kõrvade loputamist ei tehta põletikuliste protsesside (nt kõrvapõletik) korral. Samuti on kõrvade loputamine vastunäidustatud kõrvakile perforeerumise korral ja mõned muud kõrvadega seotud haigusseisundid, mida saab kindlaks teha kõrva-nina-kurguarst.

Paar päeva enne kõrvaloputusele pöördumist soovitame tilgutada kõrva apteegis müüdavaid vaiku lahustavaid õlisid. Need muudavad vaigu pehmemaks, lihtsustades selle välja loputamist. Kõrvaloputus on kiire ja enamasti valutu protseduur, mis võtab aega 15–20 minutit. Confidos saab kõrvaloputust teha nii kõrva-nina-kurguhaiguste õe kui ka üldõe vastuvõtul.