Koroonavaktsiini ja gripivaktsiini erinevus. Kas võib korraga teha 2 vaktsiini?

11.10.2022

Gripivaktsiini ja COVID-19 vaktsiini tegemise vahele pole vaja kindlat ajavahemikku jätta ning need võib teha ka samal päeval. Kui erinevad vaktsiinid tehakse samal päeval, siis tuleks kahe vaktsiini võimalike reaktsioonide tuvastamiseks süstida need erinevatesse õlavartesse.

Gripivaktsiin

”Gripp on viirushaigus, mis levib hooajaliste puhangutena kogu maailmas. Kõige enam haigestuvad grippi lapsed, kuid levimus ja suremus tüsistustesse on väga kõrge ka eakate ja krooniliste haigustega inimeste hulgas. Gripi vastu saab end kaitsta vaktsiiniga. Kusjuures iga aasta on uus gripivaktsiin, mis on kohandatud sel hetkel levivate viirusetüvede kaitseks,” selgitab Confido õendusjuht Silja Tina.

  • Kaitse kestvus: gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja vaktsiin on hooajaline, mis tähendab seda, et igal aastal tuleb end uuesti vaktsineerida.
  • Hind: alates 19 €
  • Keda vaktsineeritakse: kõik soovijad alates 6- elukuust

Koroonavaktsiin

”Koroonaviirus COVID-19 levib nakatunud inimeselt piisknakkusena köhimisel, aevastamisel või väljahingamisel. Samuti võib nakkuse saada, kui saastunud pindade katsumise järel mustade kätega suud, silmi või nina puudutada. Enamikul juhtudest kulgeb haigus kergemate külmetushaigusele iseloomulike sümptomitega, kuid viirus võib põhjustada ka hingamisraskuseid ja kopsupõletikku.“

Õendusjuht Silja selgitab, mitu korda end koroonaviiruse vastu vaktsineerida tuleb:“üks vaktsiinidoos ei kaitse inimest lõpmatult ja seetõttu tuleb teha koroonavaktsiini tõhustusdoose. Tõhustusdoosi saad teha siis, kui sinu esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas vähemalt 3 kuud (Pfizer/ BioNTechi, Moderna ja AstraZeneca) või vähemalt 2 kuud (Jannsen). Kui sa oled COVID-19 läbi põdenud ja lisaks ka vaktsineeritud, saad tõhustusdoosi teha alates kuuendast kuust pärast läbipõdemist ja/või viimast vaktsineerimist.“

„Kui sa ei ei tea, millal on õige aeg vaktsiini teha, siis saad seda kontrollida patsiendiportaalist Digilugu.ee või kasutada koroonakaitse kalkulaatorit,“ rahustab õendusjuht.

  • Kaitse kestvus: sõltuvalt iga inimese eripärast, vaktsiinist ning tervislikust seisundist kuni 6 kuud.
  • Hind: tasuta
  • Keda vaktsineeritakse: kõik Eesti elanikud alates 5. eluaastast

Hea teada:

  • COVID-19 vastu vaktsineerimine on tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele – ka neile, kellel pole tervisekindlustust.
  • Gripi vastu vaktsineeritakse täiskasvanuid ja lapsi alates 6. elukuust. Gripi vastu vaktsineerimine on vabatahtlik, kuid tasuline.
  • 2 – 18 a lastele pakutakse ka ninna pihustatavat gripivaktsiini.

Vaata lähemalt ja broneeri: