Pediatrician and nurse

A pediatrician, or pediatrician, deals with the prevention, diagnosis, and treatment of diseases in children of all ages and adolescents up to 18 years of age. Pediatricians cooperate with specialists in several fields and, if necessary, refer the child to a suitable doctor. The main problems and reasons for visiting a pediatrician: are childhood diseases, problems in the child's development, newborn screening, and child vaccination.

Several specialists and doctors focused on children work at Confido: a special pedagogue-consultant, a children's pulmonologist, a children's neurologist, a children's psychiatrist, a children's nurse, a physiotherapist, and an allergist.

You can see a pediatrician without a referral. Reception financed by the Health Insurance Fund takes place only if there is a referral letter.

Choose

Consultation with family and general physician

See available time slots

Pere- ja üldarstid tegelevad igas vanuses patsientide tervisealaste murede ja haiguste ennetusega. Pere- ja üldarstid diagnoosivad ning ravivad suuremat osa haigustest.

Sagedasemad põhjused pere- ja üldarsti poole pöördumiseks on erinevad ägedad põletikulised haigused, luu- ja liigeshaigused, krooniliste haiguste ravi jälgimine, retseptide pikendamine või tervisetõendite väljastamine. Pere- ja üldarstid teevad väiksemaid kirurgilise protseduure nagu lihtsamate haavade sulgemine. Oluline osa pere- ja üldarsti tööst on ka anda patsientidele nõu ning aidata erinevate haiguste, näiteks südame- ja veresoonkonna probleemide või suhkruhaiguse ennetamisel.

Pere- ja üldarstid saavad vajadusel patsienti suunata erinevatele vereanalüüsidele, radioloogilistele uuringutele või mõne muu spetsialisti või eriarsti vastuvõtule.

See teenus on broneeritav ka üleriiklikus Digiregistratuuris »

General practitioner consultation at Tartu Raatuse Clinic
50 €
30 minutes
General practitioner consultation in Tallinn and Walk-in-Clinics
60 €
30 minutes
Family doctor's consultation in Tallinn and Walk-in-Clinics
90 €
30 minutes
General practitioner consultation (via call)
50€
15 minutes
General practitioner consultation (via video call)
50 €
15 minutes

We provide this service

Confido Medical Centre
Veerenni 51, Tallinn
Lasnamäe Walk-in clinic
Mustakivi 13, Tallinn
Nautica Walk-in clinic
Ahtri 9, Tallinn
Rocca Al Mare Walk-in clinic
Paldiski maantee 102, Tallinn
Raatuse Health Centre
6th floor, Raatuse 21, Tartu
Viru Walk-in clinic
4th floor, Viru Väljak 4, Tallinn
Show more

Book online

Service: Consultation with family and general physician

Find available time slots