Ema kogemuslugu: pidev nohu lapsel oli selge märk, et peame adenoidioperatsioonile minema

07.11.2022

Ninaneelu mandel ehk adenoid on üks osa organismi kaitsesüsteemist. Osadel juhtudel võib adenoid hakata hoopiski suurenema. See võib kaasa tuua hingamisraskuseid ja kuulmisprobleeme, eelkõige just lastel. Sirli käis oma 5-aastase pojaga Confido Kirurgiakliinikus adenoidi eemaldamisel ning jagab meiega oma lugu. Lisaks räägib Dr Mari Rõigas, kuidas käib adenoidi eemaldamine.

Kuidas jõudsite selgusele, et lapsel tuleb adenoid eemaldada?

„Minu poeg Karl Erich sai just 5-aastaseks, kui läksime esimesele operatsioonile – adenoide eemaldama. Mustamäe kõrva-nina-kurgukliinikust suunati meid adenoidioperatsioonile, sest Karl Erichul on ninavaheseinad väga kitsad.” rääkis Sirli.

„Üldiselt on Karl Erich terve laps, aga nohu on teda kogu aeg kimbutanud. Pidevalt nohune laps paneb mulle kui emale peale suure koormuse. Koroonaviirus oli jätkuvalt väga aktuaalne ja laps ei saanud nohu tõttu regulaarselt lasteaias käia. Teisalt oli emana väga raske oma last haigena näha. Pidev nohu muutis lapse tusaseks ja nohu häiris teda väga.

Perearst andis meile saatekirja adenoidi eemaldamisele. Kordagi ei tekkinud mul mõtet registreerida end üldjärjekorda. Soovisin lapsele abi saada kiiresti, seega panin aja Confidosse. Olin siin varasemalt käinud terviseteste tegemas ja jäin teenindusega väga rahule. Suureks üllatuseks sain pärast aja broneerimist kõne Confido anestesioloogilt, kes esitas täpsustavaid küsimusi ja andis juhiseid, kuidas operatsiooniks valmistuda. Ma olen väga tänulik, et arst rääkis läbi kogu protseduuri, see rahustas mind ja tundsin, et operatsioon möödub turvaliselt,“ rõõmustas Sirli.

Miks ja millal tuleb adenoid eemaldada?

Confido kõrva-nina-kurguarst selgitab: „Adenoidi eemaldamine on näidustatud juhul, kui adenoid tekitab oma suuruse tõttu sümptomeid. Adenoid on lümfisüsteemi osa ja esineb kõigil lastel ning suureneb füsioloogiliselt vanuses 2–6 eluaastat. Pärast seda hakkab adenoidi maht tavaliselt vähenema. Suurenenud adenoidist tingitud sümptomid on nina hingamistakistus, pikale veniv ja sagedane nohu ning keskkõrvapõletik, limakõrv, norskamine, uneapnoe, päevane suuhingamine ja hüponasaalne hääl.“

Suurenenud adenoid tekitab tihti suuhingamist, mistõttu on keele puhkeasend suus vale. Jääb ära keele poolt vajalik surve ülalõualuule. Suuhingajate ülalõug võib jääda kitsamaks, tekitades edaspidiseid hingamisprobleeme ning hambumushäireid. Väga oluline on jälgida last suuhingamise osas ka pärast adenoidi eemaldamist, et vältida harjumusliku suuhingamise teket.

Dr Rõigas toob välja: „6–9-aastased lapsed ongi need, kes enamasti adenoidi eemaldamise operatsioonile jõuavad. Operatsiooni tehakse lastele alates 2. eluaastast kuni teismeeani välja, juhul kui selleks on vastav näidustus. Samas tuleb arvestada, et operatsioonist taastumine on väiksematel lastel lihtsam. Suurema lapse adenoid on hea verevarustusega ning seega võib operatsioon olla keerulisem ja taastumine veidi raskem, eelkõige operatsioonijärgse valu poolest.“

Kuidas adenoidi eemaldatakse?

„Jõudsin hommikul pojaga Confido kliinikusse, kus meid sisse kirjutati. Anestesioloog tuli meid kontrollima ja julgustas nii last kui mind operatsiooni kohta küsima. Arst oli väga sõbralik ja selgitas meile kogu protsessi, see rahustab patsienti. Seejärel anti mulle võimalus minna koos lapsega operatsioonisaali, sain temaga selle teekonna kaasa teha. Pärast lapse narkoosi alla panemist lahkusin opisaalist, sain ooteruumis tööd teha ja telekat vaadata.“

Adenoid eemaldatakse üldnarkoosis peegli kontrolli all spetsiaalse kumera noaga. Pärast adenoidi eemaldamist jääb ninaneelu veritsev pind. Vajadusel mõni veritsev veresooneots kõrvetatakse. Kui kirurg on veendunud, et veritsus on peatunud, saab laps vaikselt narkoosist ärkama hakata. Sirli selgitas: „Ooteruumis toodi mulle kohvi ja kogu personal oli väga sõbralik. Aeg läks ootamatult kiiresti. Laps toodi ärkamisruumi ja kui ta silmad avas, olin taas tema kõrval. Ta ei teadnudki, et ma vahepeal eemal olin. Ärkamisruumi õed olid abivalmid, käisid ise lapsega tegelemas, tõid talle teki ja jäätise.“

Kui kiirelt laps operatsioonist taastus?

Adenoidi eemaldamise operatsioon ei ole väga keerukas – patsient saab üldjuhul koju samal päeval. „Pärast operatsiooni käis arst meie juures mitu korda kontrollimas, et ei esineks veritsust ja laps tunneks end hästi. Mulle selgitati, kuidas lapse eest kodus hoolt kanda ja meid lubatigi soovi korral koju. Enne lahkumist anti pojale tunnistus hea ja tubli töö eest,“ rõõmustas Sirli.

„Tavaliselt soovitame rahulikumat režiimi kuni kaks nädalat pärast operatsiooni. Esimese nädala võiks olla kodus. Operatsioonijärgselt võib esineda halba suulõhna, mis on tingitud ninaneelu pinnale tekkivast katust, see laheneb enamasti kahe nädala jooksul. Operatsioonijärgselt on laste enesetunne enamasti hea. Seetõttu võib rahulikuma režiimi pidamine reaalses elus veidi keeruline olla. Batuudikeskusesse või spaasse hullama ei soovita sellegipoolest minna, vähemalt kaks nädalat tuleb olla rahulikult,“ naljatleb dr Rõigas.

Kui lapsel komplikatsioone ei teki, saab järelkontrolli teha perearst. Kodus soovitatakse süüa külma toitu, eelkõige jäätist, ja see ju lastele meeldib. „Operatsioonist taastus Karl Erich väga kiiresti. Kodus oli ta oma tunnistuse üle väga õnnelik ja käis seda kõigile näitamas. Operatsioonil käimine oli ainuõige samm ja olen väga rahul, et see tehtud sai. Ma ei mäletagi enam, millal tal viimati nohu oli. Kui kellegi lapsel on sama mure, siis julgustan operatsiooniteed ette võtma.“

Kuidas raviteekonda alustada?

Dr Rõigas toonitab: „Kui lapsel on sagedased tervisemured, tuleks pöörduda perearsti poole. Perearstilt saab saatekirja kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule. Kui laps suunatakse operatsioonile, siis on võimalus ise kaasa rääkida, kus operatsioon läbi viiakse. Julgustan patsiente ikka Confidosse tulema. Paljud ei tea, et lisaks tasulistele vastuvõttudele pakutakse meil ka Tervisekassa teenuseid ehk patsient peab tasuma vaid visiiditasu.

Confido on Tervisekassa lepingupartner. Lisaks arstide vastuvõttudele pakume ka mitmeid protseduure ja operatsioone. Lugege lähemalt: www.confido.ee/tervisekassa.

Vaata lisaks: