Confido Tallinna kliinikus nüüd endokrinoloogi vastuvõtud ka Tervisekassa rahastusega

10.12.2021

Meil on hea meel teatada, et alates sellest aastast on Confidos võimalik 11 erialal abi saada ka riigi toel: nimelt oleme sõlminud koostöölepingu Tervisekassa. Endokrinoloogia on üks neist erialadest, mille vastuvõtud on nüüdsest osaliselt Tervisekassa lepinguga kaetud.

Üks kõige tavalisemaid probleeme, millega patsiendid endokrinoloogi poole pöörduvad, on diabeet. See on äärmiselt levinud haigus, mille ravi sageli jälgivad ka perearstid. Aga arvestades, kui kiiresti on diabeedi ravimid ja ravisoovitused viimastel aastatel muutunud, on oluline, et diabeedipatsiendi ravisse oleks kaasatud ka eriala uuendustel pidevalt silma peal hoidev endokrinoloog. Ainult nii saab diabeediravi olla alati kaasaegne ja individualiseeritud. II tüüpi diabeedi dekompensatsiooniga patsientide puhul võib esmast jälgimist teha perearst ning konsulteerida endokrinoloogiga vaid vajadusel, aga I tüüpi diabeediga patsiendid võiksid kõik olla endokrinoloogi regulaarsel jälgimisel.

Lisaks diabeedile on sageduselt järgmiseks endokrinoloogi vastuvõtule pöördumise põhjuseks kilpnäärmehaigused. Pelgalt levotüroksiini asendusravi dooside korrigeerimine kuulub perearsti pädevusse, kuid kilpnäärme sõlmede olemasolu puhul vajab patsient siiski regulaarset endokrinoloogi jälgimist. Ka Confido kliinikutes on võimalik koheselt teostada ultraheli kilpnäärmest ja vajadusel ka kilpnäärme sõlme(de) biopsia.

Kolmanda levinuima teemana on väga oluline, et endokrinoloogi vastuvõtule jõuaksid põhjuse selgitamiseks ja korrektsete ravisoovituste saamiseks kõik kilpnäärme ületalitlusega patsiendid. Kusjuures siin ei tohiks kilpnäärme kõrval tähelepanuta jätta ka kaltsiumi ainevahetuse eest vastutavaid kõrvalkilpnäärmeid – alarmeerivaks viiteks kõrvalkilpnäärmete ületalitlusele on vereanalüüsis leitud liiga kõrge kaltsiumi tase.

Ülekaaluliste patsientide puhul tuleks ideaalis panustada kaalulangusele ja tervislikule elustiilile enne, kui tekivad ülekaalulisusega seotud erinevad tüsistused – näiteks metaboolne sündroom, 2. tüüpi diabeet, koronaarhaigus, insult, sapikivitõbi, osteoartriit ja uneapnoe. Oluline on ka märkida, et seos on leitud isegi teatud paikmega vähkkasvajate ja ülekaalulisuse vahel.

Lisaks tegeleb endokrinoloog ka mitmete harvem esinevate endokriinhaiguste – näiteks hüpofüüsi ja neerupealiste talitlushäiretega seotud seisundite ja erinevate endokriinsüsteemiga seotud kasvajate endokriinse käsitlusega.

Seoses Tervisekassa vastuvõttude lisandumisega on Confido endokrinoloogide sekka lisandunud ka kaks uut arsti – dr Piret Mertsina ja dr Triin Eglit (PhD). Tasuliste vastuvõttudega jätkab ka dr Tatjana Toomsoo. Endokrinoloogi Tervisekassa vastuvõtud toimuvad ainult Tallinnas, tasulisele endokrinoloogi vastuvõtule saab pöörduda nii Tallinnas kui ka Tartus.

NB! Lapsi võtame vastu alates 16. eluaastast.