Uuenesid koroonaviiruse tõhustusdooside ajavahemikud

21.12.2021

21. detsembril muutusid taas koroonaviiruse vastase vaktsiini tõhustusdooside tegemise reeglid. Varasema 5 ja 6 kuu asemel tehakse nüüd tõhustusdoose 2 ja 3 kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist.

Koroonaviiruse vaktsiini manustamisel tekkinud antikehad hakkavad aja jooksul kaduma. Seetõttu on vajalik teha lisadoos, mis aitab teil säilitada viirusevastast kaitset. Samal põhimõttel toimivad ka gripivaktsiinid ning puukentsefaliidi vastased vaktsiinid. Seega on tõhustusdoosid täiesti tavapärane nähtus.

Tõhustusdoos on vajalik kõikidele täiskasvanutele, kuid kõige kriitilisem on see üle 65-aastastele, kelle puhul võib immuunsuse nõrgenemine põhjustada rasket haigestumist. Samuti on kolmas doos väga oluline riskirühmadega töötavatele inimestele ja kõigile neile, kellel on oma töö tõttu kõrgendatud risk nakatuda koroonaviirusega.

Tõhustusdoosist tekib maksimaalne kaitse kahe nädala jooksul pärast süsti saamist.

Kuidas tõhustusdoosi teha?

Kui soovid teha tõhustusdoosi, siis:

  • Kontrolli Patsiendiportaalist, millal on Sul õige aeg tõhustusdoosi tegema minna.
  • Broneeri aeg Confido online broneeringusüsteemis, lühinumbril 1330 või vali eelregistreerimiseta vaktsineerimispunkt.
  • Kui Sul on plaanis teha ka gripivaktsiin ja Sulle nii sobib, tasub mõlemad vaktsiinid teha samal päeval.
  • Kui sul on lapsed, siis tea, et pakume koroonaviiruse vaktsiine ka lastele ja hea on üheskoos vaktsineerimine ära teha.

Millal teha tõhustusdoos?

Järgnevalt on välja toodud tõhustusdooside aeg vastavalt sellele, millal on läbitud esmane vaktsineerimiskuur:

  • Pfizer/BioNTech vaktsiin Comirnaty – esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud;
  • Moderna vaktsiin Spikevax – esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud;
  • AstraZeneca vaktsiin Vaxzevria – esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 3 kuud;
  • Jannseni vaktsiin – esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas 2 kuud;

Millise vaktsiiniga tehakse tõhustusdoos?

Tõhustusdoosina kasutatakse Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty ja Moderna vaktsiini Spikevax, sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on läbitud esmane vaktsineerimiskuur.

Spikevax vaktsiini tõhustusdoos on pool esmaseks vaktsineerimiseks kasutatud annusest ning Comirnaty korral kasutatakse esmasele vaktsineerimisele sarnaseid annuseid.

Eandjuhtudel (näiteks allergiline reaktsioon mRNA vaktsiinile) võidakse arsti otsusel tõhustusdoosiks kasutada siiski Jannseni vaktsiini.

Kus saab teha tõhustusdoosi?

Confido teostab COVID-19 vastu vaktsineerimist Tallinna ja Tartu kiirkliinikutes, Tallinnas asuvas vaktsineerimiskeskuses ning Tartus Raatuse Tervisekskuses asuvas vaktsineerimispunktis. Koostöös Südameapteegiga avatud 7 vaktsineerimispunkti üle Eesti. Täpsed asukohad ja lahtiolekuajad leiab siit.  Pöörame tähelepanu asjaolule, et Ülemiste keskuse ja Kivila Südameapteegis tehakse vaktsiine vaid Pfizeri vaktsiiniga.

Broneeri vaktsineerimise aeg

Info on uuendatud 21.12.2021