Hea klient! Reedel, 7. detsembril on röntgen korralise hoolduse tõttu suletud. 9. detsembril jätkame tööd tavapäraselt. Vabandame!

Tikid – sümptom, mida iseloomustavad tahtmatud, korduvad liigutused või helid

01.02.2024
Autor: Dr Teele Meren, lasteneuroloog; Prof Toomas Toomsoo, neuroloog, Sisekliiniku juht

Tikid on äkilised, kiired, korduvad liigutused või helid, mis on tahtmatud ja mida saab klassifitseerida motoorseteks ja vokaalseteks tikkideks. Motoorsed tikid hõlmavad füüsilisi liigutusi nagu näiteks silmapilgutamine, õlgade kehitamine või grimassitamine, samas kui vokaalsed tikid sisaldavad helisid nagu köhimine, nuuskamine või keerukamad häälitsused. Neid sümptomeid täheldatakse kõige sagedamini lastel ja noorukitel, poistel on neid tüdrukutest sagedamini.

Tikkide patofüsioloogia ei ole täielikult teada, kuid usutakse, et need on ajuhäired. Tikid esinevad sageli koos seisunditega nagu sundnähud, aktiivsus- ja tähelepanuhäire (ATH) ja ärevus, ning nende raskusaste võib aja jooksul kõikuda, sageli süvenedes stressi, ärevuse ja erutuse korral.

Tikkide progresseerumine

Tikkide kliiniline kulg algab tavaliselt 3.–8. eluaasta vahel, alustades lihtsatest motoorsetest tikkidest, mis hõlmavad nägu, pead või kaela, ja võivad aja jooksul levida. Vokaalsed tikid arenevad tavaliselt mõni aasta pärast motoorseid tikke.

Kuigi paljud tikid lahenevad iseenesest mõne kuu jooksul, võivad mõned püsida kauem, eriti kui need arenevad kroonilisteks seisunditeks nagu Tourette’i sündroom või püsiv motoorne või vokaalne tikk.

Diagnoosimine

Diagnoos põhineb peamiselt kliinilisel vaatlusel ja patsiendi kaebustel, sest neuroloogiline läbivaatus on tavaliselt normaalne, välja arvatud tikkide esinemine. Laboratoorsed testid või radioloogilised uuringud ei ole tavaliselt diagnoosi jaoks vajalikud.

Ravi

Tikkide ravi ei ole alati vajalik, eriti kui need on kerged ega sega igapäevaseid tegevusi. Raskematel juhtudel, mis mõjutavad sotsiaalseid suhteid või põhjustavad olulist ebamugavust, võib soovitada käitumisteraapiate ja ravimite kombinatsiooni.

Käitumisteraapiad, nagu kognitiivkäitumuslik psühhoteraapia on eesmärgiga vähendada tikkide sagedust. Ravimid, sealhulgas antipsühhootikumid võivad olla tõhusad tikkide haldamisel, kuigi nende kasutamist tuleks hoolikalt jälgida võimalike kõrvaltoimete tõttu.

Prognoos

Tikkidega patsientide prognoos varieerub. Enamikul juhtudel paranevad tikid aja jooksul või kaovad täielikult, sageli peale puberteeti. Siiski võib tikkide esinemine mõnikord viia emotsionaalsete või sotsiaalsete väljakutseteni, näiteks häbi, kiusamine või sotsiaalne isolatsioon. Seetõttu nõuab tikkide mõju inimese igapäevaelu kvaliteedile arstide, haridustöötajate ja pereliikmete täielikku mõistmist ja toetust.

Kokkuvõttes on tikid levinud neuroloogiline sümptom, mida iseloomustavad tahtmatud, korduvad liigutused või helid. Kuigi tikkide täpne põhjus jääb ebaselgeks, on need seotud teatud neuropsühhiaatriliste seisunditega ja võivad süveneda stressi ja ärevuse tõttu. Tikkide haldamine hõlmab vaatluse, käitumisteraapia ja ravimite kombinatsiooni.