Tartus avati Valukeskus

31.05.2023

Kõik inimesed võivad teatud juhtudel tunda valu, kuid oluline on teada, et valu ei pea kannatama. Just selleks sai loodud Confido Tartu Raatuse kliiniku Valukeskus, kus arstid ja spetsialistid aitavad leida valule põhjuse ning toetavad sellega toimetulekul. 

Confido Tartu Raatuse kliiniku Valukeskuse juht dr Liis Puis tõdeb, et krooniline valu on kompleksne probleem, millele ei saa läheneda ühesuunaliselt. “Üha rohkem patsiente pöördub arstile kroonilise valuga, mis on kestnud üle kolme kuu. See on probleem, mis vajab tihti mitme erineva tervisespetsialisti nõustamist ja sekkumist.” 

Dr Liis Puis, Confido Tartu Raatuse kliiniku Valukeskuse juht ja reumatoloog

“Vahel võib krooniline valu tekkida ägeda valu järgselt, kui valu põhjus on ära ravitud, ent valusündroom ei taha vaibuda. Selle kõrval on olemas ka kesknärvisüsteemi talitlushäirest tulenevaid sündroome, mida iseloomustabki valu teke ilma konkreetse koekahjustuseta ning millega tihti kaasnevad ka teised sümptomid, nagu väsimus, meeleolulangus, ärevus, uneprobleemid. Kroonilise valu sündroom võib muutuda probleemiks ka olukordades, kus konkreetset valu põhjust veel ei osata või suudeta välja ravida ning tuleb leida meetodid, et valu häiriks igapäevaelu võimalikult vähe. Kõigil neil nimetatud juhtudel on vajalik tegeleda valusündroomi raviga terviklikult, et tagada elukvaliteet ja igapäevatoimingutega hakkamasaamine,” kirjeldab dr Puis 

Valukeskuses lähenetakse valusündroomile terviklikult ning meeskonda kuuluvad oma ala tippspetsialistid:  üldarst, neuroloog, reumatoloog, füsioterapeut, kliiniline psühholoog kui ka ravimite osas eriväljaõppe saanud õde.  

Lähtuvalt individuaalsest vajadusest kaasatakse vajadusel ka teisi spetsialiste. Valukeskuse meeskond nõustab haiguse olemuse ja sellega toimetuleku osas ning lähtuvalt patsiendi muredest ja vajadustest koostatakse individuaalne plaan, mis aitab kroonilise valuga toime tulla. Valusündroomi diagnoosimiseks ja raviks vajalikud uuringud ning analüüsid saab lisatasu eest teha mugavalt Confido Tartu Raatuse kliinikus kohapeal. 

“Valukeskusesse võivad pöörduda nii patsiendid, kelle valusündroomi täpne põhjus ei ole veel teada kui ka need, kes vajavad selle osas arsti konsultatsiooni. Samuti ka  patsiendid, kelle valu põhjus on teada, ent kes vajavad sellega toimetuleku osas abi,” sõnab dr Puis. 

Kelle juurde pöörduda? 

Kui soovite abi valu põhjuse leidmisel ning pole kindel, millise erialaspetsialisti juurde pöörduda ja vajate oma tervise kohta täiendavad selgitusi, siis soovitame alustada Valukeskuses teekonda üldarsti vastuvõtust. Arst tutvub haiguslooga, suunab vajadusel tegema täiendavaid analüüse ning uuringuid, määrab ravi või annab nõu, kes meie valu meeskonnast saab aidata.  

Pöörduda võib otse ka eriarstide juurde. Tasulistele vastuvõttudele aja broneerimiseks ei ole saatekirja vaja.  

Lisainfot Valukeskuse kohta leiab siit.